Co na katar alergiczny?
Twoje dziecko kicha, kaszle i łzawią mu oczy? Możliwe, że to początek alergii na pyłki – przypadłości dość często spotykanej na początku wiosny. Katar alergiczny nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego im szybciej się do niego przygotujesz, tym lepiej dla Ciebie i Twojej pociechy. Przeczytaj nasze kompendium wiedzy o katarze siennym.
Alergia – objawy
Katar alergiczny – inaczej – sezonowy nieżyt nosa – najczęściej spowodowany jest alergią na pyłki. Często katar pojawia się w czasie wiosny oraz lata i cierpi na niego co czwarte dziecko w Polsce. Katar alergiczny mogą wywoływać nie tylko pyłki roślin ale też:
- zarodniki grzybów i pleśni
- roztocza kurzu domowego
- sierść zwierząt
- wełna
- pierze
Objawy alergii na pyłki
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może być cierpieć na katar alergiczny, zacznij notować kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się katar czy np. występuje on po spacerze po parku albo kontakcie z psem sąsiada. Jeśli katar ma związek z przebywaniem na dworze – porównaj okres kiedy się pojawia z kalendarzem pylenia, żeby łatwiej wykryć co dokładnie uczula Twoje dziecko. Pamiętaj też, że alergia na pyłki jest często mylona z infekcją lub przeziębieniem, które mogą wymagać leczenia antybiotykami. Objawy uczulenia, które powinny zwrócić Twoją uwagę, to:
- wodnisty katar
- napadowe kichanie
- nerwowy sen i chrapanie
- suchy, męczący kaszel
- rozdrażnienie i osłabienie
Pomoc
W zdiagnozowaniu przyczyn kataru najlepiej skorzystać z pomocy lekarza, prawidłowa diagnoza będzie łatwiejsza, gdy podzielisz się z nim swoimi spostrzeżeniami z związanymi z okolicznościami występowania objawów alergicznych. Co zrobić, by katar alergiczny u dziecka przebiegał możliwie jak najlżej?
- Kilka razy dziennie podawaj dziecku do nosa sól fizjologiczną lub preparat z wody morskiej – takie roztwory wypłukują pyłki z nosa.
- Zabieraj na spacer wodę oraz chusteczki, co jakiś czas przemywaj małemu alergikowi buzię i oczy – przyniesie mu to dużą ulgę.
- Mieszkanie sprzątaj na mokro (lub odkurzaj odkurzaczem wodnym) – najlepiej codziennie. W oknach zawieś lekkie, ale gęste firanki.
Leczenie – Co na katar alergiczny?
Najskuteczniejszym sposobem zdiagnozowania kataru alergicznego jest zrobienie odpowiednich testów w przychodni alergicznej. Mogą to być testy skórne (zalecane dla dzieci od 3. roku życia) i krwi (można je wykonywać już u niemowląt). Oprócz tego nie zaszkodzi pomagać maluchowi domowymi metodami. Możesz więc:
- Wyjechać z dzieckiem na wieś. Zanieczyszczenia powietrza, spaliny i pył z asfaltu oraz opon tylko pogarszają jego samopoczucie.
- Pojechać w góry lub nad morze. Znajduje się tam zdecydowanie mniej pyłków niż w mieście.
- W czasie jazdy samochodem zamykaj okna. Pęd powietrza nie będzie wpychał pyłków do środka pojazdu.
- W okresach największego pylenia unikaj przebywania z maluchem w miejscach gdzie występują alergeny.
Napisz komentarz