Wiosna zbliża się wielkimi krokami, możemy poczuć już pierwszy powiew wiosennego, cieplejszego powietrza. Dzieci coraz chętniej wychylają nosy zza komputerów i wychodzą na podwórko. To dobry moment, by zaproponować dziecku naukę jazdy na rolkach. Zobaczysz, jak szybko twoje dziecko zakocha się w tym sporcie. Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Oto kilka sprawdzonych porad.
W tym artykule znajdziesz:
- Nauka jazdy na rolkach – od czego należy zacząć
- Bezpieczna nauka jazdy na rolkach
- Właściwa pozycja podczas nauki jazdy na rolkach
- Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?
- Jak powinno się hamować na rolkach?
- Nauka jazdy na rolkach dla dzieci – profesjonalne lekcje
- Jak wybrać rolki dla dziecka?
- Wrotki znowu na topie
Nauka jazdy na rolkach – od czego należy zacząć
Zanim twoja pociecha rozpocznie naukę jazdy na rolkach, należy zaopatrzyć ją w kilka niezbędnych akcesoriów, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Dziecko nie powinno rozpoczynać nauki, bez:
- kasku chroniącego głowę
- ochraniaczy na kolana
- ochraniaczy na łokcie
- ochraniacze na nadgarstki.
Pamiętajmy, że jazda na rolkach, podobnie jak wiele innych sportów, obarczona jest ryzykiem powstawania kontuzji. Należy więc zminimalizować to ryzyko i zapewnić dziecku maksimum bezpieczeństwa.
Bezpieczna nauka jazdy na rolkach
Dla dziecka, które rozpoczyna swoją naukę jazdy na rolkach, bardzo istotny jest dobór właściwego miejsca do nauki. Nie może to być miejsce znajdujące się blisko ulicy lub, co gorsze, na jezdni, gdzie poruszają się samochody i inne pojazdy. Odpowiednim miejscem będą parki, mało uczęszczane ścieżki rowerowe lub podwórka, gdzie występuje równa, utwardzona powierzchnia.
Jeśli miejscem nauki będzie ścieżka rowerowa, należy wytłumaczyć dziecku, jakich zasad musi przestrzegać, by nie wyrządzić krzywdy sobie oraz innym osobom. Powinno ono wiedzieć, że:
- musi uważać na wszystkie osoby poruszające się po ścieżce rowerowej
- podczas skręcania w lewo pierwszeństwo mają piesi i osoby, które jadą z naprzeciwka
- musi zawsze zatrzymać się w miejscu, gdzie ścieżka rowerowa krzyżuje się z jezdnią.
Właściwa pozycja podczas nauki jazdy na rolkach
Bardzo ważnym elementem nauki jest wypracowanie u dziecka prawidłowej postawy, która znacznie ułatwi naukę i utrzymanie równowagi:
- plecy powinny być delikatnie pochylone do przodu
- ręce luźno opuszczone wzdłuż tułowia
- nogi lekko ugięte w kolanach
- stopy ustawione w kształcie litery V, czyli pięty blisko a palce daleko
- nogi nie mogą łączyć się ze sobą kostkami
- podczas jazdy w przód kolana powinny być delikatnie skierowane do wewnątrz
- głowa powinna być skierowana na wprost
- wzrok skupiony na kierunku jazdy.
Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach?
Dzieci chętniej uczą się jeździć na rolkach, gdy towarzyszy im druga osoba. Najtrudniejszy element to nauka utrzymywania równowagi podczas jazdy, a druga osoba może w tym bardzo pomóc.
Najlepsze efekty uzyskamy trzymając dziecko za ręce stojąc przed nim. Następnie powoli, bardzo spokojnie ciągniemy je do przodu, namawiając by próbowało balansować ciałem, na przemian w prawą i lewą stronę, przesuwając się jednocześnie do przodu.
Gdy maluch złapie równowagę, trzymamy go już tylko za jedną rękę, a następnie puszczamy, pozwalając mu samodzielnie pokonać niewielki odcinek drogi. Bardzo ważne, by na początku nauki dziecko pokonywało samodzielnie bardzo niewielkie odcinki, wówczas podczas zachwiania równowagi lub upadku będziemy mogli mu szybko pomóc. Gdy dziecko będzie radziło sobie z krótkimi odcinkami, należy je wydłużać. Tak szybko nauczy się jazdy do przodu.
Jak powinno się hamować na rolkach?
Bardzo ważną umiejętnością podczas nauki jazdy na rolkach jest hamowanie. Gdy dziecko będzie chciało zmniejszyć prędkość lub zahamować powinno zbliżyć obie rolki do siebie, zapominając o wcześniejszej pozycji stóp. Następnie delikatnie ugina kolana i przenosi ciężar ciała odrobinę w dół. Dzięki takiej pozycji dziecko zmniejszy prędkość i nauczy się hamować.
Z czasem nauczy się również korzystać z hamulca przymocowanego do tyłu jednej rolki. To jest już jednak nieco trudniejszy sposób. Dziecko musi bowiem przenieść stopę delikatnie do przodu, ugiąć kolano, a następnie wbić element hamujący w ziemię. Pierwszy sposób na początku nauki będzie dla dziecka o wiele prostszy.
Nauka jazdy na rolkach dla dzieci – profesjonalne lekcje
Jeśli brakuje ci cierpliwości lub czasu i nie chcesz samodzielnie uczyć dziecka jazdy na rolkach, możesz poszukać instruktora, który cię w tym zadaniu wyręczy. U niektórych dzieci nauka jazdy na rolkach przebiega szybciej, gdy uczą je osoby obce, profesjonalni instruktorzy.
Zajęcia obejmują podstawy jazdy, slalom, speed, jazdę miejską, slide’y i agressive. Można więc od A do Z poznać techniki jazdy na rolkach i skutecznie zarazić się pasją instruktorów do tego sportu.
Na zajęcia mogą uczęszczać dzieci w wieku od 4 do 12 lat. Nauka jazdy na rolkach przypomina bardziej zabawę niż typowe lekcje. Instruktorzy kierują się bowiem mottem „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki”.
Niestety takich klubów, gdzie znajdziemy instruktorów jazdy na rolkach wciąż jest bardzo mało, mimo iż sport ten od wielu lat jest bardzo popularny.
Jak wybrać rolki dla dziecka?
Na początek powinniśmy wiedzieć, jakie rolki dla dziecka wybrać, by były odpowiednie do nauki. Przed zakupem warto więc sprawdzić kilka parametrów, by mieć pewność, że nasz wybór jest właściwy.
- ABEC – parametr ten oznacza system klasyfikacji łożysk. Im jest on wyższy, tym łożyska są szybsze i bardziej delikatne. Dla dzieci, które dopiero zaczynają jeździć na rolkach, najlepszym wyborem będą łożyska o parametrze ABEC1. Dziecko nie będzie rozwijało dużych prędkości, co mogłoby być niebezpieczne. Łatwiej będzie mu również utrzymać równowagę.
- rodzaj buta – rolki dziecięce dzielimy na dwa rodzaje: rolki z miękkim (soft shell) lub twardym butem (hard shell). Bardziej komfortowe są buty miękkie, które mają lepszą wentylację. Nie zawsze jednak jest to priorytet. Twardy but, chociaż jest mniej wygodny, to lepiej trzyma nogę, co jest niezwykle ważne, ponieważ stawy dzieci są bardzo elastyczne i wymagają odpowiedniego usztywnienia.
- twardość kół – za twardość kół odpowiada parametr A. Koła miękkie lepiej tłumią drgania, lecz szybciej się zużywają, natomiast koła twardsze poprawiają kontrolę podczas jazdy i zużywają się zdecydowanie wolniej.
- płoza – wyróżniamy płozy wykonane z kompozytu, który jest bardziej elastyczny, a tym samym wygodniejszy, niestety przenosi drgania, oraz drugi rodzaj – płozy wykonane z aluminium, które zapewnią lepszą precyzję podczas jazdy i zwrotność rolek.
- rozmiar – dla dzieci najlepszym wyborem będą rolki o regulowanym rozmiarze, ponieważ stopa dziecka bardzo szybko rośnie. Rozmiar można regulować dzięki specjalnemu systemowi pasków. To bardzo proste, a rozmiar można zmienić już w kilka sekund.
Wrotki znowu na topie
Wrotki dla dzieci to ciekawa alternatywa dla rolek, zwłaszcza, że ponownie stały się bardzo popularne. Ich modele i kolorystyka przyciągają uwagę nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Różnią się od rolek ułożeniem kół. Wrotki posiadają 4 kółka, po 2 kółka równolegle do siebie umieszczone, co sprawia, że są bardziej stabilne, a jazda na nich jest znacznie prostsza niż na rolkach.
Polecamy: wrotki i rolki – wyprzedaż w outlecie Limango
Pomimo, iż jazda na wrotkach jest łatwiejsza, to dziecko powinno zawsze mieć założone ochraniacze i kask. Miejsce do nauki jazdy na wrotkach również powinno być odpowiednie, z dala od samochodów, najlepiej na mało uczęszczanych ścieżkach rowerowych lub placach zabaw z utwardzonym podłożem. Chociaż zachowanie równowagi na wrotkach jest o wiele łatwiejsze, to pomoc opiekuna jest bardzo pomocna, zwłaszcza na początku nauki.
Zarówno jazda na rolkach, jak i na wrotkach to sport dla całej rodziny i doskonały pomysł na spędzenie wiosennego popołudnia.
Zobacz również:
Napisz komentarz