Na późne macierzyństwo decyduje się coraz więcej kobiet. Praca zawodowa, rozwój kariery lub zwlekanie z ustabilizowaniem życia rodzinnego sprawia, że niejedna pani odkłada decyzję o macierzyństwie na trzecią lub nawet czwartą dekadę swojego życia. Mimo iż do późnego macierzyństwa przekonuje się coraz więcej kobiet, temat ten cały czas wzbudza sporo kontrowersji. Jakie są wady i zalety bycia dojrzałą mamą? Jak przygotować ciało i umysł do tej wspaniałej przygody?
W tym artykule znajdziesz:
Czym jest późne macierzyństwo?
Sens terminu „późne macierzyństwo” zmieniał się przez lata. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ciążę, w którą zaszła kobieta po 30. roku życia określano mianem „geriatrycznej”, czyli „starczej”. Z biegiem czasu i wraz ze zmianami demograficzno-społecznymi, standardowy wiek stanu błogosławionego sukcesywnie się przesuwał. Dzisiaj za „późne macierzyństwo” uważa się zajście w ciążę po 40. roku życia, a matka, która rodzi dziecko w czwartej dekadzie swojego życia, nikogo już nie szokuje.
Nic dziwnego, że terminy medyczne dotyczące rodzicielstwa się zmieniają. Według „Rocznika Demograficznego” GUS z 2019 roku, panie, które zdecydowały się na urodzenie dziecka po 35. roku życia, stanowiły aż 20% wszystkich matek, podczas gdy młode mamy (do 24 lat w wieku narodzin pociechy) to zaledwie 15%. Statystyki te robią jeszcze większe wrażenie, kiedy porównamy je z danymi sprzed ok. 40 lat. W 1980 roku to młode kobiety do 24 r.ż. najczęściej zachodziły w ciążę (prawie połowa przypadków), natomiast panie po 35. r.ż., które urodziły żywe dzieci, stanowiły tylko 5% przypadków.
Późne macierzyństwo – zalety i wady
Niemal każda kobieta, która zachodzi w ciążę po 35. roku życia zastanawia się, jakie konsekwencje będzie niosło ze sobą późne macierzyństwo. Zalety i wady tej opcji są szeroko dyskutowane, a zwolenniczek zostania mamą po czterdziestce jest niemal tyle samo, co przeciwniczek. Każda ze stron ma oczywiście swoje argumenty.
Wady
Wśród wad późnego macierzyństwa wymienia się przede wszystkim wysokie ryzyko chorób płodu, które rośnie wraz z wiekiem matki. Przykładem może być tutaj występowanie zespołu Downa. Podczas gdy dla kobiet dwudziestoletnich ryzyko urodzenia chorego dziecka wynosi 1/1667, późne macierzyństwo po 45. roku życia zwiększa to prawdopodobieństwo do 1/30.
Rośnie także ryzyko poronienia oraz komplikacji ciążowych. Nie można zapominać również o trudnościach z poczęciem. Panie, które starania o zajście w ciążę rozpoczynają dopiero po trzydziestce, muszą liczyć się z tym, że będą musiały poczekać kilka miesięcy, a nawet lat na upragnione dwie kreski na teście ciążowym.
Zostanie mamą po trzydziestce, a zwłaszcza późne macierzyństwo po 45. roku życia stawia przed mamami mnóstwo pytań dotyczących wydolności organizmu. W tym wieku nieprzespane noce męczą zdecydowanie bardziej, koncentracja jest zdecydowanie mniej wyostrzona, trudniej też przeorganizować swoje życie, które od wielu lat miało swój ustalony rytm.
Zalety
Jednak późne macierzyństwo ma też swoje zalety! Mówi się, że ciąża odmładza i jest w tym sporo prawdy – hormony, które wydzielają się w ciele, mamy działają jak zastrzyk energii, który pozwala sprostać wyzwaniu, jakim jest macierzyństwo po 40.
Co więcej, dojrzałe kobiety mają bardzo często ustabilizowaną sytuację materialną i zawodową, mogą pozwolić sobie na dłuższy urlop macierzyński i pozostać z dzieckiem w domu przez dłuższy czas. Także doświadczenie życiowe pań po trzydziestce jest o wiele większe. Są one o wiele bardziej dojrzałe emocjonalnie, świadome tego, co w życiu jest najważniejsze i mądrzejsze o błędy koleżanek, które z urodzeniem dziecka nie czekały do trzeciej, czy czwartej dekady swojego życia.
Dzieci dojrzałych mam są także w większości przypadków zaplanowane i długo wyczekiwane. To wszystko przekłada się na duży potencjał do wychowania dziecka w atmosferze akceptacji, szacunku i dojrzałości.
Jak przygotować swoje ciało na macierzyństwo w późnym wieku?
Przed podjęciem decyzji o późnym macierzyństwie należy bezwzględnie przeprowadzić szereg badań, które wykluczą poważne choroby i rozwiążą ewentualne problemy zdrowotne. Wśród specjalistów, których należy odwiedzić, znajdują się ginekolog, endokrynolog (jeśli podejrzewamy u siebie problemy z tarczycą) i diabetolog (jeśli mamy problem z cukrzycą). Dodatkowo kilka miesięcy przed staraniem się o dziecko należy zacząć przyjmować kwas foliowy i zmienić swoją dietę na zdrowszą. Późne macierzyństwo sprzyja otyłości, dlatego zwiększona ilość owoców i warzyw w diecie, a także częstszy ruch na świeżym powietrzu na pewno się opłacą!
Jak przygotować umysł na późne macierzyństwo?
Późne macierzyństwo to wyzwanie nie tylko dla ciała, ale i dla umysłu przyszłej mamy. Dla wielu z nich zmiana do tej pory ustabilizowanego życia może wiązać się ze stresem i lękami. To normalne! Najważniejsze to być dla siebie wyrozumiałą i prosić o pomoc, jeśli jest to potrzebne. Grupy medytacyjne, joga dla kobiet w ciąży, czy wsparcie psychologa może okazać się ratunkiem w sytuacji, kiedy późne macierzyństwo przysparza więcej niepokoju niż radości. Trzeba pamiętać, że stres szkodzi dziecku, więc podczas ciąży powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na naszą kondycję psychiczną.
Czasami lęki i niepokoje wypływają po prostu z niewiedzy i braku doświadczenia, dlatego tak ważne jest przygotowanie merytoryczne, które pozwoli oswoić się przyszłym mamom ze zmianami, które pojawiają się w sferze cielesnej i mentalnej. Warto kupić lub wypożyczyć z biblioteki poradniki dotyczące macierzyństwa lub porozmawiać z bardziej doświadczonymi koleżankami. Być może okaże się, że to, co napawało nas niepokojem, w rzeczywistości okaże się czymś zupełnie niegroźnym i normalnym!
Ciąża i poród w starszym wieku – co należy wiedzieć?
Decydując się na ciążę w późnym wieku, trzeba mieć na uwadze obniżoną płodność. Ciąża w wieku 45 lat zdarza się tak rzadko dlatego, że część kobiet w tym wieku przechodzi już w stan przekwitania. Późne macierzyństwo a menopauza to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy brać pod uwagę w planowaniu ciąży po czterdziestce, gdyż statystycznie płodność zanika już 10 lat przed klimakterium.
Warto wziąć pod uwagę również fakt, że późna ciąża to dodatkowe obciążenie do organizmu matki, która często zmaga się już z mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi. Mamy w trzeciej i czwartej dekadzie życia częściej też cierpią na cukrzycę ciężarnych i nadciśnienie.
Jeśli chodzi o poród, w przypadku kobiet dojrzałych, częstym wskazaniem jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia ze względu na pojawiające się komplikacje. Trzeba pamiętać także, że mięśnie i stawy czterdziestolatek nie są tak elastyczne, jak kobiet dwudziestoletnich, co dodatkowo może utrudnić wydanie na świat dziecka siłami natury.
Sprawdź odzież dla kobiet w ciąży oraz spodnie ciążowe.
Pierwsze lata macierzyństwa po 45 r.ż.
Dla niektórych mam pierwsze tygodnie, miesiące i lata późnego macierzyństwa, zwłaszcza jeśli na świat przychodzi pierwsze dziecko, mogą okazać się wyjątkowo trudne. Po wielu latach skupienia na sobie i swoich potrzebach trzeba przeorganizować życie i zmienić priorytety. Wymaga to czasu i wsparcia ze strony bliskich.
Inne mamy, szczególnie te, które długo starały się o dzidziusia, mają tendencję do bycia nadopiekuńczymi i przesadnie troskliwymi. Należy pamiętać, że ten styl rodzicielstwa może mieć fatalne skutki dla przyszłego rozwoju pociechy – utrudnia nabycie samodzielności i zbudowanie poczucia własnej wartości.
Późne macierzyństwo po 45. lub nawet po 35., roku życia czasami jest świadomą decyzją rodziców, czasem zaskoczeniem, a czasami wynika z długich starań pary, która przez lata nie mogła doczekać się upragnionego dziecka. I choć z biologicznego punktu widzenia najlepszym momentem na poczęcie jest druga dekada życia kobiety, zmiany cywilizacyjne, lepsza opieka medyczna i odkrycia naukowe przesuwają tę granicę, sprawiając, że macierzyństwo w wieku 30 czy 40 lat nie jest już tak niebezpieczne, jak kilkanaście lat temu.
Faktem jest, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Zalety i wady natomiast każda z pań musi rozważyć osobiście i samodzielnie podjąć decyzję.
Więcej na tematy ciążowe znajdziesz u nas 👉 tutaj.
Napisz komentarz