Kłamstwo z premedytacją. To się w kuchni czasem zdarza i wybornie smakuje. Pozwala uciec od rutyny i poszerzyć kulinarne horyzonty. Dobrze jest się przekonać, że frytki mogą być nie tylko z ziemniaków, makaron nie musi mieć w składzie mąki, a ryż być zbożem. Choć dania o zmienionej zawartości wciąż nazywają się tak samo, od oryginału sporo się różnią. I to jest ich ogromna zaleta.
Taka wizerunkowa kreatywność jest najlepszym ratunkiem na kulinarną nudę. Dzięki niej można odciąć się na moment od wciąż powtarzanych smaków i sprawdzić, czy zdrada przypadkiem nie smakuje lepiej. To romans, przed którym nie trzeba się bronić, skok w bok jest uzasadniony i wybaczalny. Zawieranie nowych znajomości nas rozwija i pozwala wyjść poza utarte schematy. Wakacje sprzyjają wyśmienitym eksperymentom i wyluzowaniu. To dobry czas do rozmaitych degustacji i ochoczego serwowania niespodzianek. Można organizować niezobowiązujące przyjęcia w ogrodzie czy na balkonie, stawiać wypełnione znajomymi połączeniami talerze i ukradkiem zerkać znad swojego, czy nasza tajemnica wychodzi na jaw.
W tym artykule znajdziesz:
Podkręcony smak
Zaplanowane oszustwo jest zawsze do wybronienia, nie ma nic złego w podejmowaniu wyzwania, które pomoże odczarować nielubiane dotąd produkty albo pozwolić zaprezentować je w zupełnie innym wydaniu. Warto spróbować majonezu z wody po ciecierzycy, pasztetu z młodej marchewki i jej natki czy tatara z suszonych pomidorów. Nitki makaronu mogą powstać z cukinii, a sypki ryż z kalafiora. Z tego warzywa da się nawet upiec pizzę, zrobić jajecznicę i steki. Takie roszady w oklepanym menu bywają motywujące. Dajcie znudzonym warzywom i owocom szansę na ujawnienie zaskakującego oblicza.
Klasyki inaczej
- frytki: z batatów, marchewki, selera, pietruszki, dyni
- ryż: z kalafiora, brokułów
- woda po ciecierzycy – beza, majonez, mus czekoladowy
- makaron: cukinia, marchewka, buraki
- stek: seler, kalafior
- sos bolognese z soczewicy
- chili sin carne z fasolą
- smalec z białej fasoli
Lekkostrawna pasta
Ta przemiana jest zdrowsza, lżejsza i akuratna na letnie upały. Dania potrzebują znacznie krótszej obróbki termicznej, nie są też czasochłonne. Podkręcać je natomiast trzeba przyprawami, bo nie mają tak intensywnego aromatu, jak ich pierwowzory. Sporo kulinarnych oszustw bazuje na zastąpieniu mięsnych potraw jarskimi o łudząco podobnej konsystencji i barwie. Jedzeniowi ortodoksi i językowi puryści oburzają się, że sos bolognese przypisany jest do konkretnego połączenia składników – przepis na ten mariaż nawet zapisano w specjalnym piśmie włoskiego urzędu, ale zalecam większą wyrozumiałość. Nic się nie stanie, gdy wykorzystamy sprawdzone skojarzenia. By nie nadwyrężyć ich dobrego wizerunku, najlepiej oszukiwać skutecznie.
Jak podkręcić oszukany smak?
- świeże zioła – do pomidorowych sosów i warzywnych makaronów
- kurkuma, imbir do warzywnego risotto i steków
- papryka wędzona – do gulaszy, bolognese, chili sin carne
- sos rybny, sos sojowy – warzywne kotlety, pulpety
- czosnek, por, szczypiorek, cebula – do uzyskania wyrazistości dań ze szpinakiem, sałatą
- płatki drożdżowe nadają serowy smak potrawom –warzywnym pastom, smalcom
- wodorosty – do zup, sosów, gulaszy
- kapary, oliwki – rozdrobnione są mocnym akcentem w potrawie
- ocet balsamiczny – idealny do sałatek, lekkich sosów i deserów
- czarna sól – ma delikatny smak jajka i ciekawie się komponuje w dipach i zupach
- pestki i orzechy – szczególnie podprażone konkretnie doprawiają potrawy
Smalec z białej fasoli
- szklanka ugotowanej białej fasoli
- jabłko
- ząbek czosnku
- mała cebula
- łyżka pestek słonecznika
- sól/pieprz
- łyżeczka majeranku
- 4 łyżki oliwy
Na patelni rozgrzej łyżkę oliwy. Posiekaj czosnek i cebulę, podsmaż. Do blendera włóż ugotowaną i odsączoną fasolę. Dodaj ciepłą cebulę i czosnek. Na tej samej patelni podpraż słonecznik i gorący też dodaj do blendera. Wlej oliwę i zmiksuj całość na kremową masę. Dopraw solą, pieprzem i oregano.
Pasztet z marchewki
- kilogram marchewki
- 2 cebule
- 4 ząbki czosnku
- łyżeczka kurkumy
- 2 cm kawałek imbiru
- łyżeczka czarnuszki
- łyżeczka kuminu rzymskiego
- 5 łyżek kaszki kukurydzianej
- 4 jajka
- 4 łyżki oleju i jedna do wysmarowania foremki
- garść świeżej kolendry
Marchewkę ugotuj do miękkości. Czosnek i cebulę posiekaj, na patelni rozgrzej 2 łyżki oleju, podsmaż do zarumienienia czosnek i cebulę. Potem przełóż je do blendera, dodaj ugotowaną i odcedzoną marchewkę, wszystkie przyprawy, olej i zblenduj na gładką masę. Na końcu wmieszaj do niej kaszę kukurydzianą i jajka. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Mniejsze foremki lub jedną większą wysmaruj olejem. Włóż do środka masę. Foremkę z pasztetem wstaw do rozgrzanego piekarnika i piecz około 50 minut.
Makaron z cukinii
- cukinia
- czerwona cebula
- 2 pomidory
- czerwona papryka
- ząbek czosnku
- garść świeżego oregano
- 2 łyżki orzechów ziemnych
- sól, pieprz
Paprykę, pomidory, czosnek i cebulę drobno pokrój. W garnku rozgrzej olwię, dodaj warzywa i duś przez 5 minut. W tym czasie na patelni upraż orzechy. Gorące dodaj do sosu. Dolej pół szklanki wody, zagotuj sos, dopraw solą, pieprzem i oregano. Cukinię umyj, obierz obieraczką tak by uzyskać cienkie wstążki. W garnku zagotuj wodę. Wrzuć cukinię na 2 minuty, wyjmij, przepłucz w lodowatej wodzie, przełóż porcję na talerz i polej gorącym sosem.
Filety z bakłażana marynowane w cytrynach
- bakłażan
- biała cebula
- 2 cytryny
- szklanka oliwy lub dobrego oleju
- Sól/pieprz
- garść tymianku
- łyżka sosu sojowego
Bakłażana umyj, pokrój paski, skrop oliwą i podpiecz na patelni z obu stron. Przełóż do słoika. Wymieszaj z pokrojoną w piórka cebulą. Z jednej cytryny wyciśnij sok, drugą wyparz i pokrój w kostkę. Sok wymieszaj z oliwą, solą, pieprzem i sosem sojowym oraz tymiankiem. Sosem zalej bakłażany i wymieszaj z kawałkami cytryn. Zakręć słoik i zostaw na 24 godziny do zamarynowania.
Stek z kalafiora
- kalafior
- 4 łyżki masła
- ¼ łyżeczki ostrej wędzonej papryki
- garść świeżej mięty
- łyżka soku z pomarańczy
- gruboziarnista sól
- 2 łyżki oliwy
Kalafiora przekrój na pół. Z każdej części wytnij plastry.
Masło rozpuść w garnku. Dodaj wędzoną paprykę, sok z pomarańczy i posiekaną miętę. Plastry kalafiora podpiecz na patelni z obu stron na rozgrzanej oliwie. Na koniec polej maślanym sosem.
Beza z wody po ciecierzycy
- szklanka wody po ciecierzycy
- pół szklanki cukru pudru
- łyżka mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Wodę przelej do większej miski, dodaj sól i ubij na sztywną pianę. Pod koniec ubijania powoli, łyżka po łyżce dodawaj cukier. Gdy piana będzie gęsta i lśniąca wmieszaj w nią mąkę ziemniaczaną.
Z masy na blaszce do pieczenia wyłożonej papierem uformuj okrąg o średnicy około 24 cm. Piekarnik nagrzej do 110 stopni. Wstaw bezę i susz przez 10 minut. Potem zmniejsz temperaturę do 95 stopni i susz dwie godziny. Po upieczeniu zostaw do ostygnięcia.
Krem:
- Śmietanka kokosowa
- Owoce – maliny, borówki, jagody
Na zimną bezę wyłóż śmietankę kokosową i umyte owoce.
Napisz komentarz