Choć dostępne są cały rok, tak wybornie pomidory smakują tylko latem. Najlepiej prosto z pola, dopieszczone słońcem. Wyposażone w naturalną dobroć natury, pachnące intensywnie słodkością. Obowiązkowo należy wgryzać się w nie zachłannie i zadbać o solidne zapasy. Wykorzystajcie pomidorowy urodzaj bez reszty.
Pomidor to owoc. Jeśli kogoś rozczarowuję tą wiedzą – przykro mi, ale opieram się na botanicznych źródłach, które klasyfikują go właśnie w tej kategorii. Precyzyjniej rzecz ujmując – pomidor to mięsista jagoda. Chociaż Amerykanie nie potrafili takiego naturalnego przydziału zaakceptować i w ustawie zapisali sobie, że na ich ziemi pomidor będzie jednak warzywem. Stanowczość poparli kulinarną mocą i siłą przyzwyczajeń i prawo w sprawie nazewnictwa za oceanem obowiązuje niemal od 100 lat.
W Europie pomidor miał burzliwą historię. Przywiózł je do nas w XVI wieku Krzysztof Kolumb. I na początku w ogóle nie trafiały na talerz, bo uznawano je za truciznę. Przez lata pełniły jedynie dekoracyjną rolę. A jak już je doceniono to z rozmachem. W uznano pomidory za afrodyzjak. Kościół mocą papieskiego dekretu je przeklnął, więc zostały zakazanym owocem. Kochankowie objadali się nimi w ukryciu nazywając pomidory jabłkami miłości. I nawet padały sugestie, że to ten owoc a nie jabłko podała w raju Ewa Adamowi. Z upływem czasu i wzrostem smakowej świadomości pomidorom zaczęło wieść się znacznie lepiej, dziś są jednym z najchętniej jedzonych owoców. W Europie zrywa się 13 milionów ton pomidorów rocznie. Polska wysyła je nawet do Grecji.
W tym artykule znajdziesz:
- Witaminowe zalety pomidorów:
- Najlepsze pomidory do wyszukania na targu
- Jak wybrać najlepsze pomidory?
- Co zrobić z pomidorów?
- Suszone pomidory
- Budyń z kaszy jaglanej z pudrem pomidorowym
- Tatar z suszonych pomidorów
- Przyprawa ze skórek pomidorów
- Chłodnik z pomidorów i malin
- Pomidory w słoiku – najszybciej i najłatwiej
- Słodki murzynek pomidorowy
- Kiszone pomidory
Witaminowe zalety pomidorów:
- Błonnik usprawnia trawienie
- Wysoka zawartość i likopenu- dzięki nim wolniej się starzejemy
- Potas reguluje ciśnienie krwi i dobrze wpływa na pracę serca
- Pektyny obniżają poziom cholesterolu
- Duży pomidor pokrywa połowę naszego zapotrzebowania na witaminę C
- 94% składu pomidora to woda, dlatego świetnie gaszą pragnienie. Jeden ma 15 kalorii.
- Witamina A i E nawilżają i wygładzają skórę
Oprócz zdrowotnych walorów pomidory mają swój smakowy urok i łatwość wybrzmiewania w rozmaitych kompozycjach. Choć najczęściej zjadamy je w sałatce, klasycznej zupie zabielanej śmietaną lub utytłanym w ich sosie makaronie, to całkiem przyzwoicie wypadają w słodkiej roli. Ciasto pomidorowe jest wilgotne, długo świeże i zachwycająco pyszne. Robi się je migiem, zjada równie szybko i zawsze zdobywa uznanie u zaskoczonych degustujących. Co jeszcze można zrobić z pomidorów? Konfitury. Takie w sam raz do zimowych kanapek lub mięs. Pomidory nie są humorzaste, zdadzą egzamin zawsze, gdy trzeba, więc można z nimi dowolnie eksperymentować. Polecam suszenie i kiszenie. Obie wersje warto mieć w czasie, gdy w sklepach pomidory przypominają prawdziwe owoce tylko z wyglądu. Zimą nie mają żadnego smaku, za to cenę horrendalną. Dlatego najlepiej w sezonie zrobić przetwory z pomidorów. Za kilka miesięcy będziecie sami sobie wdzięczni.
Warto wiedzieć:
- Pomidorów nie trzymamy w lodówce. Gdy trafią się niedojrzałe, trzeba je zostawić na kilka dni na nasłonecznionym parapecie.
- Im mniejsze pomidory, tym słodsze.
- Pomidory nie stracą za dużo soku i miąższu, jeśli pokroimy je w poprzek gniazd nasiennych
- Przetworzone pomidory nie tracą swoich właściwości prozdrowotnych. Wręcz przeciwnie. W suszonych pomidorach jest więcej błonnika i potasu niż w surowych.
Najlepsze pomidory do wyszukania na targu
Gruntowe – najpopularniejsze. Są okrągłe, czerwone, nadają się do wszystkich przetworów
Malinowe – najbardziej słodkie i soczyste. Dobre do zup i soków
Bycze serca – są duże i twarde. W środku nie znajdziemy zbyt wielu pestek, dlatego dobre są do sałatek i kanapek.
Gargamele – sporo ważą. Jeden potrafi mieć nawet ponad pół kilograma. Nadają się do faszerowania.
San Marzano – ta odmiana najwłaściwsza jest do zapakowania w całości w słoiki. Są owalne, długie, dość twarde i nie mają pestek
Tygrysie mają żółtą lub czerwoną skórkę, mięsiste, przyjemnie wkomponowujące się w słone i słodkie tarty oraz ciasta.
Koktajlowe drobne w różnych kolorach – mogą być żółte, pomarańczowe, czerwone. Są bardzo trwałe.
Fioletowe pierwsze wyhodowano w Anglii, kolor zawdzięczają antocyjanom – związkom, które barwią fioletową kapustę czy jagody. Pomidory w tym kolorze są dwa razy dłużej trwalsze niż czerowne
Zielone choć nie są dojrzałe, można je bez obaw zjadać. Najlepiej smażone lub skropione oliwą i obsypane świeżymi ziołami.
Jak wybrać najlepsze pomidory?
- Wąchamy od strony szypułki. Powinny pachnieć mocno, świeżo. Jeśli wyczuwalny jest nawóz – lepiej odłożyć pomidora.
- Skórka nie powinna być zbyt twarda, bo to może świadczyć o niedojrzałości pomidorów
- Dobre pomidory nie mają pomarszczonej skorki i są delikatnie miękkie
- Im mniej lśniące pomidory – tym lepsze
Co zrobić z pomidorów?
Suszone pomidory
Suszone pomidory mają więcej błonnika i potasu niż surowe. Najlepiej suszyć je na naturalnym słońcu – można to robić nawet na osłoniętym od wiatru miejscu na balkonie.
Pomidory trzeba bardzo cienko pokroić w plastry. I ułożyć jeden przy drugim na papierze do pieczenia. W zależności od pogody – pomidory potrzebują 2 -3 dni na porządne ususzenie.
Suszenie w piekarniku:
Pomidory umyć i osuszyć. A potem pokroić w grubsze plastry, by po ususzeniu nie zostały z nich chipsy. Warzywa rozłożyć na suszarce do suszenia i suszyć przez 12 godzin w temperaturze 70 stopni. Pomidory można ususzyć też w piekarniku. Trzeba rozłożyć je na blaszce do pieczenia, a potem wstawić do nagrzanego do 80 stopni piekarnika i suszyć przez co najmniej 5 godzin.
Puder z suszonych pomidorów
- 200 g suszonych pomidorów
Wysuszone pomidory przetrzeć przez sito, a potem zblendować. Puder przełożyć do słoiczka i trzymać zamknięty szczelnie w chłodnym miejscu.
Budyń z kaszy jaglanej z pudrem pomidorowym
- szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- pół szklanki mleka kokosowego
- 2 łyżeczki pudru z pomidorów
- garść kolendry
- sól/pieprz
Kaszę przełożyć do blendera, dodać posiekaną kolendrę, sól, pieprz, łyżkę pudru, wlać mleko. Zmiksować na gładki krem. Budyń przełożyć do miseczek, oprószyć pozostałym pudrem.
Tatar z suszonych pomidorów
- szklanka suszonych pomidorów
- czerwona mała cebula
- ząbek czosnku
- laska selera naciowego
- garść natki pietruszki
- łyżeczka sosu sojowego
- łyżeczka soku z cytryny
- łyżka oliwy – jeśli pomidory nie były w zalewie
- pół łyżeczki miodu
- łyżeczka musztardy
- sól, pieprz
Pomidory, seler naciowy i natkę pietruszki przełożyć do blendera i zmiksować z oliwą, sosem sojowym, musztardą, sokiem z cytryny oraz miodem. Cebulę i czosnek pokroić w drobną kostkę. Wmieszać do powstałej pomidorowej masy, doprawić solą i pieprzem. Tatar można przełożyć do foremek czy kokilek i w nich schłodzić go w lodówce przez około godzinę. Wyjąć i podawać z chrupiącą grzanką.
Przyprawa ze skórek pomidorów
- szklanka skórek z pomidorów
- garść świeżej bazylii
- sól
Pomidory obrać ze skórki. Skórki i liście bazylii rozłożyć na blaszce do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 80 stopni. Wstawić blachę i suszyć przez 2 godziny. Wyjąć i rozdrobnić w blenderze. Przechowywać w zamkniętym słoiku.
Chłodnik z pomidorów i malin
- kilogram pomidorów malinowych
- szklanka malin
- kawałek wypestkowanego arbuza
- bułka
- 5 łyżek oliwy
- ząbek czosnku
- 2 łodygi selera naciowego
- łyżka miodu
- sól/pieprz
- sok z pomarańczy
- garść świeżej mięty
- 2 łyżki czarnuszki
- 2 łyżki pudru z suszonych pomidorów
W garnku rozgrzać oliwę. Dodać pokrojoną bułkę i posiekany czosnek. Przesmażyć do zarumienienia. Pomidory i seler naciowy pokroić w kostkę. Dorzucić do garnka, dusić przez 5 minut, dolać wodę, maliny, miód i sok z pomarańczy. Zmiksować na gładki krem. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z kostkami arbuza, porwanymi listkami mięty, pudrem i czarnuszką.
Pomidory w słoiku – najszybciej i najłatwiej
- pomidory
- czosnek
- świeża bazylia
- sól
Pomidorom naciąć skórki i sparzyć. Obrać i pokroić w drobną kostkę. Na dnie litrowego słoika ułożyć kilka listków bazylii. Każdą porcję pomidorów wymieszać z łyżeczką soli i posiekanym z ząbkiem czosnku. W takiej postaci przełożyć do słoika – wypełniając go niemal do pełna. Słoik zakręcić. Piekarnik nagrzać do 120 stopni. Wstawić słoiki z pomidorami i pasteryzować przez 20 minut. Gorące wyjąć i odwrócić do góry dnem. Zostawić tak do ostygnięcia.
Słodki murzynek pomidorowy
- 4 nieduże pomidory
- dojrzały banan
- 1 jajko
- 2 szklanki mąki
- ¼ szklanki brązowego cukru
- 2 łyżki kakao
- płaska łyżeczka sody
- płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- ¼ szklanki oleju
Pomidory umyć, sparzyć, zdjąć z nich skórkę i przełożyć do blendera. Dodać banana i zmiksować na gładką masę. Jajko ubić z cukrem. Mąkę wymieszać z sodą, proszkiem i kakao. Do suchych składników wlać masę jajeczną, dodać olej i lekko wymieszać. Keksówkę (około 15 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać do niej ciasto. Piekarnik nagrzać do 175 stopni i piec ciasto przez około godzinę – do suchego patyczka.
Kiszone pomidory
Na litrowy słoik:
- około 8 małych gruntowych pomidorów
- łyżka soli
- 3-5 cm kawałek imbiru
- kilka gałązek tymianku lub rozmarynu
- 3 ząbki czosnku
- 5 ziaren ziela angielskiego
- łyżeczka kolendry w ziarnach
- 3 baldachimy kopru włoskiego
- niepełny litr wrzątku
Wrzątek wymieszać z solą. Pomidory umyć i ułożyć w słoiku. Między nie wcisnąć wszystkie przyprawy. Zalać wrzątkiem z solą. Zakręcić i odstawić do na tydzień do fermentacji ciepłe miejsce. Potem można słoiki z ukiszonymi pomidorami przechowywać w piwnicy lub spiżarni.
Napisz komentarz