Sezon zimowy to czas, kiedy o skórę należy się troszczyć z jeszcze większą starannością. Duże różnice temperatur powodują, że jest ona narażona na podrażnienia i wysuszanie. Szkodliwy jest nie tylko mróz i wiatr, ale również działanie ogrzewania i klimatyzacji. Jak dbać o skórę zimą?
Zaniedbana skóra
Niesprzyjające warunki atmosferyczne, suche powietrze, a także dieta uboga w owoce, które są pełne witamin i składników odżywczych, wpływa na znaczne pogorszenie kondycji skóry. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by pamiętać o jej pielęgnacji. W przeciwnym razie będzie ona sucha, często nawet przesuszona i skłonna do podrażnień czy zaczerwienienia. Nawet jej odcień może zmienić się na bardziej szary i ziemisty. Ukrycie tych wszystkich niedoskonałości pod grubą warstwą podkładu na pewno nie polepszy sprawy – skóra nie tylko nadal będzie sucha, ale w dodatku wszystkie łuszczenia i czy pęknięcia staną się jeszcze bardziej widoczne. To jednak nie wszystkie konsekwencje zaniedbania pielęgnacji zimowej. Osoby o cerze wrażliwej mogą w tym okresie cierpieć na popękane naczynka i piekący ból.
Zaniedbanie skóry, przede wszystkim przemrożenie, powoduje skutki, które są trudne do odwrócenia. Wysuszona skóra nie tylko wygląda na starszą, ale i wolniej przyjmuje składniki w kosmetykach. Często więc konieczna okazuje się wizyta u dermatologa. W przypadku naczynek popękanych od mrozu nieraz wymagana jest pomoc kosmetyczki, która zamknie je zabiegiem laserowym.
1. Krem natłuszczający
W zimowe dni niezastąpiony okaże się krem na mróz, który mocno natłuści skórę. Ważne, by w jego składzie znalazła się parafina, wazelina, oliwa czy wosk pszczeli. To właśnie naturalne składniki będą w tym czasie najlepiej służyć skórze, chroniąc warstwę rogową i płaszcz hydrolipidowy, czyli miejsca, które najszybciej się odwadniają. Również osoby z cerą tłustą nie powinny rezygnować z kremu, a jedynie stosować bardzo cienką jego warstwę czy wybrać nieco lżejszą emulsję.
2. Bez mydła
Skóra posiada własną barierę ochronną, o którą trzeba troszczyć się szczególnie zimą. W najzimniejszych miesiącach ważne jest usuwanie z twarzy brudu, zanieczyszczeń i toksyn, ale w taki sposób, by nie zetrzeć sebum. Do oczyszczania twarzy zamiast mydła lepiej więc stosować oleje, które świetnie radzą sobie również z usuwaniem makijażu, a jednocześnie są delikatne, odżywiają oraz oczyszczają skórę. Olejek można też zastąpić delikatnym żelem do twarzy.
3. Wieczorna pielęgnacja
Duże znaczenie ma także wieczorna pielęgnacja twarzy zimą. Po oczyszczeniu skóry z makijażu, warto nałożyć tłusty krem, który można stosować na zmianę z kosmetykami o właściwościach dopasowanych do typu skóry. Noc to czas, kiedy cera musi się regenerować i dotleniać, dlatego najlepiej stosować kremy z witaminą C oraz składnikami o właściwościach antyrodnikowych.
4. Ograniczenie peelingu
Peeling świetnie usuwa ze skóry martwy naskórek, pobudza ją do regeneracji, a także odżywia i wygładza. Zimą może jednak podrażniać skórę, która i tak już jest osłabiona. Lepiej więc wymienić peeling z dużymi drobinkami na ten delikatniejszy. Z jego używania należy jednak całkowicie zrezygnować, kiedy twarz jest przesuszona i ma odstające skórki. Wtedy bowiem peeling jedynie mocniej podrażni skórę i zwiększy problem.
5. Balsamy i peelingi do ust
Przy pielęgnacji cery ważne jest zadbanie również o kondycję ust. Skóra warg jest wyjątkowo narażona na wysuszenie ze względu na brak gruczołów łojowych. Powinna więc być pokrywana nawilżającym błyszczykiem czy balsamem do ust. Wargi najlepiej smarować także na noc, by umożliwić im lepszą regenerację. Ważny jest również dobór kosmetyków tak, by nie zawierały one w składzie podrażniających substancji – na przykład mięty czy kamfory. Można też zrobić peeling do ust, najlepiej sięgając po produkty, które w swoim składzie zawierają cukry i naturalne oleje.
6. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym
Skóra powinna być chroniona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Wiele osób pamięta o tym jednak tylko latem. Zimą słońce jest niezwykle intensywne, gdyż promienie odbijają się od kryształków płatków śniegu. Przed wyjściem z domu należy więc smarować twarz kremem z filtrem UV, tym bardziej, że skóra zniszczona szkodliwymi promieniami będzie tracić swoje zdolności obronne oraz wolniej się regenerować.
7. Maseczka
Niezastąpiona może okazać się także odżywczo-nawilżająca maseczka. Warto stosować ją przynajmniej raz w tygodniu, dzięki czemu skórze łatwiej będzie się zregenerować i odbudować naturalny płaszcz hydrolipidowy. Musi to być jednak maseczka pełna naturalnych olejów i witamin takich jak A, C, D, E i K, jak również antyoksydantów. Warto wybierać produkty, w których znajdują się składniki łagodzące, takie jak alantoina oraz kwas hialuronowy.
8. Masło shea
Niekiedy mogą pojawić się sytuacje kryzysowe, kiedy skóra jest mocno przesuszona i podrażniona, a także piecze, swędzi i zaczyna się łuszczyć. W takiej sytuacji niezbędne okaże się jej natłuszczanie. Najlepiej sięgnąć po masło shea i stosować je przez kilka dni. Warto w tym czasie odstawić inne kosmetyki pielęgnacyjne.
9. Skóra całego ciała
Zimą skóra twarzy jest najbardziej narażona na działanie warunków atmosferycznych, jednak na uwagę zasługuje całe ciało. Warto więc stosować balsam bogaty w składniki odżywcze czy gęste masło do ciała. Na podrażnione dłonie, a także na suche kolana i łokcie warto nakładać masło shea albo balsam na jego bazie. Przed wyjściem z domu trzeba też pamiętać o wklepaniu w dłonie kremu, które będzie je chronił i nawilżał. Obowiązkowo trzeba też nosić rękawiczki.
10. Pielęgnacja skóry dziecka zimą
Szczególnej troski wymaga pielęgnacja skóry dziecka. Przede wszystkim przed wyjściem z domu należy posmarować buzię oraz wargi malucha tłustym kremem. Musi być to koniecznie krem przeznaczony dla niemowląt. Warto sięgać po kosmetyki, które posiadają filtr UV i zapobiegają działaniu szkodliwych promieni. Krem należy nałożyć najpóźniej na kwadrans przed wyjściem, gdyż tyle czasu jest potrzebne, by mógł się on wchłonąć. Krem czy balsam należy też nakładać po kąpieli, by zapobiegać przesuszaniu się skóry. Jeśli jednak skóra dziecka ma skłonności przesuszania się, konieczne okaże się stosowanie emolientów, które posiadają wiele cennych właściwości – przede wszystkim wygładzają i zmiękczają naskórek, a także zapobiegają dalszemu przesuszaniu się i odbudowują warstwę lipidową naskórka.
Napisz komentarz