Gorączka u dziecka jest zawsze powodem zmartwienia rodziców, zwłaszcza, że często nie wiemy, co może być przyczyną podwyższonej temperatury. Odpowiednia reakcja rodziców jest więc bardzo ważna i powinna być natychmiastowa. Zobacz, jak zbić gorączkę u dziecka.
W tym artykule znajdziesz:
Skąd bierze się wysoka gorączka u dziecka?
Gorączka to podwyższona temperatura ciała do co najmniej 38°C. Pojawia się jako reakcja obronna organizmu, który został objęty stanem chorobowym wywołanym przez:
- bakterie
- wirusy
- pasożyty
- rozrost nowotworowy
- obecność ciał obcych
- reakcję alergiczną
- odczyn zapalny
- mechanizm autoagresji.
Organizm podwyższa swoją temperaturę, gdyż właśnie w takich warunkach zwiększa się skuteczność mechanizmów obronnych organizmu. U człowieka umownie mówimy o stanie podgorączkowym, jeżeli temperatura ciała wynosi powyżej 37 °C, zaś o gorączce, jeśli przekroczy 38 °C.
Jak zmierzyć temperaturę dziecku?
Do pomiaru temperatury ciała używamy termometru lekarskiego. Oczywiście możemy skorzystać z kilku rodzajów termometrów: elektronicznego, bezdotykowego na podczerwień do ucha lub skroniowego. Za ich pomocą możemy w kilka sekund sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę i jak jest ona wysoka.
Pomiaru możemy dokonać w jednym z czterech miejsc:
- pod pachą– w tym miejscu prawidłowa temperatura ciała to 36,6 °C. Jest to jednak najmniej dokładny pomiar z medycznego punktu widzenia
- w jamie ustnej, gdzie prawidłowa temperatura to 36,9 °C
- w odbytnicy, jest to tak zwana metoda rektalna, która stosowana jest głównie u niemowląt. Prawidłowa temperatura przy takim pomiarze to 37,1 °C. Jest to najdokładniejszy pomiar z medycznego punktu widzenia
- w uchu – mierzona jest temperatura błony bębenkowej, prawidłowa temperatura to 37,1 °C. Jest to pomiar o podobnej dokładności w porównaniu do metody rektalnej, lecz dużo szybszy i tańszy, dlatego popularny w szpitalach
i często stosowany przez rodziców w domach.
Pamiętajmy, że każdy pomiar temperatury powinniśmy powtórzyć w odstępie kilkunastu minut. Będziemy wiedzieć, czy gorączka nadal rośnie czy zaczyna już spadać. Jeśli nie jesteśmy pewni wyniku pomiaru, dobrze jest sprawdzić temperaturę za pomocą dwóch termometrów i najlepiej dokonać pomiaru w różnych miejscach. Wówczas będziemy wiedzieć, jaką dokładnie temperaturę ma dziecko.
Jak zbić gorączkę domowymi sposobami?
Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. To bardzo ważne, by dziecko piło, najlepiej wodę niegazowaną, pomoże to zapobiec odwodnieniu organizmu. Sama woda nie pomoże jednak zbić gorączkę, dlatego warto spróbować również takich sposobów jak:
- okłady – to bardzo dobry sposób na zbicie gorączki. Wystarczy ręcznik zmoczony wodą przyłożyć do skroni dziecka, karku, łydek oraz kostek u stóp. Okład powinien być chłodny, ale nie bardzo zimny. Idealnie sprawdzą się gotowe kompresy, które dostać można w każdej aptece. Warto trzymać je
w lodówce na wszelki wypadek. - kąpiel w letniej wodzie – kąpiel w wodzie o temperaturze niższej o 2°C niż temperatura ciała również bardzo szybko obniży gorączkę. Taka kąpiel będzie również ulgą i odprężeniem dla dziecka.
- wywary z ziół – kiedyś najpopularniejszym sposobem na gorączkę były właśnie wywary z takich ziół jak kwiat lipy, kwiat wiązówki, czarnego bzu czy liści i owoców maliny. Dzisiaj również możemy skorzystać z tych naturalnych sposobów.
- napój z ciepłego mleka, miodu oraz rozgniecionego czosnku – również skutecznie obniża temperaturę, wywołując przy tym przyjemne uczucie ciepła,
a ponadto skutecznie zwalcza bakterie i stymuluje układ odpornościowy do dalszej walki z wirusami.
Leki na gorączkę dla dzieci
Warto mieć w swojej apteczce również leki przeciwgorączkowe dla dzieci. Przy bardzo wysokiej gorączce mogą okazać się skuteczniejsze i szybsze w działaniu niż naturalne metody.
Gorączka, zwłaszcza u niemowlaka może być bardzo niebezpieczna. Oczywiście warto próbować zbić ją domowymi sposobami, jak okłady czy kąpiel w zimnej wodzie, jednak gdy nie spowoduje to obniżenia temperatury ciała, należy sięgnąć po lek na gorączkę. Dla niemowląt najlepszym wyborem będą czopki o odpowiedniej dawce leku, uzależnionej od wieku oraz wagi ciała dziecka. Działają bardzo szybko, a przy tym pomagają zwalczyć również towarzyszące gorączce bóle mięśni oraz głowy.
Starszym dzieciom możemy podać lek w syropie, który jest przyjemny w smaku i dzięki temu dzieci chętnie połykają dawkę leku. Należy jednak zawsze pamiętać, by właściwie odmierzyć porcję leku i przestrzegać odstępów czasu między jego podaniem.
Zaaplikowaniu maluchowi zbyt dużej dawki leku, zarówno w czopkach, tabletkach, jak i w syropie może zaszkodzić zdrowiu dziecka. Jeśli więc taka sytuacja zaistnieje, należy szybko skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Gorączka u niemowlaka
Temperatura ciała zdrowego niemowlęcia może wahać się między 36,6°C a 37,5°C. Takie różnice w temperaturze ciała są wynikiem nie ukształtowanego w pełni wewnętrznego termoregulatora. Temperatura może wzrastać, a następnie spadać i nie jest to wcale objawem choroby. Taka sytuacja może mieć miejsce na przykład, gdy dziecko długo płacze.
U niemowląt gorączka oznacza podwyższenie temperatury ciała do 38°C. Gdy wynosi 37,5°C, możemy już mówić o stanie podgorączkowym.
Gorączka u niemowlaka jest bardzo nieprzewidywalna i może bardzo szybko rosnąć. Wówczas o wiele trudniej jest ją zbić, dlatego należy szybko reagować i starać się obniżyć temperaturę, nie czekając aż wzrośnie do niebezpiecznej wysokości. Nigdy nie można ignorować podwyższonej temperatury u dziecka. Może być ona wynikiem ząbkowania, ale także oznaczać niebezpieczne choroby i infekcje, jak zapalenie ucha, układu moczowego czy zakażenie górnych i dolnych dróg oddechowych.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza?
Wysoka gorączka u dziecka zawsze jest powodem obaw o zdrowie malucha. Często nie wiemy bowiem, co jest powodem podwyższonej temperatury i jakie mogą towarzyszyć jej objawy. Są sytuacje, gdy wizyta u lekarza jest zdecydowanie konieczna:
- gorączka utrzymuje się ponad 3 dni, pamiętajmy bowiem, że nie można podawać leków przeciwgorączkowych dłużej niż przez trzy dni bez konsultacji z lekarzem
- w przypadku gorączki powyżej 40 °C, której nie możemy zbić, również jest sygnałem, by udać się z dzieckiem do lekarza
- podwyższonej temperaturze towarzyszą wymioty, biegunka, wysypka lub bardzo groźne dla zdrowia dziecka drgawki gorączkowe, wówczas natychmiastowa wizyta u pediatry jest obowiązkowa
Gorączka u dziecka bez innych objawów
Gdy gorączce towarzyszy kaszel, wymioty, biegunka lub ból wiemy, że wizyta u pediatry jest konieczna, ale co zrobić, gdy oprócz podwyższonej temperatury nie widzimy żadnych innych objawów?
Wysoka gorączka u dziecka nie zawsze musi oznaczać chorobę. Małe dzieci, jeśli nie prezentują żadnych innych niepokojących objawów, mogą mieć gorączkę z powodu ząbkowania czy jako reakcję poszczepienną. Zamiast od razu panikować, warto obserwować dziecko i przede wszystkim starać się zbić gorączkę. Obserwacja dziecka pozwoli w porę zareagować, jeśli zajdzie taka konieczność.
Napisz komentarz