Ciasto świąteczne bez białej mąki, cukru i do tego jeszcze bez pieczenia? To jest możliwe. Trzeba tylko poznać dobre przepisy na desery, które choć nie mają w składzie popularnych, nie zawsze zdrowych dodatków i tak wybornie smakują oraz zaskakują gości. Efektowne ciasta na święta są obfite i wyraziste, więc nikt nie odczuje deficytu. Wy za to stawiając je na świątecznym stole, zrobicie kapitalne wrażenie.
W czasie Bożego Narodzenia przeciętnie zjadamy nawet sześć tysięcy kalorii. To ponad trzy razy więcej niż zazwyczaj. Dietetycy są bezlitośni i stawiają nas do pionu swoim podsumowaniem. Kawałek klasycznego sernika to ponad 300 kalorii, porcja karpia smażonego w panierce, kapusta z grochem i pierogi z grzybami oscylują koło 1000. A to przecież dopiero początek wyliczeń.
By nie dać sobie pretekstu do wyrzutów sumienia, po świętach nie narzekać na dolegliwości związane z przejedzeniem, warto zadbać o lekkostrawne święta. I to w kuchni, w dziale ze świątecznymi wypiekami.
Świątecznym klasykom można nadać lżejszego szyku zastępując w nich mąkę, tłuszcz czy cukier. Świąteczne wypieki mogą być słodkie dzięki owocom z dodatkiem miodu. Charakteru dodadzą bakalie i przyprawy korzenne. Będą pachniały, jak trzeba, przystrojone właściwie wkomponują się momentalnie w bożonarodzeniowy klimat.
Wybrane przez nas świąteczne wypieki mają jeszcze jedną zaletę. Do ich przygotowania nie potrzeba piekarnika ani zbyt wiele czasu. Przyda się jedynie blender i kilka misek. Te niezobowiązujące akcesoria wystarczą, by kaszę zmienić w wymowny jagielnik dopieszczony chrupiącymi zalotnie orzechami. Piernikową klasykę odzwierciedla delikatne ciasto marchewkowe. Surowe, gotowe po porządnym chłodzeniu. Gdy zdecydujecie się odziać je z wierzchu kremem, nikt się nie zorientuje, że nie potratowaliście go ciepłem piekarnika. Słodka marchewka w połączeniu z żurawiną i przyprawami korzennymi zastąpią świątecznego piernika.
Tarta z musem czekoladowym ukręconym z mleczka kokosowego wybrzmi ekstrawagancko. Ja zwykle posypuję ją jadalnym złotem i na tym kończę zabawy w dekoracje. Już sam widok kusi, tarta nie potrzebuje wizerunkowego marketingu. Do wyboru zostawiam Wam także ciasto kokosowe, które ma rozkosznie kremowy skład i orzeźwiający sernik z pomarańczą w roli głównej. Te propozycje ciast świątecznych nie mogą się nie udać, są za to gwarancją świątecznej frajdy.
W tym artykule znajdziesz:
5 najlepszych świątecznych ciast bez pieczenia
Ciasto kokosowe
Spód
- szklanka suszonych śliwek
- szklanka mielonych migdałów
- 1/2 szklanki wiórków kokosowych
- łyżka kakao
- łyżeczka miodu
Krem
- 400 ml mleka kokosowego
- 4 łyżki mąki kokosowej
- 3 łyżki wody
Polewa
- 100 g gorzkiej czekolady
- 3 łyżki mleka kokosowego lub sojowego
Spód
Śliwki wrzucić do blendera i zmiksować, dodać zmielone migdały, kakao, miód i wiórki kokosowe, połączyć i takim ciastem wyłożyć dno tortownicy. Docisnąć i schłodzić spód przez godzinę w lodówce. W tym czasie zrobić krem.
Krem
Mleko wlać do garnka, dodać mąkę i gotować przez minut, do czasu aż krem zgęstnieje. Chwilę go przestudzić i wlać na schłodzony spód. Całość ponownie wstawić do lodówki, na 5 godzin, a najlepiej na całą noc.
Schłodzone porządnie ciasto wyjąć z formy i polać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą wymieszaną z mlekiem. Po raz ostatni wstawić do lodówki, by polewa zastygła.
Tarta czekoladowa
Spód
- 200 g fig
- 100 g otrębów
- 2 szklanki wrzącej wody
Mus czekoladowy
- 200 ml mleka kokosowego lub migdałowego
- 250 g gorzkiej czekolady
- 4 świeże figi lub pół szklanki pestek granatu
Figi zalać wrzątkiem i zostawić na 2 godziny, po tym czasie odsączyć, przełożyć do blendera. Dodać otręby i 2 łyżki wody, w której moczyły się figi. Zmiksować. Masą wyłożyć dno formy do tarty i schłodzić spód przez godzinę w lodówce.
Mleko przelać do garnka, podgrzać do wrzenia, zdjąć z ognia i dodać do niego posiekaną czekoladę. Wymieszać, tak, by czekolada rozpuściła się mleku. Krem zostawić do ostygnięcia, a potem ubić. Ubity mus wyłożyć na schłodzony spód i całą tarte schować w lodówce na 6 godzin, a najlepiej na całą noc. Przed podaniem udekorować kawałkami świeżych fig lub pestkami granatu.
Sernik pomarańczowy
- 500 g naturalnego serka homogenizowanego
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 3 pomarańcze
- 1 opakowanie galaretki pomarańczowej
- 2 łyżki żelatyny w proszku
- 220 ml wrzącej wody
- pół łyżeczki przyprawy do piernika
Galaretkę i jedną łyżeczkę żelatyny rozpuścić we 170 ml wrzątku, dobrze wymieszać i przestudzić przez 5 minut. Drugą łyżeczkę żelatyny wymieszać z pozostałym wrzątkiem i też odstawić, a w tym czasie pomarańcze sparzyć i dobrze wyczyść. Zetrzeć z nich skórkę, a potem obrać i wyjąć pestki. Pokroić owoce na mniejsze kawałki i przełożyć do blendera. Zmiksować na mus. Do musu dodać rozpuszczoną żelatynę – tę bez galaretki i przyprawę do piernika. Serek zmiksować z jogurtem i rozpuszczoną galaretką z żelatyną. Masę wylać do 18 cm tortownicy lub innej formy do ciasta. Wstawić do lodówki na 20 minut, by ciasto stężało, a potem wyjąć i polać ciasto musem pomarańczowym. Wstawić całość ponownie do lodówki, najlepiej na całą noc.
Czekoladowe ciasto jaglane z orzechami
- szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka – najlepiej roślinnego
- 3 łyżki miodu
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 g suszonych daktyli
- 50 g ulubionych orzechów
- 2 łyżki kakao
Polewa
- 3 łyżki masła orzechowego
- 150 ml mleka
- 2 łyżki miodu
- garść posiekanych orzechów
Spód
Daktyle i wiórki namoczyć we wrzątku i zostawić na 2 godziny. Potem zblendować razem z jedną łyżką kakao. Masą wyłożyć spód tortownicy (maksymalnie 20 cm) i wstawić ją do lodówki na pół godziny.
Ciasto
Kaszę przepłukać. Wsypać do garnka i zalać mlekiem. Gotować na małym ogniu przez 15 minut, a potem zostawić na kolejny kwadrans do przestygnięcia. Do ciepłej kaszy dodać miód i posiekaną czekoladę oraz kakao. Całość zblendować na dość gładką masę. Do niej wmieszać posiekane drobno orzechy. Masę przełożyć na schłodzony spód i schłodzić przez co najmniej 5 godzin w lodówce, a najlepiej całą noc. W połowie chłodzenia wyjąć i polać polewą.
Polewa
W garnku podgrzać mleko, dodać miód i masło orzechowe, gotować na małym ogniu do zgęstnienia sosu. Gdy to się stanie wmieszać do niego posiekane orzechy i sosem polać schłodzone częściowo ciasto.
Ciasto marchewkowe
- 2 szklanki startej surowej marchewki
- szklanka żurawiny
- 2 łyżki miodu – opcjonalnie
- 1,5 szklanki płatków owsianych błyskawicznych
- 2 łyżki otrębów
- 4 łyżki siemienia lnianego
- 2 łyżki posiekanych migdałów bez skórki
- łyżka przyprawy do piernika
- 200 g serka naturalnego do smarowania
- szklanka wrzątku
Płatki i siemię zmielić w blenderze. Żurawinę zalać szklanką wrzątku i zostawić na 15 minut. Potem również zblendować z 3 łyżkami wody, w której się moczyły. Do miski włożyć startą marchewkę, dodać rodzynki, zmielone płatki i siemię, otręby, przyprawę do piernika, żurawinę i połowę posiekanych migdałów. Formę do ciasta wyłożyć papierem do pieczenia i na nią przełożyć marchewkową masę. Całość wstawić do lodówki na co najmniej 5 godzin- najlepiej na całą noc. Po wyjęciu wierzch posmarować serkiem zmiksowanym z miodem. Posypać pozostałymi kawałkami migdałów.
Napisz komentarz