Ciąża to nie choroba, lecz jeden z najwspanialszych etapów w życiu kobiety. Dlatego zamiast oszczędzać się na kanapie, ruszaj na trening – oczywiście ograniczony. Sport w ciąży jest zbawienny zarówno dla Twojego dobrego samopoczucia, jak i dla rosnącego w Twoim brzuchu maluszka. Przeczytaj, jak powinny wyglądać ćwiczenia dla kobiet w ciąży.
Jakie ćwiczenia w ciąży?
Sport w ciąży ma mnóstwo zalet i jest przede wszystkim zdrowy. Warto o tym pamiętać za każdym razem, gdy wszyscy wokół powtarzają Ci, byś się nie przemęczała i cały dzień leżała w łóżku. Poznaj korzyści, jakie niosą za sobą ćwiczenia dla kobiet w ciąży:
- Mniej bolesny i szybszy poród. Gimnastyka przygotowuje mięśnie macicy i krocza do porodu, dzięki czemu przebiega on sprawniej.
- Pomagają pozbyć się ciążowych dolegliwości. Ból pleców, problem z zaparciami czy obrzęki to bolączki, z którymi często borykają się kobiety w ciąży. Odpowiednie ćwiczenia potrafią znacznie je złagodzić.
- Korzystnie wpływają na sen, trawienie, pracę serca, samopoczucie. To naturalne, że ruch na świeżym powietrzu da Ci więcej satysfakcji i energii, niż leżenie przed telewizorem.
- Ułatwia powrót do smukłej sylwetki po porodzie. Pomaga również w utrzymaniu odpowiedniej wagi podczas ciąży. Nie forsuj się, ale jednocześnie dbaj o swoją sylwetkę.
Jakie sporty można uprawiać w ciąży?
Nie wszystkie rodzaje sportów są zalecane przyszłym mamom. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży powinny być też dopasowane do stylu życia i częstotliwości uprawiania sportu przed zajściem w ciążę. Jeśli wcześniej nie byłaś typem sportowca, nie biegnij od razu na siłownię. Jeśli z kolei czynnie uprawiałaś sport, nie rezygnuj z niego całkowicie. Intensywność ćwiczeń powinna też stopniowo się zmniejszać, zwłaszcza w trzecim trymestrze. Oto lista sportów, które zaleca się paniom w ciąży:
- pływanie,
- pilates,
- joga,
- nordic walking,
- aqua aerobic,
- regularne spacery,
- jazda na rowerze stacjonarnym.
Jak nie ćwiczyć?
Nie wszystkie ćwiczenia są jednak wskazane dla kobiet w ciąży. Szczególnie należy unikać sportów, które narażają na upadek, zranienia czy kontuzje. Przed rozpoczęciem ćwiczeń nie zapomnij też o wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Absolutnie zakazane są oczywiście sporty wyczynowe i ekstremalne. Wystrzegaj się więc:
- jazdy na rowerze w terenie,
- gry w tenisa,
- jazdy na nartach,
- nurkowania,
- sportów zespołowych,
- surfingu,
- jazdy konnej.
A jeśli Wy też ćwiczyłyście w ciąży, podzielcie się z nami swoimi sposobami na udany trening.
Napisz komentarz