Tańce do rana, seans filmowy śledzony ukradkiem z własnego łóżka, niezobowiązujący bankiet u przyjaciół. Bez względu na to, jakie macie plany na ostatni dzień roku, zadbajcie koniecznie o właściwe menu. Mogą dyktować je okoliczności, dobrze jednak, by przekąski na sylwestra były szykowne, bo to w końcu jedyna taka okazja. Nie zmarnujmy jej wyśmienitego potencjału.
Przekąski na sylwestra mają rozmaite oblicze. Serwowane w zimnej i ciepłej odsłonie powinny być nienachalnym towarzystwem imprezy. Wzmacniają, gdy trzeba i dodają werwy. Nie są głównym bohaterem imprezy, więc nie muszą triumfować gabarytami. Skromnie, ale z klasą to ich sprawdzony przepis na sukces.
Tegoroczne przekąski na sylwestra niech zauważają pojawiające się trendy i będą przygotowane w rytmie zero waste. Warto wykorzystać do nich to na czego nadmiar narzekamy. Warzywa przygotowane na święta, które nie cieszyły się wzięciem, da się zmienić w ciekawą smakowo zapiekankę. Pasują do niej pozostałości świątecznego mięsa, odłożona na potem kasza, której zaraz po nowym roku mija termin ważności. Zapiekanka krojona potem w równe kostki będzie sycącą przekąską sylwestrową na ciepło. Możecie przygotować ją w różnych wariantach. Niech skład dyktują Wasze resztki.
Sylwester to dobry czas na porządki w lodówce. Efekty sprzątania są wyśmienite. Dobrze wykreowane pomysły sprawią, że nikt się nawet nie zorientuje, że zjada ostatki. A my ze spokojnym sumieniem dołączymy dumnie do grona tych, co postanowili jeszcze przed składaniem noworocznych deklaracji mniej zaśmiecać świat i być bardziej zero waste.
Pieczywa kupionego przed Wigilią na zapas też nie wyrzucajcie. Pokrójcie je po świętach cienko i ususzcie pierwszorzędnie. Powstaną w ten niewymuszony sposób chrupiące krakersy. Można je przyprawić solą i pieprzem, a potem smarować kremową pastą. Taką dodającą potrzebnej do tańców energii będzie dip z awokado i jajka. Połączone w parę błyskawicznie, wymieszane z jogurtem zachęcą także najmłodszych. Im można przystroić krakersy domowym masłem orzechowym i skropić mieniącym się złotą poświatą miodem. Przekąski dla dzieci na sylwestra muszą być strojne. Ja stawiam na kolory, przygotowuję rozgrzewające koktajle na bazie owoców i czekolady. One zawsze cieszą się wzięciem.
W sylwestrowych przekąskach odnajdą się zacnie pomarszczone owoce, te dojrzałe, co nikt już nie chciał zjeść po świętach. Zmiksujcie je i dodajcie do ciasta. Taka korzenna szarlotka z jabłek albo ciasto pomarańczowe zdobione posiekanymi orzechami, jakie nie zmieściły się w makowcu znajdzie właściwe miejsce wśród innych przekąsek na sylwestra. Sam makowiec można wskrzesić krusząc go najpierw do miski, a potem doprawiając alkoholem i konfiturą. Z takiego połączenia powstaje coś w stylu bajaderki, jak każdą z nich zatopicie w czekoladzie, powstaną piękne sylwestrowe kule. Przekąską sylwestrową dla dzieci będzie metamorfoza bożonarodzeniowego keksu. Wystarczy pokroić go w kromki, obtoczyć w jajku i mleku i usmażyć do zarumienienia na patelni. Kropla miodu lub dżem z pomarańczy będą kwintesencją dziecięcego luksusu!
Dajcie się porwać urokowi tej nocy. Niech smakuje, tak, jak macie ochotę. Odpowiednio zaplanowane, ułożone i podane przekąski sylwestrowe ubarwią każdą imprezę.
W tym artykule znajdziesz:
Pasta z awokado i jajek
- 2 ugotowane jajka (ugotowane jajka mogą być nawet 4 dni w lodówce)
- dojrzałe awokado
- garść natki kolendry lub pietruszki
- 2 łyżki jogurtu naturalnego
- ząbek czosnku
- łyżeczka soku z cytryny
- sól, pieprz
Jajka i awokado obrać i bardzo drobno pokroić. Posiekać również natkę i czosnek. Wszystkie składniki przełożyć do miski. Dodać jogurt i sok z cytryny. Doprawić i wymieszać. Przed podaniem pastę schłodzić, by się przegryzła.
Można podawać ją na grzankach lub krakersach.
Domowe krakersy z chleba
- kilka kromek razowego lub żytniego chleba
- 3 łyżki mleka lub wody
- 2 łyżki pestek słonecznika, siemienia lnianego i sezamu –wymieszanych
- sól, pieprz
Chleb pokroić bardzo cienko. Każdy z plastrów obtoczyć w mleku lub wodzie, posypać pestkami i doprawić solą oraz pieprzem. Piekarnik nagrzać do 120 stopni. Na blaszce ułożyć kromki i suszyć przez 40 minut. Zostawić do ostygnięcia.
Duszona sałata z granatami – można nią dekorować krakersy lub kruche tartaletki
- liście sałaty – nadaje się każda, nawet podwiędła
- łyżka miodu
- 2 łyżki masła
- pestki granatu
- łyżka płatków migdałowych
- sok i skórka z pomarańczy
- sól/pieprz
Sałatę umyć, porwać na mniejsze części. Na patelni rozgrzać masło, dodać miód i płatki migdałowe. Wrzucić liście sałaty i dusić przez 3-4 minuty. Na końcu doprawić sokiem z pomarańczy, solą, pieprzem i podgrzewać jeszcze przez 2 minuty. Posypać ziarnami granatu.
Kruche tartaletki
Na słodko:
ze śmietaną i granatami
Składniki:
- 300 g mąki
- 150 g masła
- jajko
- łyżka cukru – najlepiej pudru
- szczypta soli
- łyżka zimnej wody
krem
- 500ml śmietany 30%
- 100 g mlecznej czekolady
- 3 łyżki cukru pudru
- granat
Mąkę przesiać, dodać cukier i sól, wymieszać. Masło pokroić na kawałki, wrzucić do mąki i rozetrzeć w palcach. Gdy powstaną grudki wbić w nie jajko i wlać wodę, a potem zagnieść elastyczne ciasto. Gotowe zwinąć w kulkę i schłodzić w lodówce przez godzinę. W tym czasie można ubić śmietanę z cukrem na puszysty krem.
Schłodzone ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować i wyłożyć nim foremki. Je wstawić do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i piec 20 minut. Po wyjęciu zostawić do ostygnięcia. Zimne tartaletki wypełnić kremem z ubitej śmietany. Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej. Posypać pestkami granatu i polać przestygniętą rozpuszczoną czekoladą
Na słono:
z serem i szpinakiem
Składniki:
na ciasto:
- 250g mąki
- 120 g masła
- około pół szklanki wody
- sól, pieprz
farsz:
- 4 garście liści szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki świeżego tymianku
- pół szklanki suszonych pomidorów
- 100 g mozzareli
- sól, pieprz
- 2 łyżki oliwy
Mąkę przesiać, dodać sól i pieprz, a potem połączyć z masłem. Dodawać powoli wody i szybko zagnieść ciasto pamiętając, że ciasto na tarte, jeśli ma być kruche, nie może być długo wyrabiane. Gotowe zawinąć w kulkę, przykryć i schłodzić godzinę w lodówce.
W tym czasie przygotować farsz:
Ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Pomidory pokroić w kostkę. Czosnek i tymianek posiekać. Szpinak opłukać. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać posiekany czosnek, podsmażyć do lekkiego zezłocenia i dorzucić pomidory. Wymieszać, dodać liście szpinaku i tymianek. Dusić 5 minut. Gdy szpinak zmniejszy objętość, farsz zdjąć z ognia..
Schłodzone ciasto rozwałkować, wyłożyć nim foremki. Ponakłuwać wyłożone do foremek ciasto widelcem, by się nie wybrzuszało. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Wstawić foremki i piec przez 10 minut. Po tym czasie wyjąć i każdą z foremek wypełnić farszem, wierzch posypać startym serem. Ponownie wstawić do piekarnika i piec przez 20 minut.
Rogaliki z konfiturą lub czekoladą
Składniki:
- 250 g mąki
- 80 ml oleju
- 40 g cukru
- jajko
- ulubiona konfitura lub krem czekoladowy
Mąkę wsypać do miski. Dodać olej i cukier. Wymieszać składniki – można mikserem. Do ciasta wbić jajko. Wyrobić, tak by powstała gładka masa – jeśli jest zbyt sucha, można dolać nieco oleju lub wody, ciasto powinno być miękkie i elastyczne. Ciasto zawinąć w kulkę i schować do lodówki na godzinę. Po tym czasie wyjąć je i rozwałkować w kształt koła. Koło podzielić na kilkanaście trójkątów. ( Można to zrobić w dwóch turach) Na końcu każdego z nich nałożyć łyżeczkę konfitury lub kremu czekoladowego i zwinąć ciasto do środka. Gotowe rogaliki ułożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Każdy z rogalików przed pieczeniem można oprószyć cukrem. Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Wstawić blachę z rogalikami i piec przez 20 minut – do zarumienienia ciasta.
Czekoladki nadziewane
- 200 g czekolady
- 100 g suszonych śliwek
- szczypta cynamonu
- skórka pomarańczy
Śliwki przełożyć do miseczki i zalać gorącą wodą. Zostawić na 2 godziny, a potem zmiksować na mus z cynamonem. Wmieszać w nie skórkę pomarańczy.
150 g czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej. Gorącą wysmarować foremki silikonowe lub te od lodu. Wstawić do lodówki, by zastygły. Twarde wypełnić musem śliwkowym. Rozpuścić ostatnią porcję czekolady i gorącą zamknąć czekoladkę. Ponownie zostawić do zastygnięcia w lodówce.
Praliny figowe
- szklanka suszonych fig
- szklanka pestek dyni lub płatków migdałowych
- łyżeczka likieru amaretto – w wersji dla dzieci soku pomarańczowego lub jabłkowego
Przełożyć składniki do blendera i zmiksować na gładką masę. Z niej ulepić kulki. Gotowe schłodzić w lodówce.
Likier krówkowy dla dorosłych
- 300 g krówek lub kukułek
- puszka mleka zagęszczonego niesłodzonego
- 200 ml wódki
Do garnka wlać śmietankę i dodać cukierki. Gotować na bardzo małym ogniu przez około 20 minut, tak by krówki lub kukułki całkowicie się rozpuściły. Gładką dobrze wymieszać i przestudzić. Do chłodnej wlać wódkę i zmiksować. Likier przelać do butelek i przechowywać w lodówce.
Napisz komentarz