Gdy urlop macierzyński dobiega końca, każda mama zastanawia się, jak wybrać opiekunkę dla dziecka i rozpoczyna poszukiwania. Trzeba przyznać, że nie jest to proste, zwłaszcza, że osoba, której zdecydujemy się powierzyć opiekę nad dzieckiem, musi wzbudzać nasze zaufanie i być dobrze odbierana przez malucha. Jak znaleźć dobrą nianię, która spełni nasze oczekiwania?
W tym artykule znajdziesz:
Idealna niania – czyli jaka?
Zanim zaczniemy poszukiwania tej idealnej niani, to zadajmy sobie pytanie, co dla nas samych oznacza pojęcie „niania idealna”. Warto zastanowić się, czego oczekujemy od osoby, której zdecydujemy się powierzyć opiekę nad dzieckiem:
- czy powinna posiadać doświadczenie w opiece nad dziećmi?
- czy powinna to być osoba z grona znajomych, przyjaciół?
- w jakim ma być wieku?
- czy musi mieć wykształcenie pedagogiczne?
- na ile godzin powinna przychodzić?
- czy ma się zajmować dzieckiem w domu czy zabierać je do siebie?
- na jak długo chcemy ją zatrudnić?
- czego będziemy od niej oczekiwać?
Odpowiedź na te pytania bardzo ułatwi nam ustalenie wstępnego zarysu opiekunki, której poszukujemy. Pamiętajmy bowiem, że sąsiadka w starszym wieku może pomóc nam przez godzinkę dziennie, ale na 8 godzin powinniśmy zatrudnić osobę młodszą, która będzie w stanie ponosić dziecko, gdy złapie kolkę i zabrać je na dłuższy spacer.
Warto zastanowić się, czy doświadczenie w postaci wcześniejszej posady niani jest konieczne, czy damy szansę również osobie, która zawodowo zajmuje się zupełnie czymś innym i po prostu kocha dzieci oraz sama wychowuje własne.
Opieka nad dziećmi może być pojęciem nie zawsze oznaczającym ten sam zakres obowiązków. Warto zastanowić się, czy niania ma jedynie opiekować się maluszkiem w domu, czy również wychodzić z nim na spacery, gotować mu obiadki, prać ubranka itp. Ustalenie zakresu obowiązków niani będzie kluczowe i należy ustalić je zanim zaczniemy poszukiwania.
Istotna jest również ilość godzin, jaką niania będzie pracować. Czy będzie to 8 godzin każdego dnia w tych samych porach, czy na przykład kilka godzin popołudniami, a może jedynie weekendy i kilka spontanicznych wizyt w ciągu tygodnia. Zanim zatrudnimy nianię, musimy bowiem ustalić, czy będzie ona dyspozycyjna w porach, w których będziemy jej potrzebować.
Cechy pożądane u dobrej niani
Jeśli nie wiesz, jak wybrać opiekunkę dla dziecka i nie potrafisz określić, jakie cechy powinna posiadać, możesz skorzystać z podpowiedzi, które na pewno będą pomocne przy wyborze odpowiedniej osoby. Opiekunka do dziecka powinna być przede wszystkim:
- punktualna
- obowiązkowa
- cierpliwa
- z doświadczeniem
- miła
- sympatyczna
- opiekuńcza
- pomysłowa
- kreatywna
- pracowita
- dyspozycyjna.
Jak znaleźć opiekunkę do dziecka
Jeśli nie wiesz, gdzie szukać osoby, której powierzysz opiekę nad dzieckiem, możesz skorzystać z trzech możliwości:
- niania z polecenia – to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na znalezienie dobrej opiekunki. Jeśli ktoś z rodziny lub grupy znajomych korzystał wcześniej z usług niani, to może polecić ją również tobie. Pamiętaj, że osoby, które nie wywiązywały się ze swoich obowiązków lub robiły to niewłaściwie, na pewno nie otrzymają od pracodawcy listu polecającego. Warto więc, poszukując dobrej niani, zrobić rozeznanie najpierw w najbliższym otoczeniu. Taka rekomendacja osoby, do której mamy zaufanie, pozwoli nam ustalić wcześniej, jak niania zajmowała się dzieckiem, co wchodziło w zakres jej obowiązków, jak odbierało ją dziecko, czy była lubiana, obowiązkowa, punktualna czy zapewniała właściwą opiekę i dbała o bezpieczeństwo dziecka, którym się zajmowała.
- niania z agencji – jeśli nie uda nam się znaleźć niani z polecenia, zawsze możemy skorzystać z pomocy agencji zatrudniającej opiekunki do dzieci. Taka niania z agencji będzie miała już sprawdzone referencje przez swojego pracodawcę. Powinna być również odpowiednio przeszkolona i posiadać niezbędną wiedzę z zakresu opieki nad niemowlęciem, a także nad starszym dzieckiem.
- niania z ogłoszenia – możemy również samemu zamieścić ogłoszenie, na przykład w gazecie lub na portalu społecznościowym z informacją, że poszukujemy osoby do opieki nad dzieckiem. Tutaj trzeba jednak pamiętać, by przeprowadzić bardzo surową selekcję, zwłaszcza osób, które zgłoszą się do nas bez żadnych referencji, które moglibyśmy potwierdzić.
Nie należy decydować się na pierwszą nianię, którą znajdziemy. Warto porównać kandydatki, żeby wybrać tę, która spełni nasze oczekiwania i zrobi najlepsze wrażenie. Dobrze jest porozmawiać z kilkoma nianiami, zanim dokona się wyboru, to powinna być dobrze przemyślana decyzja.
Jak wygląda zatrudnienie niani
Dla bezpieczeństwa swojego, a także zatrudnionej przez nas opiekunki warto zatrudnić nianię legalnie. Nie jest to wcale ani długi, ani skomplikowany proces, a dodatkowo możemy na nim zyskać, otrzymując dofinansowanie ze strony państwa. ZUS opłaca za nianię składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne do wysokości minimalnej pensji krajowej. Jeśli niania zarabia więcej niż najniższą krajową, składki od nadwyżki wynagrodzenia opłaca rodzic dziecka.
Żeby móc skorzystać z dofinansowania, trzeba spisać umowę zlecenia z osobą fizyczną sprawującą opiekę nad dzieckiem, czyli z wybraną nianią. Taka umowa powinna zawierać następujące dane:
- podstawowe dane stron umowy czyli rodziców dziecka oraz niani
- cel, przedmiot umowy oraz czas na jaki została zawarta
- czas i miejsce sprawowania opieki
- dane dziecka lub dzieci powierzonych opiece
- zakres obowiązków niani
- wysokość wynagrodzenia, sposób oraz termin wypłaty
- sposoby zmiany zapisów umowy a także warunki jej rozwiązania.
Kolejny krok to zgłoszenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych osoby zatrudniającej nianię, czyli na przykład rodzica bądź opiekuna, jako płatnika składek. Następnie należy zgłosić nianię jako osobę ubezpieczoną.
Niania jest objęta obowiązkowymi:
- ubezpieczeniami społecznymi, emerytalnym, rentowym i wypadkowym oraz ubezpieczeniem zdrowotnym – jeżeli np. opieka nad dzieckiem jest jej jedyną pracą,
- tylko ubezpieczeniem zdrowotnym – np. gdy niania pracuje jednocześnie na cały etat,
- ubezpieczenie chorobowe jest dla niani dobrowolne. Składkę na nie finansuje sama niania. Rodzic może również potrącać tę składkę z pensji
i odprowadzać do ZUS. To już zależy od porozumienia stron.
Napisz komentarz