Jeśli zdecydowałaś się poprawić swoją kondycję i planujesz zapisać się na zajęcia fitness – brawo, wykonałaś pierwszy krok! Najważniejsze jest podjęcie decyzji, a potem utrzymanie motywacji na wysokim poziomie. Uprawianie sportu staje się rytuałem po 6 tygodniach, wchodzi w nawyk i zaczyna sprawiać coraz więcej przyjemności. Od czego jednak zacząć?
Jakie zajęcia fitness wybrać?
Kluby sportowe i siłownie oferują wiele zajęć grupowych, niektóre o ciekawie brzmiących nazwach bądź samych ich skrótach. Co one oznaczają?
- Dance aerobic – to trening fitness dla kobiet i lubiących taniec mężczyzn, polegający na nauce i odtwarzaniu układów tanecznych. Jeśli kochasz tańczyć, te zajęcia będą doskonałym wyborem! Oprócz stylów tanecznych (zumba, latino aerobic, hip-hop czy funky), istotna w dance aerobicu jest praca nad poszczególnymi partiami ciała.
- Step – to zajęcia fitness z wykorzystaniem „stopnia”, o wysokości około 15 centymetrów. Wymagają dobrej kondycji, ze względu na dużą intensywność ćwiczeń. Podczas treningu, w szczególności pracują dolne partie ciała – pośladki, uda i nogi. Ćwiczenia wykonuje się w rytm muzyki i zawierają one też elementy choreograficzne.
- Crossfit – to najmodniejszy w ostatnich latach program niezwykle intensywnych ćwiczeń. Został stworzony do treningu żołnierzy i członków jednostek specjalnych, ale jego wielka popularność spowodowała przystosowanie do szerszego grona odbiorców. Trening polega na szybkim wykonywaniu maksymalnej ilości powtórzeń poszczególnych ćwiczeń, takich jak wspinanie na linie, pompki, przysiady z obciążeniem, podciąganie na drążku, szybki bieg, przerzucanie opony itp.
Serie ćwiczeń przeplatane są krótkimi przerwami. Trening ten charakteryzuje się wysoką intensywnością i nie jest zalecany dla osób o słabej kondycji fizycznej. Jeśli jednak masz ochotę spróbować, zapisz się do specjalnego klubu crossfitowego. - Boks dla kobiet – zajęcia w stylu boxaerobicu czy cardiokarate są połączeniem sztuk walki z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Charakteryzują się zmienną intensywnością – od nauki ciosów po serie ćwiczeń w stylu cardio. Są doskonałym wyborem dla osób, które pasjonują się sztukami walki lub wcześniej miały już z nimi do czynienia. Trening taki nie tylko spala kalorie oraz rozwija wytrzymałość i kondycję, ale często wspomaga rozwój pewności siebie (zajęcia mogą być połączone z nauką samoobrony dla kobiet). Zadawanie ciosów jest też niezwykle oczyszczające, pozwala pozbyć się negatywnych emocji i wyładować złość.
- Spining – to jazda na rowerkach stacjonarnych w rytm muzyki oraz z przewodnictwem instruktora. Lider wybiera odpowiednią intensywność, obciążenie, tempo, symuluje jazdę pod górkę, sprint czy jazdę spokojną. Dzięki przeplataniu odcinków o dużej, średniej i małej intensywności, rozwiniesz nie tylko ogólną kondycję, ale zwiększysz też wydolność układu krążenia.
- Fitball – jest to gimnastyka z piłkami. Dzięki ćwiczeniom z użyciem dużych, gumowych piłek, poprawiasz stabilizację ciała, wzmacniasz mięśnie, wzmacniasz swoją kondycję oraz poczucie równowagi i czucia głębokiego. Trening z piłką to także świetna zabawa, doskonale wpływająca na poczucie odprężenia.
- Jumping – to inaczej trening na trampolinach, cieszący się ogromną popularnością. Składa się z ćwiczeń ogólnorozwojowych o wysokiej intensywności, zakończonych stretchingiem. Skakanie to świetna zabawa! Niestety, ze względu na duże obciążenie stawów nie jest polecany osobom, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę z aktywnością fizyczną.
Strój na fitness – jaki wybrać?
Priorytetem jest wygoda! Najlepszym wyborem będą spodnie dresowe, legginsy lub spodnie do jogi, oraz „oddychający” t-shirt lub bokserka. Producenci odzieży sportowej oferują zestawy we wszystkich kolorach, (stonowanych lub energetycznych) fasonach i stylach.
Nie zapomnij o zaopatrzeniu się w stanik sportowy – jest niezwykle ważny, aby piersi w czasie ćwiczeń były stabilnie zabezpieczone. Niezsuwające się ramiączka nie będą zaprzątać twojej uwagi.
Zwróć także uwagę na buty na fitness – powinny mieć sportową podeszwę oraz przewiewny materiał wewnętrzny. Wybierając strój kąpielowy do pływania lub zajęć aqua-aerobicu, szukaj kostiumów jednoczęściowych, o sportowym kroju, pozbawionych suwaków lub metalowych elementów stylizacji (regulaminy basenu często zabraniają strojów, mogących spowodować zagrożenie).
Początki bywają trudne
Jeśli jesteś młodą mamą, pragniesz zacząć od czegoś prostego i dopiero poznajesz rodzaje zajęć fitness dostępne w klubach sportowych, postaraj się dostosować poziom trudności do swojej obecnej kondycji. Jeśli dopiero zaczynasz, wybierz zajęcia fitness dla początkujących.
Charakteryzują się one niską intensywnością, zwracają uwagę na stretching i często posiadają właściwości lecznicze – korzystnie wpływają na kręgosłup. Doskonałym przykładem takich zajęć jest:
- aqua-aerobic – ćwiczenia w wodzie odciążają stawy,
- pilates lub pilates core – szczególnie zwracający uwagę na bezpieczeństwo kręgosłupa i choroby dolnej części pleców,
- callanetics – ze względu na spokojne tempo polecany nawet seniorom.
Polecamy artykuł: Jak wrócić do formy po ciąży
Skup się na tym, aby ćwiczenia sprawiały ci przyjemność. Wkrótce przekonasz się, że aktywność fizyczna spowoduje intensywną produkcję dopamin i serotoniny, odpowiedzialnych za poczucie szczęścia. Każdy trening zakończysz z satysfakcją i poczuciem dobrze wykonanej roboty. W końcu robisz coś dla siebie!
Napisz komentarz