Po narodzinach dziecka, nie musimy rezygnować z większości swoich pasji z obawy przed tym, że mogą stanowić zagrożenie dla pociechy. Dobrym i aktualnym szczególnie teraz tematem, są podróże. Jak zaplanować urlop tak, aby zadowolić wszystkich członków rodziny? Jaki środek transportu wybrać? Na co zwrócić uwagę i o czym koniecznie pamiętać?Dokąd?
Wybór konkretnego miejsca zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, choć wraz z narodzeniem dzieciaków, priorytety wakacyjne ulegają zmianie. Bliskość centrum wypiera potrzeba znalezienia spokoju, a dużo ważniejsza, niż modny nocny klub, staje się obecność placu zabaw i bezpiecznych atrakcji dla pociech. Wybierając jednak miejsce urlopu musimy bezwzględnie wziąć pod uwagę trzy czynniki:
- wiek dziecka
- odległość
- metoda transportu
Pediatrzy apelują, aby wstrzymać się z dłuższymi wyjazdami wraz z dziećmi przez co najmniej trzy miesiące. Dlaczego? Dziecko, które niedawno przyszło na świat, potrzebuje czasu, by się zaadaptować i poczuć bezpiecznie. To ekscytujący, ale i stresujący etap rodzicielstwa – wszystko jest nowe, dzień kręci się wokół rytuałów, które pomagają się dziecku wyciszyć, a każdy najmniejszy, niepokojący objaw, musi być przed rodziców konsultowany z pediatrą. W tym okresie raczej nie polecamy wyjazdów z maluszkiem za granicę. Inny klimat, woda, mogą mu zaszkodzić, a w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem trudno będzie nam skomunikować się z lekarzem i postawić właściwą diagnozę.
Z drugiej jednak strony podróże z maluchem są zwykle mniej uciążliwe niż podróż z kilkulatkiem. Auto działa na maluszki uspokajająco, dzięki czemu przesypiają część drogi i nie sprawiają kłopotów. W przypadku starszych dzieci utrzymanie ich w jednym miejscu przez dłuższy czas, stanowi nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak marzą się nam wakacje z prawdziwego zdarzenia, lepiej skorzystać z wypoczynku zorganizowanego przez biura podróży. To nie tylko wygodniejsze wyjście, ale i… tańsze, bo w zależności od oferty danego biura, dzieciaki do 2, 4, a niekiedy nawet 12 roku życia, są objęte dużymi zniżkami lub mogą podróżować za darmo.Czym podróżować?
Samochodem
Podróżowanie autem ma wiele plusów – umożliwia dostosowanie podróży do potrzeb rodziny, organizację przerw na posiłki, czy odpoczynek, a także pozwala na bardziej swobodne zachowanie niż w przypadku środków transportu, w których podróżuje się z obcymi ludźmi. Nie jest jednak tanie i mocno męczące dla kierowcy. Urlopowicze często decydują się na wyruszenie w podróż nocą, aby uniknąć korków, upałów. Tymczasem statystyki są alarmujące – to właśnie po zmierzchu, w wyniku zmęczenia, kiepskiej widoczności i zaśnięcia kierowcy, dochodzi do największej liczby wakacyjnych wypadków!
Autobusem
Pasażerowie do 4 roku życia nie muszą posiadać biletu, a ważna legitymacja szkolna upoważnia nawet do 50% zniżek. Młodsze dzieci teoretycznie mogą także zajmować z rodzicem jedno miejsce, ale… Niewiele osób wie o tym, że także w autobusie dziecko powinno korzystać z dostosowanego do jego wieku i wagi, bo nawet gwałtowne hamowanie stanowi dla niego śmiertelne niebezpieczeństwo. Autobus to zdecydowanie najmniej komfortowy środek transportu. Uniemożliwia swobodne przemieszczanie się, zmianę pieluchy, sięganie do bagażu w celu podania maluchowi picia lub jedzenia. Dziecko szybko się nudzi i w przypadku starszych modeli autobusów narzeka na zbyt wysoką temperaturę. Także klimatyzacja z nowszych modeli może uprzykrzyć nie tylko podróż, ale i cały urlop. Dla malucha temperatura w klimatyzowanym pojeździe może być zbyt niska, a także przyczynić się do zachorowania.
Pamiętaj, że do autobusu możesz zabrać ze sobą jedynie bagaż podręczny, cała reszta zostanie przechowana w luku bagażowym. Przed wyjazdem upewnij się więc, że masz przy sobie wszystko, co niezbędne w podróży. Rozważ także zabranie ze sobą fotelika zapewniającego dziecku bezpieczeństwo, sprawdź jednak, czy jego montaż w autobusie jest możliwy.
Pociągiem
Stosunkowo tanio, dzięki oferowanym zniżkom i promocjom, a także wygodnie, o ile rodzina ma do dyspozycji cały przedział. Konstrukcja pociągu umożliwia swobodne skonsumowanie posiłku, rozmowę, a także odpoczynek. W związku ze zmianami w przejazdach kolejowych, informacji na temat aktualnych zniżek przewoźnika najlepiej szukać u źródła – na jego stronie internetowej lub w punkcie informacji na dworcu kolejowym. Przewoźnicy walczą o klienta, szczególnie w wakacje, dlatego warto mieć na uwadze ich ofertę i nie przegapić okazji. Rozkłady najkorzystniejszych połączeń znajdziesz na stronach przewoźników tj. PKP, czy Intercity. Informacje o różnego typu połączeniach, niekoniecznie tymi samymi środkami transportu znajdziesz na stronie E-podróżnik.pl.
Główną zaletą tego środka lokomocji, jest przede wszystkim szybkość i małe prawdopodobieństwo wypadku (spośród wszystkich wymienionych tu metod podróży). Linie lotnicze zwykle nie pobierają opłat biletowych od podróżnych do drugiego roku życia, a w przypadku starszych dzieci, oferują zniżki i promocje. Ich oferta nie jest stała, ulega zmianie w zasadzie każdego dnia, dlatego do monitorowania okazji najlepiej zapoznać się z działaniem stosownych stron, monitorujących okazje dla podróżnych. Często bywa także, że linie lotnicze ustalają dolną granicę wieku dziecka, które może znaleźć się na pokładzie, ale jest to kwestia indywidualna – większość zakłada, że dziecko musi mieć minimum 7 dni, ale w przypadku Easy Jet, w podróż możemy zabrać maluszka czternastodniowego. Ważne jest to, abyśmy przed wybraniem dogodnego połączenia lotniczego, znali odpowiedź na następujące pytania:
- Czy aby na pewno podróż dziecka do 2 roku życia jest darmowa? Jeśli tak, to najprawdopodobniej wiąże się z koniecznością przewożenia malucha na swoich kolanach. Bywa jednak, że linie lotnicze pobierają opłatę za „przewóz niemowlęcia”. Lepiej to sprawdzić, czy zostać zaskoczonym.
- Czy przewoźnik dopuszcza darmowy przewóz fotelika i wózka albo obydwu sprzętów i czy któryś z nich można bez dodatkowych kosztów wnieść na pokład?
- jak przewoźnik zapatruje się na przewóz torby z akcesoriami dla dzieci – czy wiąże się to z dodatkową opłatą? Czy takie produkty jak: kaszka, mleko, picie, muszą być fabrycznie nowe i nieodpieczętowane?
Dlatego przed zakupem biletu lotniczego, nie sugeruj się ceną. Przewoźnicy stosują różne tricki – żądając dodatkowych opłat za bagaże, nakładając na rodzica konieczność zakupy pasów bezpieczeństwa, czy pobieranie za przelot dzieci powyżej 2 roku życia… Pełną wartość biletu! Dokumenty!
O tym, że sami musimy mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość, rzadko zdarza się nam zapomnieć. Co jednak w przypadku naszego dziecka? Bez względu na jego wiek, również musimy mieć ze sobą dokumenty!
W przypadku najmłodszych dzieciaków wystarczy akt urodzenia. Starsze, na terenie Unii Europejskiej, będą potrzebowały tymczasowego dowodu osobistego, obowiązującego je do ukończenia pełnoletności. W przypadku wyjazdów w inne rejony świata, nieobjętych regulacjami Unii Europejskiej, dziecko musi posiadać własny paszport. Pamiętajmy, że czas oczekiwania na tego typu dokumenty wynosi od 2 do 4 tygodni i może wydłużyć się w gorącym okresie wakacyjnym, dlatego nie warto zostawiać tej formalności na ostatnią chwilę. Tak samo ważnym elementem jest posiadanie ubezpieczenia. Informacji o tym, gdzie je wykupić, co powinno uwzględniać oraz ile kosztuje, możesz zasięgnąć w zasadzie w każdym biurze podróży, w którym z dużym prawdopodobieństwem będziesz mieć możliwość je wykupić, nawet jeśli w podróż wakacyjną wybierasz się na własną rękę.
Jak widać – opcji jest sporo, w zasadzie tyle samo, jak w przypadku osób bezdzietnych. Teraz tylko musisz wybrać miejsce i rodzaj transportu dostosowany do długości podróży, wieku oraz temperamentu dzieci. Nie zapominaj jednak, że aby zachwycić dzieciaki, nie trzeba wcale wyruszać na koniec świata – taka podróż może się okazać męcząca i odebrać radość z wypadu. Ostatecznie, place zabaw i piaskownice na całym świecie wyglądają podobnie, a z pewnością to tam spędzisz większość czasu. Najważniejsze jest to, że wyjeżdżacie razem, a dla dziecka wszystko – od spaceru po górach, lepieniu babek na plaży, może być ekscytujące i niesamowite.
Napisz komentarz