„Dziecko powinno jeść mięso” – nalegają babcie. „Daj spokój, przecież może zjeść tę samą zupę co my” – radzi mąż. „Nasz Jasio, potrafi zjeść całego kotleta” – chwalą się koleżanki. „Ale jak to nie je jajek? – dziwi się pani w przedszkolu. Żywieniowe dylematy mamy bywają bardzo trudne. Jak nie zgubić się w gąszczu porad na temat żywienia dzieci i kogo tak naprawdę słuchać?
Skąd czerpać wiedzę o tym, jak prawidłowo zbilansować dietę dziecka w danym wieku?
Opracowywane przez specjalistów wskazówki, dotyczące najlepszego dla rozwoju dziecka sposobu odżywiania, zgodnego z aktualnym stanem badań i wiedzy naukowej zostały zawarte w schematach żywienia. Ostatecznie zalecenia dotyczące diety dziecka powinien przekazać mamie lekarz pediatra.
Czy można dziecku podać od czasu do czasu gazowany napój?
Gazowane napoje często zawierają duże ilości cukru i sztucznych dodatków smakowych. Do ukończenia przez dziecko 3. roku życia najlepiej podawać wodę źródlaną, niskozmineralizowaną, najlepiej butelkowaną z atestem.
Jeśli maluch przyzwyczai się do zaspokajania pragnienia wodą, a nie sokiem czy napojem – będzie miał zdrowy nawyk, który przyda mu się przez całe życie.
Czy maluchowi można wprowadzić dietę wegetariańską?
Dieta wegetariańska ma kilka wariantów.
- laktoowowegetarianizm – rezygnacja z potraw mięsnych przy dopuszczeniu w produktów pochodzenia zwierzęcego (np. nabiału i jaj)
- laktowegetarianizm – dodatkowa eliminacja jaj, przy dopuszczeniu spożycia mleka i jego przetworów
- owowegetarianizm – z produktów zwierzęcych dopuszcza się jedynie spożywanie jaj
- weganizm – rezygnacja z wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt, w tym również mleka, serów i jaj
Bezwzględnie nie należy stosować u niemowlęcia diety wegańskiej (rezygnacja z wszelkich pokarmów pochodzących od zwierząt, w tym również mleka, serów i jaj). Tego typu dieta nie zaspokaja potrzeb dziecka w okresie rozwoju. Dieta wegetariańska niesie za sobą ryzyko niedoborów wielu składników w tym składników mineralnych i witamin (m.in. witaminy B12, D czy żelaza). Jeśli rodzice decydują się wprowadzić dziecku dietę wegetariańską to dla jego bezpieczeństwa warto otoczyć je opieką dietetyka. Dopilnuje on, aby menu dziecka było prawidłowo zbilansowane. Niemowlęta na diecie wegetariańskiej bezwzględnie powinny spożywać mleko (matki lub mleka modyfikowane) w odpowiedniej ilości. W czasie uzupełniania diety na ich talerz powinny trafić produkty nabiałowe jak jogurty czy sery.
- Źródła białka w diecie wegetariańskiej: kasza, pełnoziarniste makarony i pieczywo, soczewica, groch, produkty sojowe
- Źródła żelaza: zielone warzywa liściaste, fasola, produkty sojowe, soczewica, chleb pełnoziarnisty, orzechy
- Źródła wapnia: mleko i produkty mleczne, zielone warzywa, rośliny strączkowe, brązowy ryż
Czy potrawy dla dzieci można doprawiać ziołami, by ograniczyć liczbę soli i cukru w potrawach?
Do dań dla dzieci można dodawać łagodne zioła, np.: bazylię, majeranek, oregano, natkę pietruszki, szczypiorek, koperek, słodką paprykę. Owoce mają słodki smak dzięki zawartych w nich naturalnych cukrach owocowych – nie ma więc potrzeby dosładzania soków czy owocowych musów
Co podać dziecku (np. dwulatkowi) jeśli zgłodnieje w tzw. międzyczasie między posiłkami?
Zdrowe przekąski to świeże owoce – np. kawałki jabłka, banana, mandarynki czy owocowe soki przecierowe przeznaczone dla niemowląt i dzieci do 3. roku życia, plasterki sera, jogurt naturalny, który można połączyć ze świeżymi owocami lub przecierami owocowymi. Oprócz tego można podawać jako przekąskę kawałeczki gotowanych warzyw np. marchewki, brokuła, kalafiora, fasolki szparagowej.
Interesują Cię porady na temat żywienia?
Już nie długo wspólnie z naszym partnerem firmą BoboVita przygotujemy dla Was specjalną akcję. Będziecie mogły zadać pytania – a eksperci odpowiedzą na nie na łamach Magazynu Super MAMY.
Napisz komentarz