Jeszcze na początku XX wieku opalenizna, była passe’ i kojarzyła się głównie z przynależnością do niższej klasy społecznej. W latach powojennych wraz ze wzrostem ekonomicznym i propagowanym zdrowym stylem życia, zdrowa opalona skóra zaczęła być kojarzona z dobrobytem, stała się wręcz modna. Nie ulega wątpliwości, że promieniowanie słoneczne jest potrzebne organizmowi, szczególnie w naszym klimacie. Podczas lata „ładujemy akumulatory” na okres jesienno – zimowy. Promienie słoneczne poprawiają nasz nastrój, pobudzają wydzielanie hormonów, stymulują syntezę witaminy D3 w organizmie. Należy przy tym pamiętać, że skutki promieniowania słonecznego mogą być także groźne i nieść ze sobą szereg negatywnych lub wręcz tragicznych skutków. Dlatego należy umiejętnie korzystać z dobrodziejstwa ekspozycji naszej skóry na promieniowanie słoneczne i pamiętać o tym, że opalenizna jest niczym innym, jak reakcją obronną organizmu na działanie promieniowania ultrafioletowego UVA i UVB.
W tym artykule znajdziesz:
Poparzenie słoneczne
Poparzenie słoneczne spowodowane jest ekspozycją naszej skóry na długotrwałe działanie promieni UVB. Objawy poparzenia słonecznego w postaci bolesnego rumienia, pojawiają się zwykle po ok. 2 – 4 godzin od chwili ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne. Rumień stopniowo nasila się, by po upływie ok. 9 – 14 godzin osiągnąć swój szczyt. Zwykle jego skutki ustępują po 24 – 48 godzinach i rumień przekształca się w opaleniznę. Poparzenie słoneczne jest szczególnie dotkliwe dla osób o jasnej karnacji i dzieci, których skóra jest bardzo delikatna i szczególnie wrażliwa na poparzenia.
Oparzenie słoneczne
Oparzenie słoneczne jest stanem zapalnym skóry, który rozwija się zwykle po zbyt długiej ekspozycji ciała na działanie promieniowania słonecznego lub opalaniu się bez odpowiedniego zabezpieczenia tzn. bez stosowania odpowiednich kremów z filtrami ochronnymi. Występuje wówczas zaczerwienienie, obrzęknięta, miejscowo ocieplona, towarzyszy temu pieczenie, bolesność i świąd skóry. Zazwyczaj tego rodzaju objawy towarzyszą przy oparzeniach skóry I stopnia. Leczenie tego rodzaju oparzeń polega na stosowaniu okładów z kwasu borowego, schodzeniu skóry zimną wodą, zastosowaniu maści chłodzących lub środków regenerujących skórę, środków lekko natłuszczających, nawilżających i nawadniających. Przy długotrwałych kąpielach słonecznych, bez zastosowania odpowiednich środków ochronnych może dojść do oparzeń II stopnia. Wówczas oprócz rozległego rumienia, pieczenia i opuchlizny skóry, może dojść do wystąpienia pęcherzy i obfitego wysięku surowiczego oraz pojawienia się gorączki. W takim przypadku konieczna jest konsultacja lekarska. Konieczne wówczas jest zastosowanie przeciw obrzękowych maści steroidowych oraz maści które osuszą wysięki surowicze ze skóry i zabezpieczą je przed wtórną infekcją bakteryjną.
„Domowe” sposoby na oparzenia słoneczne
Znacznie złagodzą i zmniejszą oparzenia słoneczne okłady z jogurtu, zsiadłego mleka i kefiru. Krótkotrwałą ulgę przyniesie nam zastosowanie wodnej kąpieli chłodzącej a następnie nałożenie na skórę balsamów po opalaniu, które nawilżają i regenerują skórę. Na silnie opaloną skórę twarzy, dobrze jest zastosować maseczkę z 2 łyżek glinki kosmetycznej, 1 łyżki miodu i 1 łyżki soku z cytryny. Można również zastosować łagodnie działające ekstrakty roślinne z cebuli i czosnku (do nabycia w aptece), które nie dopuszczają do powstawania mediatorów zapalenia oraz wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Ekstrakty te występują w postaci maści lub emulsji i łagodzą stany zapalne, zapobiegają wystąpieniu bąbli i wysięków surowiczych oraz zapobiegają zakażeniom bakteryjnym.
Oparzenia słoneczne u dzieci
Dzieci znacznie łatwiej niż dorośli ulegają oparzeniom słonecznym, ponieważ ich skóra jest cieńsza niż skóra osoby dorosłej i promienie UV w związku z tym łatwiej do niej docierają. Dodatkowo gruczoły potowe dzieci nie działają tak sprawnie jak nasze. Jak należy postępować w przypadku wystąpienia oparzenia słonecznego u dzieci?W pierwszej kolejności należy:
- schłodzić poparzoną skórę zimnymi okładami np. ze zmoczonego w zimnej wodzie ręcznika lub nałożonych na skórę chusteczek higienicznych następnie obficie spryskanych wodą w aerozolu; okłady zmieniać co 10-15 minut
- po schłodzeniu skóry nałożyć na nią preparaty łagodzące, najlepiej z alantoiną, aloesem lub pantenolem, kupione w aptece i przeznaczone do skóry dziecka (chłodząco i kojąco na skórę dziecka podziała też żel na ukąszenia owadów Fenistil)
- możemy także zastosować okłady z kefiru, zsiadłego mleka lub jogurtu ; maści lub emulsje roślinne z cebuli i czosnku
- zakupić w aptece środek na poparzenia Alantan lub Pantenol
- bezwzględnie, do chwili ustąpienia objawów, należy ograniczyć dziecku przebywanie na słońcu.
Jak uchronić się przed negatywnymi skutkami opalania się?
Aby uchronić się przed negatywnymi skutkami opalania, należy:
- stosować kremy do opalania z filtrami UV (należy nakładać je 15 – 20 minut przed opalaniem i stosować co 2 – 3 godziny, dla dzieci stosujemy kremy z filtrem +50, +60)
- unikać opalania w godzinach 11- 15, kiedy słońce operuje najsilniej
- podczas kąpieli słonecznych chronić oczy i głowę
- nie pozostawać na słońcu zbyt długo
- chronić przed słońcem dzieci poniżej 3 roku życia, a starszym ograniczać czas spędzony na słońcu
Napisz komentarz