Bywa tak, że się zwyczajnie nie chce włączać piekarnika. Może humor kiepski, może wystarcza gorąca temperatura za oknem. Z niechęcią do pieczenia łączyć się potrafi apetyt na deser. Żadnego w tym nie ma paradoksu, takie tam całkiem ludzkie kaprysy. Rozwiązanie też jest naturalne – trzeba zrobić ciasto bez użycia piekarnika. Lista przepisów dość długa, nie ma opcji, żeby nie trafić w czyjeś gusta. Najłatwiej będzie w sezonie, bo można kroić truskawki, maliny, brzoskwinie, mieszać z jogurtem czy ziarnami, dosładzać do smaku i serwować, dumnie wypinając pierś po komplementy.Mnie zawsze kuszą ciasta, którym wystarczy chłód lodówki. Pewnie to efekt miłego wspomnienia z dzieciństwa i sernika z galaretką zjadanego po niedzielnym obiedzie. Lśniły sobie na jego wierzchu truskawki albo morele, których nigdy nie miałam dość. Po latach odchudziłam domowy przepis i w moim serniku więcej zdecydowanie jest lżejszego jogurtu. Galaretki nie pozbawię go nigdy, w niej przecież cały urok. Ciasta bez pieczenia czasami trzeba wspierać żelatyną, nie ma co się jej obawiać, w dobrze dobranych proporcjach, przyjaźnie współpracuje.
W spodach takich deserów prym wiodą siekane drobno bakalie, rozdrabniane herbatniki, nasączane biszkopty. Coraz odważniej eksperymentuję z kaszami w słodyczach, jagielnik bez pieczenia podbija serca moich znajomych. Walorami takich deserów jest ich brak przetwarzania. Unikanie temperatury sprawia, że nic z ich wartości odżywczych nie ucieka, nie zmienia się i znacząco nie wpływa na smak. Jest, jak natura dała. Z tymi ciastami nie ma ryzyka, że coś się przypiecze za bardzo albo spali, bo ktoś zapomni o wyłączeniu piekarnika. Moja sugestia jest taka, by do ciast używać dojrzałych bananów – są na tyle słodkie, że spokojnie można darować sobie dodatkowy inny cukier. Potrzebna jest też cierpliwość, te desery muszą dojść do siebie przed degustacją.Jogurtowy sernik z galaretką
- 200 g miękkich biszkoptów
- 80 g masła
Biszkopty zmielić na puch, masło roztopić, wymieszać z rozdrobnionymi biszkoptami. Masą wypełnić spód formy, w której przygotowywany będzie sernik. Wstawić do lodówki na pół godziny. W tym czasie przygotować krem i galaretkę.
- 2,5 opakowania jogurtu naturalnego gęstego (jedno opakowanie 300 ml)
- 250 g sera mascarpone
- 3 łyżki cukru pudru
- 20 g żelatyny w proszku
- łyżeczka ekstraktu z wanilli
- szklanka owoców – pomarańczy, brzoskwiń lub innych ulubionych
- galaretka pomarańczowa lub brzoskwiniowa
Żelatynę rozdrobić w 5 łyżkach zimnej gorącej wody. Mascarpone zmiksować z jogurtem, dodając go stopniowo do sera. Potem połączyć z cukrem pudrem i ekstraktem z wanilii. Na końcu do żelatyny dodać kolejne 3 łyżki ciepłej wody i wmieszać ją do kremu. Masę przelać na spód z biszkoptów. Zostawić w lodówce do schłodzenia na 3 godziny. Po tym czasie sprawdzić, czy krem już stężał. Jeśli tak, na kremie ułożyć pokrojone owoce (pomarańcze, morele, truskawki, maliny). Gęstniejącą galaretką zalać owoce. Schłodzić ponownie – najlepiej przez całą noc.Ciasto kakaowe z awokado na spodzie z orzechów
- szklanka orzechów laskowych lub nerkowca
- pół szklanki wiórek kokosowych
- 2 łyżki nasion chia
- 2 łyżki syropu klonowego
Krem:
- 1 duże awokado
- 3/4 szklanki kakao
- banan
- łyżka syropu klonowego
- szklanka truskawek
Wszystkie składniki rozdrobnić na puch blenderem. Powstałą masą wyłożyć dno i boki małej tortownicy.By powstał stabilny spód – wszystko najlepiej docisnąć i wyrównać ręką. Wstawić do lodówki na godzinę. W tym czasie obrać i pokroić awokado i banana, dodać kakao, olej kokosowy, ekstrakt z wanilii i łyżkę syropu klonowego. Zmiksować wszystko na gładką masę. Z tortownicy ostrożnie wyjąć uformowane wnętrze ciasta. Środek wypełnić kremem czekoladowym. Ponownie schłodzić – co najmniej 3 godziny. Wyjąć i delikatnie kroić ostrym nożem zamoczonym we wrzątku. Udekorować świeżymi połówkami truskawek.Deser z kiwi i herbatników (2 porcje)
- 2 kiwi
- 150 ml jogurtu naturalnego
- miód
- 100 g herbatników
Kiwi obrać, rozdrobnić blenderem na gładki mus. Herbatniki pokruszyć. Na dnie miseczki lub szklanki wsypać łyżkę herbatników, na nie wylać łyżkę jogurtu wymieszanego z miodem, przykryć musem z kiwi. Schłodzić. Udekorować listkami mięty.
Deser malinowy (2 porcje)
- szklanka obranych migdałów
- 150 ml jogurtu naturalnego greckiego – bardzo gęstego
- szklanka malin
- 2 łyżki miodu
- łyżka płatków migdałowych
Migdały drobno posiekać. Na dno pucharków lub miseczek wysypać część migdałów, na nich ułożyć nieco malin, polać jogurtem. Znowu wsypać migdały, maliny i jogurt. Na końcu polać obficie miodem i posypać płatkami migdałów. Schłodzić.Tarta bardzo czekoladowa
- 200 g herbatników maślanych
- 70 g masła do roztopienia
- łyżeczka masła do posmarowania
- 100 g gorzkiej czekolady
- 3 jajka
- 1 żółtko
- 200 g ( 2 tabliczki) czekolady gorzkiej co najmniej 70% ( można użyć mlecznej, wtedy lepiej nie dosładzać kremu)
- 2 łyżki syropu z daktyli lub miodu
Masło z czekoladą roztopić w kąpieli wodnej. Przestudzić. Ciastka pokruszyć. Do ciastek wlać masę czekoladową. Formę do tarty wysmarować masłem. Masę wymieszać i wyłożyć na spodzie formy, docisnąć do dna i boków. Schłodzić w lodówce minimum przez 3 godziny. Przygotować mus: czekoladę roztopić w kąpieli wodnej. Przestudzić. Żółtka oddzielić od białek, białka ubić na sztywno, pod koniec dodać powoli syrop z daktyli. Żółtka wlewać stopniowo do czekolady na zmianę z białkami i ubić delikatnie na mus. Mus wylać na zimny spód i wstawić ponownie do lodówki na co najmniej trzy godziny. Ciasto można podawać z malinami.Ciasto z kaszy jaglanej z polewą karmelową
Spód:
- szklanka daktyli
- 2 szklanki wiórków kokosowych
- 2 łyżki kakao
Daktyle wypestkować, zalać gorącą wodą i moczyć przez godzinę. Potem odsączyć, wlać łyżkę wody z namaczania, dodać wiórki i kakao, zmiksować na dość gładką masę. Masą wyłożyć dno tortownicy. Schłodzić pół godziny.
Masa:
- szklanka kaszy jaglanej
- 2 szklanki mleka kokosowego
- łyżka oleju kokosowego
- 4 łyżki syropu z daktyli lub miodu
- 2 łyżki podprażonych i zmiksowanych wiórek kokosowych
- 4 łyżki gęstego mleka kokosowego
- łyżeczka ekstraktu z wanilii
Kaszę ugotować w mleku i oleju kokosowym. Po 15 minutach zdjąć z ognia i poczekać aż kasza wchłonie całe mleko. Przestudzić. Zimną kaszę zmiksować z wiórkami, syropem z daktyli, wanilią i gęstym mlekiem kokosowym. Masę wylać na schłodzony spód. Wstawić do lodówki na co najmniej 5 godzin – najlepiej na noc.Polewa karmelowa:
- pół szklanki orzechów ziemnych – bez soli
- 3/4 szklanki gęstego mleka kokosowego
- 4 łyżki cukru brązowego
Mleko wlać do garnka, dodać cukier i podgrzewać na małym ogniu do czasu aż polewa zgęstnieje i powstanie karmel, co trwa nawet i pół godziny. Wtedy na cieście ułożyć orzechy i zalać je karmelem.
Napisz komentarz