Wyprawka dla noworodka, lista do szpitala. Czekasz na swojego pierwszego maluszka i zastanawiasz się czego może potrzebować taki maluszek? Oczywiście przede wszystkim Twojej miłości i opiekuńczych ramion. Aby Wasze pierwsze wspólne chwile przebiegały spokojnie i bez stresu przyda się też parę rzeczy, które najlepiej przygotować zanim jeszcze maluszek przyjdzie na świat.
W tym artykule znajdziesz:
Wyprawka dla niemowlaka – lista do szpitala dla mamy
Kompletowanie wyprawki dla niemowlaka jest łatwe i trudne jednocześnie. Łatwe, bo sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnych mniej lub bardziej przydatnych gadżetów. Można tez liczyć na rodzinę i koleżanki, które niedawno same urodziły maluszka – zwykle przecież niemowlak nie zdąży użyć połowy rzeczy, która na niego czekają, a jeszcze częściej te rzeczy, z których korzystał są zupełnie nie zniszczone i mogą posłużyć kolejnemu dziecku. Trudne, bo w zalewie informacji ciężko wybrać, szczególnie gdy czekamy na pierwsze dziecko i nie mamy jeszcze własnych doświadczeń, co naprawdę jest niezbędne, a na jakie gadżety szkoda miejsca i pieniędzy. Dlatego spróbujemy pomóc Wam przygotować wyprawkę, która sprawdzi się przy każdym maluszku.
Wyprawka dla noworodka – kiedy trzeba zacząć kompletować?
Najlepiej na początku trzeciego trymestru ciąży, by potem już spokojnie czekać na przyjście dziecka na świat. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo może się zdarzyć, że wtedy z tym zadaniem będzie musiał zmierzyć się tata, a wybór spośród wielu podobnych produktów może być dla niego naprawdę trudny.
Najważniejsze, by przystąpić do kompletowania wyprawki z kartką i ołówkiem albo plikiem w Excelu i stworzyć listę tego, co naprawdę będzie potrzebne. Jeśli nie jesteś pewna czego potrzebujesz, albo chcesz poznać opinie o produktach i markach – przeglądaj fora dyskusyjne, czytaj blogi parentingowe, szukaj inspiracji w czasopismach i serwisach internetowych.
I pamiętaj, by nie ulec szaleństwu zakupowemu – piąta para trampek dla niemowlaka może Ci się naprawdę nie przydać, choć wygląda uroczo.
Dzieci rosną bardzo szybko, więc lepiej zgromadzić po trochę ubranek w różnych rozmiarach niż 30 sweterków w rozmiarze 56. Maluchy urodzone w terminie mają zwykle pomiędzy 46 a 54 cm wzrostu choć oczywiście zdarzają się dzieci większe. W ciągu pierwszego roku życia dziecko rośnie o ok. 17 – 26 centymetrów i w okolicach pierwszych urodzin zaczyna nosić ciuszki w rozmiarze ok. 72 – 82 cm. Jak łatwo policzyć, rozmiary ubranek będziecie zmieniać dość często, więc każde z nich posłuży tylko kilka miesięcy.
Wyprawka do szpitala – jakie ubranka?
Niezależnie od tego czy Twój maluch urodzi się latem, czy zimą, potrzebować będziecie podobnej wyprawki bazowej. Wszystkie ubranka powinny być wykonane z dobrych jakościowo, przepuszczających powietrze materiałów. Na początku warto zaopatrzyć się w:
- 3-4 pajacyki – rozpinane na całej długości, z opcją rozpinania samych nogawek by wygodnie przebierać malucha
- 2-3 pary skarpetek i ewentualnie rękawiczki żeby maluch nie drapał sobie buzi – jeśli nie chcesz kupować rękawiczek, w tej roli sprawdzą się też cieńsze skarpetki
- 1 cieplejszy polarowy pajacyk
- 2 czapeczki bawełniane
- bawełniane śpioszki
- koszulki albo body – które uzupełnią śpioszki
Jeśli Twoje dziecko urodzi się latem, możesz wybrać body i koszulki z krótkim rękawkiem, albo część pajacyków zastąpić rampersami.
Jeśli Twoje dziecko urodzi się zimą zaopatrz się w ciepły kombinezon – najlepiej jednoczęściowy, rękawiczki, cieplejsze spodenki (np. miękkie dresy), bluzy, czapeczki.
Przygotuj też miękki kocyk i opcjonalnie rożek. Jeśli Twój maluch będzie wolał spać ciasno opatulony, a nie masz rożka, możesz wykorzystać do tego kocyk, albo kupić gotowy kokon do otulania dziecka.
Nawet jeśli zdecydujesz się na używanie pieluch jednorazowych – zaopatrz się w kilak pieluch tetrowych, przydadzą się np. do położenia na ramieniu, gdy będziesz nosić dziecko, żeby delikatną skórą nie dotykało Twoich ubrań, na których może znajdować się kurz, detergenty, perfumy itp.
Wyprawka dla niemowlaka – pielęgnacja
Wybierając kosmetyki dla niemowlaka zwracaj uwagę na ich skład. Im krótszy – tym lepiej. Mniejsza lista składników to mniej czynników, które mogą podrażniać. Przydadzą Wam się:
- mydełko dla niemowląt – można myć nim i ciało i włoski dziecka
- myjka
- maść na odparzenia albo zasypka – najlepiej niewielkie opakowanie, bo może się okazać że nie macie problemu z odparzeniami
- miękka szczoteczka do włosków
- oliwka – jeśli twoje dziecko ma zdrową, prawidłowo nawilżoną skórę wcale nie musisz jej używać, albo używać okazjonalnie
- przewijak,
- wanienka, separator do dużej wanny, który pozwala przygotować coś ala mała wanienka albo specjalne wiaderko do mycia niemowląt – pamiętaj, że po porodzie możesz być obolała więc pomyśl też o stabilnej podstawie pod wanienkę – np. stelażu lub wygodnym stole na którym możesz ją postawić przyda się też termometr do mierzenia temperatury wody, ale można się też bez niego obyć mierząc ciepłotę przed kąpielą np. przez zanurzenie łokcia
Wyprawka dla noworodka – karmienie
Wszystko zależy od tego, czy chcesz karmić naturalnie czy butelką. Na pewno warto zaopatrzyć się w osłonki na brodawki, dzięki temu pierwszy krok w naturalne karmienie może być łatwiejszy. Przydadzą Ci się też wkładki ochronne do biustonosza. Jeśli nastawiasz się na karmienie malucha butelką albo liczysz się z tym, że możesz mieć trudności z karmieniem piersią przygotuj:
- 2 butelki 125 ml
- smoczki do butelek
- podgrzewacz, sterylizator, ekspres do podgrzewania wody do mieszanki mleka (tak, tak jest także coś takiego) termos do przechowywania butelek – to wszystko możesz dokupić potem, kiedy okaże się, że naprawdę tego potrzebujesz
Może się też przydać laktator ręczny albo elektryczny.
Wyprawka dla niemowlaka – kącik do spania
Niezależnie czy planujesz że Twój maluch będzie miał własny pokój, czy chcesz żeby na początku spał w Waszej sypialni przyda się własne łóżeczko, kołyska albo dostawka do łóżka rodziców. Oprócz tego będą Wam potrzebne:
- materacyk (najzdrowsze są piankowo-kokosowe)
- 2 komplety pościeli bawełnianej
- cienki i grubszy kocyk
- śpiworek do spania
Pamiętaj też o foteliku, w którym przywieziesz dziecko ze szpitala. Nie musi być nowy, możesz pożyczyć go do znajomych, ale warto przetestować jego montaż w aucie zanim dziecko przyjdzie na świat, by uniknąć trudności gdy ze swoim nowo narodzonym potomkiem będziesz chciała jak najszybciej znaleźć się we własnym domu.
Drogie Mamy, a czy Wam przygotowana przez nas wyprawka dla noworodka wydaje się kompletna? Czekamy na Wasze opinie i porady w komentarzach. Co u Was się sprawdziło, a co było zupełnie zbędne? Podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami z wyprawką dla niemowlaka.
3 komentarze
Fajne zestawienie. Nie sądziłam, że aż tyle rzeczy jest potrzebnych! Przyda mi się niebawem ta wiedza 😉
Nasza Tosia ma już pół roku. Za nami wiele
nieprzespanych nocy, dziesiątki kąpieli, spacerów i zmian pieluszek. To było
jednocześnie najwspanialsze, jak i najtrudniejsze pół roku w moim życiu. I myślę,
że było nam znacznie łatwiej, dzięki temu, że miałam starannie skompletowaną
wyprawkę, w całości z Muppetshop. Jako przyszła, niedoświadczona mama
kompletnie nie miałam pojęcia, co będzie potrzebne do pielęgnacji maluszka. W
Muppetshop jest chyba wszystko, co można sobie wymarzyć. Po pierwsze starannie
wyselekcjonowane
produkty najwyższej jakości – meble, akcesoria, ubranka i zabawki, a wszystko
po prostu piękne. Po drugie nieoceniona lista wyprawkowa, która bardzo
porządkuje zakupy. Po trzecie miła i profesjonalna obsługa. Bardzo miło robi się
zakupy przy kubku gorącej, aromatycznej herbaty:)
No właśnie, nie ma co czekać do ostatniego momentu bo potem może się okazać że czegoś brakuje, a że mieszkamy na wsi to ciężko w momencie coś dokupić. Ja właśnie uzupełniam listę i będę zamawiać wszystkie rzeczy. Znajoma poleciła mi sklep https://bobo-mania.pl/ maja tam porządne rzeczy a do tego w przystępnych cenach. Podobno można też zyskać rabat za zamówienie powyżej 100zł co nie jest trudne jak patrzę na długość mojej listy akupów 🙂