Ciąża to dla każdej przyszłej mamy niesamowity okres, pełen zmian nie tylko w jej ciele, ale również w umyśle oraz w otoczeniu! Planując potomstwo warto jednak pamiętać o tym, że zdrowie maluszka zależy nie tylko od tego, jak dbamy o nie oraz o siebie w czasie ciąży, ale również przed poczęciem. Jeśli więc podjęłaś decyzję o powiększeniu rodziny, już dziś zacznij przygotowania do tego wyjątkowego w Twoim życiu okresu, aby cieszyć się zarówno zdrowiem, jak i doskonałą formą w czasie ciąży oraz po narodzinach dziecka.
W tym artykule znajdziesz:
Jak przygotować się do ciąży? Zacznij od głowy!
Decyzja o posiadaniu potomstwa praktycznie zawsze jest dobrze przemyślana. Jeśli świadomie decydujesz się na dziecko to z pewnością wiesz, z jakimi zmianami w Twoim życiu będzie wiązało się pojawienie maleństwa. Odpowiedzialność za dziecko przez 24 godziny na dobę, brak czasu, nieprzewidywalność – tego nie da się uniknąć i należy liczyć się z tym, że taki stan rzeczy będzie nam towarzyszył przez wiele kolejnych lat, oczywiście w zmiennym natężeniu. Wraz z decyzją o posiadaniu dziecka musisz także uświadomić sobie, że nawet mimo doskonałej organizacji i pomocy bliskich nie zawsze wszystko będzie przebiegało według Twojego planu. Nie zawsze też będziesz mogła wykonywać swoje obowiązki, opiekować się maleństwem na najwyższych obrotach, czasami będziesz popełniała błędy, a zamiast uśmiechu na twarzy pojawi się złość. To wszystko jest zupełnie naturalne i niezwykle istotne jest, aby mieć tego świadomość po narodzinach dziecka. Już teraz przygotuj na to swój umysł, aby wejść w macierzyństwo z poczuciem spełnienia i z radością, której bez względu na wszystko, co się wokół Ciebie będzie działo, będziesz doświadczać każdego dnia.
Dieta przed zajściem w ciążę
Przygotowania do ciąży w dużym stopniu związane są z dietą przyszłej mamy. Aby organizm kobiety gotowy był na wysiłek związany z ciążą i porodem, musi być doskonale odżywiony. Oznacza to, że Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w wysokiej jakości produkty dostarczające wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Pamiętaj bowiem, że to, co spożywasz przed zajściem w ciąży, będzie miało wpływ nie tylko na skuteczność zapłodnienia, ale również na rozwój życia płodowego szczególnie w zakresie procesów metabolicznych i hormonalnych. Ponadto Twój organizm będzie potrzebował średnio 3 miesięcy na usunięcie nadmiaru szkodliwych substancji i zgromadzonych w nim toksyn. Dieta przed zajściem w ciążę powinna uwzględniać następujące składniki:
- świeże, surowe warzywa i owoce, najlepiej pochodzące z ekologicznych upraw,
- chude mięso lub inne, alternatywne źródło białka, na przykład warzywa strączkowe,
- jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w oliwie z oliwek czy w oleju rzepakowym,
- wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 występujące w tłustych rybach, orzechach i nasionach,
- pełnoziarniste produkty: kasze, ryż,
- woda niegazowana.
Należy natomiast unikać produktów:
- wysokoprzetworzonych,
- posiadających wysoki indeks glikemiczny,
- zawierających tłuszcze trans,
- alkoholu,
- nikotyny,
- kofeiny.
Witaminy i minerały na płodność
Jeśli planujesz potomstwo, Twoja dieta powinna być bogata w witaminę D, która uznawana jest za jedną z najważniejszych witamin sprzyjających płodności. Nie bez znaczenia jest również spożywanie produktów bogatych w witaminy z grupy B, w szczególności w B6, B12 oraz kwas foliowy, czyli witaminę B9. Tę ostatnią warto suplementować, gdyż jej niedobór może mieć bardzo negatywne skutki dla rozwoju płodu, powodując na przykład wady cewy nerwowej. Już przed zajściem w ciążę zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego w formie suplementu diety w dawce 400 µg na dobę.
W diecie powinny także znaleźć się witaminy antyoksydacyjne, czyli A, C, E.
Bardzo ważnym minerałem w diecie przyszłej mamy jest wapń, który w czasie ciąży będzie odpowiedzialny za rozwój układu kostnego rosnącego w brzuchu maluszka. Ponadto przed zajściem w ciążę warto zwiększyć spożycie produktów bogatych w żelazo, cynk oraz mangan. Niedobór tych pierwiastków może bowiem doprowadzić do zaburzeń płodności, utrudniając zajście w ciążę.
Sport i pielęgnacja ciała przed zajściem w ciążę
O dobroczynnym wpływie aktywności fizycznej na nasze zdrowie i samopoczucie nie trzeba nikomu przypominać, natomiast jeśli zastanawiasz się, jak przygotować organizm do ciąży, to sport zdecydowanie należy do ważnych elementów tego procesu.
Nadwaga z pewnością nie sprzyja płodności, podobnie jak słaba kondycja fizyczna czy wiotkie mięśnie, szczególnie dna miednicy. Warto wiedzieć, że niedowaga może również zaburzać gospodarkę hormonalną, utrudniając tym samym zapłodnienie.
Aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę pozwala przygotować organizm kobiety na ogromny wysiłek związany z noszeniem w sobie rozwijającego się życia, natomiast w przypadku mężczyzny sprzyja zapłodnieniu.
Najlepszymi formami aktywności fizycznej przed zajściem w ciążę są treningi i ćwiczenia cardio, które poprawiają wydolność organizmu jednocześnie nie obciążając go zbyt intensywnym wysiłkiem. Jogging, jazda na rowerze, pływanie rekreacyjne, jazda na rolkach, a także różnego rodzaju formy zajęć fitness z powodzeniem możesz uprawiać w czasie starania się o dziecko. Aktywność trwająca co najmniej pół godziny i uprawiana ok. 3-4 razy w tygodniu to z pewnością dobry sposób na utrzymanie swojego ciała w optymalnej kondycji fizycznej.
Należy natomiast unikać bardzo intensywnych, obciążających organizm treningów, które mogą przyczynić się do zaburzeń hormonalnych utrudniających zapłodnienie.
Nie zapomnij także o dbaniu o swoją skórę. Pielęgnacja ciała już na etapie starań o dziecko jest niezwykle ważna, gdyż pozwala poprawić elastyczność skóry, ujędrnić ją i nawilżyć, dzięki czemu rosnący brzuszek nie spowoduje nieestetycznych rozstępów. Stosuj kosmetyki naturalne, najlepiej te dedykowane kobietom w ciąży, aby mieć pewność, że nie zawierają szkodliwych dla płodu składników.
Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę
Przygotowania do ciąży powinny uwzględniać również bilans zdrowia przyszłej mamy. Ma to ogromne znaczenie z uwagi na fakt, iż na tym etapie możliwe będzie zdiagnozowanie pewnych problemów zdrowotnych, które należy jak najszybciej wyeliminować, aby ciąża przebiegała w sposób prawidłowy.
Jakie badania zrobić przed zajściem w ciążę? Przede wszystkim będzie to morfologia z rozmazem, a także badanie hormonów tarczycy TSH. Ponadto konieczne będzie wykonanie ogólnego badania moczu, które pozwoli wykryć ewentualne infekcje, jak również testy na obecność przeciwciał takich wirusów jak różyczka, cytomegalia czy toksoplazmoza. Zaleca się także wykonanie badanie na WZW typu B oraz HIV i kiłę. Przygotowania do ciąży powinny być również poprzedzone badaniem ginekologicznym dróg rodnych oraz cytologią oraz USG piersi.
Ciąża po 35 roku życia
Wiele kobiet decyduje się na potomstwo dość późno, co oczywiście nie pozostaje bez znaczenia dla samej ciąży. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko różnego rodzaju powikłań oraz chorób genetycznych, dlatego zanim podejmiesz taką decyzję, warto dokładnie sprawdzić, jak przygotować się do ciąży po 35 roku życia.
Ciąża po 35 roku życia określana jest mianem późnej, co wynika z faktu, iż obciążona jest ryzykiem pewnych powikłań spowodowanych wiekiem i starzeniem się narządów. Paniom, które przekroczyły ten wiek i planują potomstwo, zaleca się wykonanie badania stężenia hormonu anty-Mülllerowskiego, które pomoże określić płodność oraz stan pęcherzyków jajnikowych. Bezwzględnie zaleca się także prowadzenie zdrowego i pozbawionego stresu trybu życia, co ma ogromny wpływ na powodzenie zapłodnienia.
Przede wszystkim należy na bieżąco kontrolować ciśnienie krwi, poziom glukozy, a także hormony tarczycowe. Zauważenie jakiegokolwiek odchylenia od normy powinno być natychmiast konsultowane z lekarzem w celu wyeliminowania ryzyka rozwinięcia się choroby, która może później zagrażać płodowi.
Oczywiście wszystkie wyżej opisane wskazówki dotyczące diety czy aktywności fizycznej także po 35 roku powinny być stałym elementem życia, z kolei badania krwi czy moczu wykonywane z większą częstotliwością, najlepiej raz na kwartał.
Zaplanuj garderobę oraz pokój dla dziecka
Gdy nadejdzie już ten dzień, w którym dowiesz się, że jesteś w ciąży, możesz powoli zacząć wić swoje gniazdko. Będzie to dobry moment na zaplanowanie garderoby – choć odzież ciążowa przyda Ci się dopiero od około 5-go miesiąca, to już teraz warto śledzić promocje i wyprzedaże, aby uzupełnić szafę o niezbędne ciuchy.
Warto także zacząć gromadzić artykuły niemowlęce, które będą potrzebne już od pierwszego dnia pojawienia się maleństwa w Twoim domu. Łóżeczko, przewijak, komoda na ubranka, lampka nocna czy pozytywka to z pewnością te elementy, które już teraz możesz zacząć kupować.
Przygotowania do ciąży to okres, kiedy nasz organizm przystosowuje się do przyjęcia odpowiedzialności za nowe życie. Im lepiej wykonasz to zadanie przed zajściem w ciążę, tym spokojniejsza będziesz w czasie ciąży, mając świadomość, że zrobiłaś wszystko, aby zarówno Twoje ciało, jak i rosnące w Twoim brzuchu maleństwo otrzymało najlepsze warunki do prawidłowego rozwoju.
Napisz komentarz