Wszyscy doskonale wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, zwłaszcza w diecie dzieci, dlatego powinniśmy przywiązywać dużą wagę do posiłku, który trafia do brzuszków naszych pociech jako pierwszy w ciągu dnia.
Zdrowe słodycze, zdrowa przekąska – tak, to jest możliwe!
W przedszkolnej śniadaniówce powinno znaleźć się nie tylko coś pysznego, ale i zdrowego, np. zdrowa przekąska. Przedszkolaki potrzebują dużo energii, by móc aktywnie uczestniczyć w zabawach i zajęciach przedszkolnych. Niespożytą energię zyskają wtedy, gdy zjedzą pełnowartościowe śniadanko. Zobacz, jak przygotować dziecko do przedszkola, by w jego śniadaniówce znalazły się smaczne i zdrowe przekąski.
Owoce i warzywa od samego rana
Każde zdrowe śniadanie jest bogate w owoce i warzywa, bo to właśnie one powinny być głównym składnikiem posiłków naszych dzieci. Owoce i warzywa możemy podawać na wiele sposobów. Przydatne będą pojemniki na lunch, do których wkładamy je pokrojone w kawałki lub dodajemy do kanapek. Możemy też urozmaicić dziecku menu i wybrać owoce i warzywa w formie musów, smoothie, gęstych soków przecierowych lub pysznej sałatki – jest to świetny pomysł na śniadanie dla dziecka.
Kolorowe szaszłyki warzywne
Doskonale sprawdzą się również kolorowe szaszłyki, przygotowane z warzyw, dobrej jakości żółtego sera i chudej szynki. Można wybrać również kabanosy i ponakłuwać je na plastikowe wykałaczki na przemian z czerwoną papryką, ogórkiem czy rzodkiewką. W takiej formie warzywa na pewno zostaną chętnie zjedzone, nawet przez największych niejadków.
Warzywa oraz kiełki możemy również zawinąć w pełnoziarnisty placek tortilli posmarowany serkiem twarogowym. Taki kolorowy zawijas zachęci dziecko do zjadania warzyw, które będą przyjemnie chrupać i pysznie smakować. Przekonasz się, że pomysł na atrakcyjne i zdrowe śniadanie dla dziecka da się przygotować w oka mgnieniu.
Pełne ziarno w dziecięcym menu
Zdrowe przekąski dla dzieci powinny zawierać również pełne ziarno. Ziarna zbóż takich jak pszenica, owies, proso, gryka, żyto, jęczmień, ryż i kukurydza stanowią wartościowe źródło energii, niezwykle ważne dla rozwijającego się mózgu, a także dla aktywności fizycznej dziecka. Tej energii nie może zabraknąć zwłaszcza dzieciom, które bardzo aktywnie spędzają czas w przedszkolu. Zatem przygotowując kanapki, sięgajmy zawsze po ciemne pieczywo, które dostarczy naszym maluchom więcej cennych składników.
Ziarna zbóż są również cennym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na funkcje układu pokarmowego maluszka, w tym prawidłowe trawienie. Ponadto wspiera proces oczyszczania organizmu z toksyn i metali ciężkich oraz stanowi pożywkę dla pożytecznych bakterii w jelitach, a przy tym daje również uczucie sytości na dłużej.
Pomysły na zdrowe przekąski dla dzieci
Ciasteczka zbożowe, które możemy bardzo szybko przygotować samodzielnie – wystarczą silikonowe foremki i odrobina czasu, pełnoziarniste naleśniki czy gofry będą doskonałą propozycją na zdrowe przekąski dla dzieci, które zapewnią im energię na długi czas. Naleśniki czy gofry wielozbożowe są również ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kanapek, a dodatkowo możemy podać je z przygotowaną konfiturą owocową z niską zawartością cukru lub świeżymi owocami. Mniam! Taki pomysł na śniadanie dla dziecka z pewnością spodoba się każdemu przedszkolakowi.
Zdrowe słodycze, czy to możliwe?
Czy słodycze mogą być zdrowe? Owszem mogą, jeśli tylko wykonamy je z dobrych składników, bez ulepszaczy smaku i barwników. Zdrowe przepisy dla dzieci, których bardzo dużo znajdziemy w Internecie, pozwolą nam w krótkim czasie przygotować smaczne i przede wszystkim zdrowe słodycze dla naszych dzieci. Ciasteczka, babeczki, lizaki z soków owocowych, batoniki czy żelki to tylko niektóre propozycje, które na pewno zasmakują przedszkolakom.
Mogłoby się wydawać, że żelki kupione w sklepie są zdrową przekąską, która wzmacnia chrząstkę, jednak prawda jest zupełnie inne. W składzie żelków występuje głównie cukier, nawet 16 łyżeczek cukru w jednym opakowaniu żelków, a przy tym szkodliwe barwniki. Dzieci uwielbiają żelki, dlatego warto zrobić je samemu i w pełni kontrolować ich skład. Najsmaczniejsze żelki zrobimy z gęstych soków owocowych lub zmiksowanych na gładką masę owoców, do których dodajemy substancję żelującą, na przykład agar. Takie żelki są pyszne, zdrowe i doskonale sprawdzą się jako zdrowa przekąska na drugie śniadanie. Dzieciaki pokochają je za ich doskonały smak, a rodzice za dobry skład i bardzo szybkie przygotowanie.
Zdrowe słodycze – domowe batoniki
Pyszny zdrowy słodycz to również batoniki musli polane czekoladą. Palce lizać! co najważniejsze taki słodycz, przygotowany samodzielnie w kilka chwil, będzie zdrową i pełnowartościową przekąską dla dzieci. W takich batonikach możemy przemycić suszone owoce, płatki owsiane, ziarna zbóż i słonecznika, pestki dyni czy orzechy.
Przygotowanie zbożowych batoników jest bardzo proste i wcale nie zajmuje dużo czasu. Zestaw garnków nie będzie Ci niezbędny, wystarczy jedynie nieduże naczynie, do którego trzeba włożyć wszystkie płatki, ziarna i suszone owoce a następnie zalać je szklanką mleka roślinnego i gotować przez 5 minut. Polewę wykonujemy równie szybko. W kąpieli wodnej rozpuszczamy gorzką czekoladę, dodajemy 2 łyżki kakao i 2 łyżki oleju kokosowego. Możemy dosłodzić ją łyżką miodu lub na przykład cukrem z agawy. Gotową polewę wylewamy do kwadratowej formy wyłożonej folią aluminiową a następnie na górę wykładamy podgotowaną w mleku, letnią masą na batony. Gdy masa zastygnie, możemy pokroić całość na mniejsze porcje i nasze pyszne, zdrowe batony są gotowe!
Pięknie wygląda, dobrze smakuje
Wszyscy lubimy, jak przygotowane posiłki wyglądają apetycznie i już sam ich wygląd zachęca nas do jedzenia. Dzieci również zwracają bardzo dużą uwagę na wygląd posiłków, które im serwujemy. To taka pierwsza ocena, która często decyduje o tym, czy śniadanie będzie zjedzone czy też nie.
Kolorowe, często serwowane w zabawny sposób, dziecięce przekąski na pewno zostaną lepiej odebrane niż zwykłe kanapki. Warto więc wpuścić do swojej kuchni trochę fantazji, szaleństwa, a przede wszystkim zabawy. Przygotowując dziecku kanapki, użyj tostowego chleba wieloziarnistego i za pomocą foremek do ciasteczek z gotowej kanapki wykrój ciekawy kształt. Kanapki w kształcie gwiazdki lub aniołka? Czemu nie, dzieciaki na pewno będą zachwycone. Taka niezwykła kanapka na pewno będzie smakowała lepiej niż tradycyjna, a nawet wywoła uśmiech na twarzy malucha! Jeśli brakuje Ci czasu, spróbuj szybszej alternatywy – wybierz naczynia dziecięce z bohaterami z ulubionej bajki lub w kształcie zwierzątek – sprawdzą się prawie tak dobrze jak gwiazdeczkowe kanapki!
Jajko na twardo z uszkami z rzodkiewki
Zdrowe przekąski dla dzieci to również jajko na twardo. Będzie ono lepiej smakowało, gdy doczepimy do niego uszy z plasterka rzodkiewki, ogonek z zielonej cebulki i oczka ze skórki zielonego ogórka. Nie zapominajmy również o wąsikach, najlepiej ze szczypiorku. Taka myszka sprawi, że każde dziecko pokocha jajka, które są przecież bardzo zdrowe i niezastąpione w dziecięcej diecie.
Doskonały pomysł na śniadanie dla dziecka to także jajko sadzone. Możemy rozbić je do umieszczonej na patelni foremki do wykrawania ciasteczek. Gdy białko i żółtko się zetną, jajko będzie miało ciekawy kształt i doskonale będzie się prezentowało na kanapce, zwłaszcza w towarzystwie listka sałaty czy pomidora.
Dlaczego dzieci powinny pić wodę
Przygotowując posiłek i zdrowe przekąski dla przedszkolaka, nie możemy zapominać również o odpowiednim napoju. Najlepszy wybór jest najprostszy – woda mineralna niegazowana. Dlaczego? Eksperci w dziedzinie zdrowia dzieci podkreślają, że podawanie do picia wody ma korzystny wpływ na zdrowie. Jest ważne podczas infekcji przebiegających z gorączką, wpływa na funkcje poznawcze, w tym koncentrację, zapamiętywanie oraz samopoczucie, pomaga zapobiegać próchnicy i sprzyja zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Większość
soków oraz wód smakowych zawiera bardzo dużo cukru, co przyzwyczaja dzieci do słodkiego smaku i zwiększa ryzyko otyłości oraz próchnicy. Woda doskonale gasi pragnienie, a przy tym korzystnie wpływa na wszystkie procesy zachodzące w organizmie, również na przemianę materii. Najlepszym wyborem dla dzieci będzie naturalna woda mineralna niskozmineralizowana i woda źródlana.
Zdrowie przede wszystkim, dlatego przygotowując śniadaniówkę dla przedszkolaka, zwróćmy uwagę, by znalazło się w niej dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i jak najmniej cukru i pustych kalorii.