Wakacje za pasem. Plany urlopowe już dawno zatwierdzone przez szefów, dzieciaki na dobre zaczęły rozkoszować się wolnymi dniami. Czas beztroski i luzu, prawda? Niestety – statystyki mówią jasno – to właśnie w czasie letnich miesięcy zdarza się najwięcej tragicznych wypadków z udziałem dzieci! Jak ich uniknąć? Jak sprawić, by dzieci same potrafiły zadbać o swoje bezpieczeństwo?Według statystyk najwięcej tragicznych zdarzeń ma miejsce w drodze na lub z wakacji oraz w czasie, kiedy dzieci biorą udział w pracach, które powinny być zarezerwowane jedynie dla dorosłych. Na ich bezpieczeństwo w czasie podróży możemy wpłynąć dokładnie kontrolując środek transportu, którym podróżują.
W trosce o swoje pociechy nie wahaj się wezwać na miejsce zbiórki policję, która dokładnie skontroluje stan techniczny autobusu oraz trzeźwość kierowcy. Przed podróżą autem oddaj pojazd na kontrolną wizytę u mechanika. Nie oszczędzaj na wyborze odpowiedniego fotelika i nie rezygnuj z niego, kiedy dziecko wyda Ci się wystarczająco duże, by jeździć w samych pasach – one nie zapewniają mu bezpieczeństwa tak skutecznie, jak fotelik. A rozmowy o zasadach bezpiecznego zachowania prowadź regularnie i przy każdej możliwej okazji, a nie w chwili pakowania plecaka, kiedy dziecko myślami już biega z grupą rówieśników i lepi babki z piasku!Lepiej zapobiegać…
Nie chodzi oczywiście o to, by dziecko straszyć, a jedynie uwrażliwić na ewentualne konsekwencje nieprzemyślanych decyzji. Możecie to robić poprzez zabawę – stojąc w korku zadawaj dziecku zagadki dotyczące tego, jak powinno się zachować, kiedy zgubi się w tłumie, kiedy ratownik wywiesi czerwoną flagę, kiedy ktoś obcy zaproponuje mu wycieczkę, albo spróbowanie nieznanej substancji czy niepozornie wyglądającego cukierka. Snujcie hipotetyczne historie ze scenariuszami zachowania, które pozwoliłyby dziecku uniknąć niebezpieczeństwa. Doskonałą formą prewencji zagrożeń może być także wspólne zagranie np. w grę planszową, która mimochodem wyposaża dziecko w wiedzę na temat zachowania w sytuacjach zagrożenia. Po to, by chwilach realnego zagrożenia, nasuwały mu się na myśl automatycznie.Tylko nie przesadzaj!
Kadzeniem i moralizowaniem możesz skutecznie zniechęcić dziecko do słuchania swoich rad i uniewrażliwić na wszystko, co ważnego chcesz mu przekazać! Uruchamianie „negatywnej” wyobraźni może sprawić, że w czasie wakacji dziecka zamiast nieco odpocząć i puchnąć z dumy, będziesz się zamartwiać i stresować.
Dziecku trzeba ufać, przynajmniej dopóty, dopóki nie udowodni, że niestety wymaga dodatkowych środków ostrożności i kontroli, bo samo nie potrafi decydować o sobie w bezpieczny sposób. Niestety, w procesie stawania się odpowiedzialnym człowiekiem najlepiej skutkują lekcje oparte na… własnych błędach. Oby, już te drobne i niegroźne, skłoniły dzieciaki do podejmowania rozsądnych decyzji w przyszłości.Żadna kontrola nie zastąpi dialogu
Dzisiejsze dzieciaki mogą być z nami w stałym kontakcie – telefony, aplikacje, zegarki z lokalizatorem – wszystko to teoretycznie powinno bardzo ułatwić dbanie o ich bezpieczeństwo. Prawda jest jednak taka, że kiedy zechcą zrobić coś głupiego, to… znajdą sposób, by tego dokonać i nic ich nie powstrzyma. Dlatego tak ważne jest to, aby na co dzień mieć z nimi dobry kontakt – wiedzieć, co lubią robić, z kim i jak spędzają czas, czego pragną. Jeśli wiesz, że Twoje dziecko jest nieśmiałe, łatwo ulega presji grupy rówieśników, by zdobyć ich uznanie, łatwiej będzie Ci w rozmowie nawiązać do tego, co realnie grozi mu. Nie tylko w czasie wakacji.
Udało się Wam bezpośrednio i realnie ustrzec dziecko przed zagrożeniem, czy jak dotąd nie miałyście takiej sytuacji?Co możesz zrobić przed urlopem, by zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy?
- skontroluj środek transportu
- upewnij się, że Twój fotelik dla dziecka jest odpowiednio wpięty, a dziecko siedzi w nim prawidłowo
- omawiaj przypadki zagrożeń, przeanalizujcie wspólnie, co można było zrobić, aby ich uniknąć
- nie strasz – przecież chcesz, żeby Twoje dziecko było nie tylko rozważne, ale i otwarte na świat
- skorzystajcie z gier edukacyjnych, które poszerzą wiedzę dziecka z zakresu bezpieczeństwa
- ROZMAWIAJ I DBAJ O WASZ DOBRY KONTAKT CO DZIEŃ. Wzajemne zaufanie to podstawa!
A Wy, macie jakieś sprawdzone rady?
Napisz komentarz