Słodka trucizna, tak o nim brutalnie mówią dietetycy. Biały cukier, wróg zębów, trzustki i cery. Ma tylko puste kalorie i żadnych wartości odżywczych. Odpowiada za tycie i puchnięcie, bo zatrzymuje wodę i sól w organizmie. Bywa nazywany narkotykiem, gdyż uzależnia, tak samo szybko, jak alkohol czy papierosy i silniej niż heroina. Źle wpływa na pracę mózgu, powoduje senność i zaniki pamięci. Po stronie plusów w sprawie cukru – biała plama. Nie ma ani jednego powodu, dla którego można by go żałować. Cukier nie zawiera witamin i składników mineralnych. Powstaje z buraków cukrowych lub trzciny, ale na końcowym etapie produkcji jest już tak bardzo oczyszczony, że zostają z niego tylko nieużyteczne rafinowane węglowodany. Są naukowcy, którzy cukier obwiniają za 35 milionów zgonów rocznie na całym świecie.Grzechy białego cukru:
- może powodować grzybicę układu pokarmowego
- ma wpływ na wrzody
- odpowiada za zaparcia
- zakwasza organizm
- osłabia zęby i powoduje próchnicę
- może wpływać na alergię
- uzależnia
- niszczy układ nerwowy, co objawia się rozdrażnieniem, brakiem koncentracji i wahaniami nastrojów
- hamuje funkcjonowanie układu odpornościowego, przez co łatwiej o infekcje
- przyspiesza procesy starzenia
- ma związek z rozwojem raka (piersi, jajników, żołądka, trzustki, płuc, odbytnicy)
Im więcej białego cukru zjadamy, tym bardziej zachwiana jest równowaga organizmu. W wątrobie cukier zbiera się w postaci glukozy. Ma wpływ na prace serca i nerek, które osłabia. W ustach trawi się aż 45 minut. Najlepszym jest ten naturalny – w warzywach i owocach. Jednak nawet jeśli przestaniemy słodzić herbatę czy kawę, dodawać cukier do ciasta albo kompotu, to nie oznacza, że zniknie całkowicie z naszego menu. Wyeliminowanie cukru powinno zacząć się od uświadomienia sobie, że cukrowe pułapki czyhają dosłownie wszędzie. Nie tylko w słodyczach. Cukier jest w chlebie. Dodaje się go do ciasta to pizzy, by drożdże lepiej pracowały. Pojawia się w jogurtach – nawet tych naturalnych. Cukier znajdziemy w majonezie, occie i musztardzie.Ile cukru ma 100 g / porcja następujących produktów:
- chrupkiego pieczywa – prawie łyżeczkę
- śmietany – pół łyżeczki
- serka naturalnego – pół łyżeczki
- jogurtu naturalnego typu greckiego – ponad łyżeczkę
- jogurtu owocowego – ponad 2 łyżeczki
- maślanki – prawie 1,5 łyżeczki
- musli bakaliowe – ponad 4 łyżeczki
- czekolada gorzka – 5 łyżeczek
- sok pomarańczowy – niepełna łyżeczka
- ketchup dla dzieci – 2 łyżeczki
- gotowy sos pomidorowy – prawie 2 łyżeczki
To tylko kilka przykładów pokazujących, że cukier jest tam, gdzie najmniej można się go spodziewać. Takie dzienne podsumowanie zjadanych łyżeczek cukru zdumiewa. Dodając ziarno białego cukru do ziarnka okazuje się, że przeciętny Polak zjada rocznie ponad 50 kilogramów cukru. To dwa olbrzymie worki, które odkładają się na brzuchach, pośladkach, udach i w ramionach. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne radzi, by kobiety dziennie nie zjadały więcej niż 6 łyżeczek cukru, także tego ukrytego, a mężczyźni ograniczyli się do 9 łyżeczek. Dzieci mogą dostać maksymalnie 3 łyżeczki. Do przyjęcia takich bezpiecznych ilości zaprogramowany jest nasz organizm. Wszystko ponad – może źle odbić się na zdrowiu. Niestety, im więcej cukru zjadamy, tym automatycznie zwiększa się ochota na niego.Koszt wyeliminowania cukru
Zamiast białego cukru najlepiej wykorzystywać ten najzdrowszy. Mają go:
- owoce i warzywa – banany – im dojrzalsze, tym słodsze, odpowiednie do dosładzania ciast, koktajli
- suszone owoce – daktyle, morele – bardzo słodkie, dobre do wypieków i deserów
Jeśli decydujemy się alternatywę w postaci stewii, syropu klonowego, syrop z daktyli, czy cukru kokosowego albo ksylitolu trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Kilogram cukru kosztuje około 2.5 zł, a taka sama paczka ksylitolu ponad 10 razy więcej. Jeszcze drożej wychodzi stosowanie stewi – za półkilogramowe opakowanie musimy zapłacić około 25 złotych. 300 ml butelka syropu klonowego kosztuje ponad 20 zł podobnie, jak tego z agawy. Ponieważ jednak w smaku te składniki są słodsze, zużywa ich się mniej, a ze względu na cenę dodaje skromniej. Większość zamienników białego cukru można kupić w hipermarketach, sklepach ze zdrową żywnością, a najtaniej w sklepach internetowych. W dużych miastach ksylitol i stewia pojawiają się już na półkach osiedlowych marketów, ale tam trzeba pamiętać o wyższej marży.Jak unikać słodkich pułapek?
Lepiej uważać na reklamowe hasła producentów, którzy głośno mówią lub wyraźnie piszą na opakowaniach o zdrowych walorach swoich wyrobów, a jakoś dziwnie pomijają fakt, o zawartości cukru w tych delicjach. Ilość dobrego błonnika i witamin chociażby w musli czy batonie z pełnego ziarna, o których najczęściej słyszymy, nie równoważy złego wpływu obecnego obok cukru. Lepiej zrezygnować z gotowych soków owocowych, wody smakowej, napojów gazowanych i sosów. W butelce owocowego soczku dla dzieci może być nawet 9 łyżeczek cukru! Jogurty owocowe bezpieczniej zastąpić naturalnymi i samemu dodawać ulubione owoce. Zamiast gotowego musli, zdrowsze będzie przygotowanie domowej pełnoziarnistej granoli. Po obiedzie lepiej zjeść kawałek sera niż ciastko, tłuszcz skutecznie hamuje apetyt na słodycze i ten dobrej jakości zdecydowanie bardziej potrzebny jest organizmowi.
Napisz komentarz