Rozstępy po ciąży są zmorą wielu świeżo upieczonych mam. Cóż, ciąża jest okresem w życiu kobiety, gdy w jej organizmie bardzo wiele się dzieje, a zmiany, które zachodzą, są widoczne również na skórze. Wysoki poziom hormonów, zwłaszcza estrogenu sprawia, że żylaki, opuchlizny, cellulit i właśnie rozstępy często towarzyszą mamom już w okresie ciąży. Jak pozbyć się rozstępów po ciąży?
W tym artykule znajdziesz:
Dlaczego w ciąży tak często powstają rozstępy?
Rozstępy to blizny, które są konsekwencją utraty ciągłości naskórka. Jedną z przyczyn powstawania rozstępów są hormony. To właśnie za ich sprawą dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny, przez co skóra traci swoją elastyczność i następuje ścieńczenie naskórka.
Oczywiście powstawaniu rozstępów sprzyja także intensywny wzrost wagi oraz napięcie i rozciągnięcie skóry, zwłaszcza w okolicach piersi i ciążowego brzuszka. Skóra jest bardziej wrażliwa, delikatniejsza i bardziej narażona na powstawanie blizn.
Podczas ciąży możemy oczywiście starać się zapobiegać powstawaniu rozstępów używając kosmetyków intensywnie nawilżających i ujędrniających skórę, ale często takie zabiegi nie uchronią nas przed powstaniem blizn.
Walkę z rozstępami najlepiej rozpocząć po porodzie, ponieważ delikatna skóra w ciąży może źle znosić specjalistyczne kosmetyki na rozstępy. Również profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych należy odłożyć do czasu urodzenia dziecka.
Właściwa pielęgnacja skóry
Walka z rozstępami po ciąży to przede wszystkim właściwa pielęgnacja ciała. Miejsca szczególnie podatne na rozstępy to brzuch, pośladki, piersi i uda, dlatego należy o nie szczególnie zadbać. Na szczęście kosmetologia i medycyna estetyczna podsuwają nam wiele rozwiązań i narzędzi w walce z powstałymi już rozstępami, możemy więc śmiało podjąć wyzwanie i starać się je zniwelować.
Pierwszym krokiem powinno być głębokie nawilżenie skóry, która po ciąży może być bardziej wysuszona. Należy pić dużo wody oraz stosować kosmetyki nawilżające w postaci kremów, balsamów czy maseczek. Idealnie sprawdzą się specjalistyczne preparaty na rozstępy dostępne w aptekach oraz drogeriach. Oczywiście bardzo istotny jest ich skład i konsekwencja ich stosowania. Efekty zobaczymy bowiem dopiero po długotrwałym stosowaniu.
Kosmetyki na rozstępy mają za zadanie przede wszystkim nawilżyć skórę oraz dodać jej elastyczności. Często są one również bogate w preparaty, które regenerują skórę, sprawiając, że blizny stają się jaśniejsze, a przy długotrwałym stosowaniu o wiele mniej widoczne.
Kolor rozstępów
Możemy zauważyć, że rozstępy często mają kolor czerwony, lekko fioletowy, a czasem są białe, zdecydowanie mniej widoczne. Jedne i drugie blizny są rozstępami, jednak w zupełnie innym stadium.
Rozstępy na wczesnym etapie powstawania, czyli świeże blizny objęte stanem zapalnym, mają kolor czerwony, a nawet siny. Są o wiele bardziej widoczne, jednak przez to, że są to świeże zmiany na skórze, podjęte w tym czasie działania będą najskuteczniejsze i przyniosą najlepsze rezultaty. Preparaty kosmetyczne w postaci maści, balsamów, maseczek, olejków oraz okładów przyniosą działanie kojące, ale również sprawią, że blizny będą mniej widoczne. Ich skład jest bogaty w witaminy oraz składniki, których zadaniem jest regeneracja uszkodzonych włókien elastyny i kolagenu.
Białe rozstępy to blizny, które nie mają stanu zapalnego. To etap, gdy skóra wytworzyła włókna pomocnicze, zastępując tkankę skórną tkanką bliznowatą. Na tym etapie kremy oraz inne preparaty kosmetyczne nie przyniosą już tak widocznych efektów, jak w przypadku rozstępów o czerwonej barwie. Najlepszą metodą walki z rozstępami o perłowym, białym odcieniu są specjalistyczne zabiegi, których działanie jest już o wiele bardziej inwazyjne.
Zabiegi w gabinetach kosmetycznych
Sposoby na rozstępy oferowane nam przez salony kosmetyczne to przede wszystkim specjalistyczne zabiegi z użyciem profesjonalnego sprzętu oraz preparatów o bardzo intensywnym działaniu. Wybór zabiegów na rozstępy jest naprawdę bardzo szeroki, jednak należy pamiętać, że efekty nie będą widoczne od razu. Musimy uzbroić się w cierpliwość i wykonywać zabiegi partiami w określonym odstępie czasu. Rezultaty zobaczymy po kilku, a czasem nawet po kilkunastu zabiegach.
- Mezoterapia bezigłowa – to jeden z najpopularniejszych zabiegów na rozstępy, który wykonać możemy w wielu salonach kosmetycznych. Stanowi on doskonałą alternatywę dla klasycznej mezoterapii igłowej, o której można przeczytać w dalszej części artykułu. Tutaj jednak nie ma potrzeby nakłuwania naskórka. Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje w swoim działaniu zjawisko elektropolacji. Impuls elektryczny, docierając poprzez błonę komórkową do wnętrza komórki, wzmacnia efektywność kuracji. Zabieg nie uszkadza błon komórkowych, pozwala jedynie na doprowadzenie cząsteczek preparatów kosmetycznych dokładnie tam, gdzie są potrzebne.
- Laser na rozstępy – fale radiowe, docierając do skóry, rozgrzewają ją i powodują skrócenie, czyli tak zwaną spiralizację włókien kolagenowych. Efektem jest odbudowa nowego kolagenu oraz poprawa jakości i jędrności skóry, a także zwiotczeń. Taka metoda laserowego usuwania rozstępów sprawia, że działamy bezpośrednio na tkanki podskórne i skórę w miejscu rozstępu.
Pomoc dermatologa w walce z rozstępami
A co na rozstępy, które nie są już objęte stanem zapalnym i przerodziły się w perłowe blizny? Tutaj również możemy znaleźć sposób, by stały się one mniej widoczne, a nawet zniknęły zupełnie.
Zabiegi wykonywane w gabinetach dermatologicznych są bardziej inwazyjne niż te, którym możemy poddać się w salonach kosmetycznych, ale przynoszą również o wiele lepsze efekty i to w krótszym czasie.
- Mezoterapia igłowa – polega na nakłuwaniu skóry w miejscu powstałych rozstępów. W czasie mezoterapii wprowadza się do skóry odpowiednie preparaty, bogate w wiele substancji odżywczych, a także kwas hialuronowy, który wpływa korzystnie nie tylko na usuwanie rozstępów, ale także na stan i wygląd skóry. Podczas mezoterapii igłowej możemy wyodrębnić dwa różne mechanizmy działania na rozstępy. Pierwszy z nich to działanie substancji wstrzykiwanych w skórę. Drugi to efekt ogniskowego gojenia się skóry i jej samoregeneracji po licznych nakłuciach, wykonywanych podczas zabiegu.
- Radiofrekwencja mikroigłowa – polega na równoczesnym nakłuwaniu oraz podgrzewaniu skóry przy pomocy głowicy posiadającej 25 mikroigieł. Jest ona w stanie wniknąć w skórę na głębokość do 3,5 milimetra. W momencie wkłucia, emitowana jest wiązka fal radiowych, ogrzewająca skórę na całej długości mikroigieł. Powoduje to stymulację fibroblastów do produkcji nowej elastyny oraz kolagenu. Włókna skręcają się, zagęszczają i zaczynają tworzyć się między nimi nowe wiązania. Dzięki temu nawet najgłębiej umiejscowione rozstępy zapełniają się i zanikają.
Zabiegi na rozstępy wykonywane w gabinetach kosmetycznych oraz dermatologicznych, wykonywane regularnie i przez wykwalifikowanych specjalistów przyniosą efekty i pozwolą nam zminimalizować lub całkowicie pozbyć się rozstępów, jednak wiążą się one również z niemałymi kosztami. Trzeba więc przygotować się na wydatki i na niekoniecznie miłe doznania… no cóż, bycie piękną wymaga poświęceń.
Napisz komentarz