Każdy wyjazd z dzieckiem, bez względu na to, czy jest to wyjazd kilkudniowy czy też od dawna zaplanowane wakacje, stanowi dla rodziców wyzwanie zarówno emocjonalne jak i logistyczne. Na ogół pojawia się wtedy masa obaw i wątpliwości czy sprostamy temu wyzwaniu. Rodzice martwią się tym, jak dzieci zniosą podróż i czy pobyt w nowym miejscu nie narazi ich na jakieś niebezpieczeństwo. Stresują się, jak dzieci zniosą rozłąkę z rodzicami i pobyt u rodziny. Tymczasem dla dla dzieci, wspólne rodzinne wyjazdy, na długie lata pozostają źródłem cudownych wspomnień i zamiast się ich bać, wystarczy dobrze się do nich przygotować! Oto garść naszych porad.Podróż z niemowlakiem i dzieckiem do 3 roku życia
Wbrew ogólnie przyjętym opiniom, podróż z dziećmi pomiędzy 3 – 8 miesiącem życia jest najmniej kłopotliwa. W tym okresie dziecko zazwyczaj jest karmione piersią a więc nie tylko ma zapewniony pokarm podczas podróży, ale jeszcze dodatkowo ma wraz z nim dostarczane do organizmu przeciwciała, które zabezpieczają go przed infekcją. Z dzieckiem w tym wieku łatwo się przemieszczać, ponieważ niewiele waży. Dodatkową zaletą jest to, że w tym okresie jeszcze dużo śpi a więc nie absorbuje naszej uwagi. Nieco więcej naszej uwagi wymagają dzieci, które zaczęły raczkować, ponieważ potrafią się już same przemieszczać i niestety biorą do buzi wszystko co napotkają na swej drodze. Generalnie maluch w tym wieku potrzebuje spokoju, bliskości rodziców oraz regularnych posiłków i dobrych warunków do spania. Niewątpliwie zaletą wyjazdów z dzieckiem powyżej 1 – 3 roku życia jest to, że dziecko je podczas podróży je prawie to co my. Dodatkowo aktywnie uczestniczy w podróży i mamy z nim o wiele lepszy kontakt.Jakie miejsce wybrać na wyjazd z małym dzieckiem?
Jeśli wybieracie się na wakacje z dzieckiem za granice naszego kraju, warto wybrać miejsce o podobnym do naszego klimacie. Wybierając miejsce naszego pobytu, warto zadbać o to, by było spokojne i ciche z dala od dużych aglomeracji miejskich. Warto wcześniej sprawdzić, czy jest tam balkon lub taras, dzięki czemu będziecie mogli swobodnie wypoczywać podczas, gdy dziecko będzie spało. Jeśli dziecko jest nieco starsze, pamiętajmy o dostarczeniu mu dodatkowych atrakcji w postaci placu zabaw lub kontaktu z rówieśnikami.Co pakujemy na wyjazd z maluchem?
Wyjeżdżając z maluchem należy mu stworzyć namiastkę domu i spakować jakieś jego ulubione rzeczy jak kocyk, poduszkę czy pluszaka bez którego nie zaśnie. Generalnie na wyjazd z dzieckiem potrzebujemy sporo dodatkowych rzeczy. Należy wcześniej zaplanować jakim środkiem lokomocji będziemy się z dzieckiem przemieszczać i na jak długo zaplanowaliśmy wyjazd. Jeśli planujemy przemieszczanie się z maluchem potrzebne nam będzie nosidełko. Dla dzieci w wieku od 7 miesięcy do 3 lat idealnym rozwiązaniem jest nosidełko ze stelażem. Jeśli jedziemy autem konieczny jest fotelik samochodowy. W podróż każdym środkiem lokomocji zapewniamy dziecku picie. Dla niemowlaka oprócz potrzebnych dziecku ubrań, wanienki do kąpieli i butelek oraz zabawek, powinniśmy pamiętać także o bagażu podręcznym w którym znajdą się takie rzeczy jak pieluchy, smoczek, grzechotka czy butelka z piciem a także apteczka dziecka. Dla dzieci powyżej roku powinniśmy zabrać także jakieś zabawki lub płyty z bajkami, których dziecko będzie słuchało podczas podróży. Ubrania powinny być odpowiednie do każdych warunków pogodowych. Jeśli dziecko nie jest już karmione piersią należy zabrać zapas jego mieszanki mlecznej i kilka gotowych dań w słoiczkach. Dla starszych dzieci pakujemy coś do jedzenia i picia. Koniecznie należy pamiętać o kremach przeciwsłonecznych z filtrem ochronnym +50 i sprawdzonych kosmetykach dziecięcych. Pamiętajcie o nakryciach głowy dla dziecka. Przydatna może się także okazać parasolka chroniąca malucha przed słońcem.Podróż z niemowlakiem i dzieckiem do 3 roku życia samochodem
Bezpieczeństwo podczas podróży gwarantuje dziecku fotelik samochodowy, jest on obowiązkowy do 12 roku życia (ważne by dało się go na tyle rozłożyć, by dziecka głowa nie kiwała się podczas gdy zaśnie). Na tylnej półce samochodu nie umieszczamy żadnych przedmiotów, które podczas hamowania mogły by spaść na dziecko. Warto pomyśleć o ekranie zabezpieczającym przed silnym nasłonecznieniem. Nigdy nie należy karmić lub poić dzieci podczas podróży samochodem, może to doprowadzić do zachłyśnięcia się. W tym celu należy zrobić przerwę w podróży i zatrzymać się w bezpiecznym miejscu. Niektórzy uważają, że najlepszą porą dnia na podróż z dzieckiem jest noc lub bardzo wczesne godziny poranne, kiedy dziecko jeszcze śpi. Istnieje wówczas szansa na to, że dziecko przez cały okres podróży będzie spało. Nie będzie zatem absorbowało tak naszej uwagi i nie będziemy zmuszeni do częstych przerw w podróży. Bez względu na porę dnia w której wybieramy się z dzieckiem w podróż, warto jest mieć przygotowany jakiś kocyk, którym przykryjemy dziecko kiedy zaśnie podczas podróży. Jeśli jedziemy w ciągu dnia powinniśmy wcześniej przygotować kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu, jak wspólne śpiewanie, czytanie bajek czy zgadywanki, jeśli wybieramy się w podróż z dzieckiem do 3 roku życia. W przypadku niemowlaka dobrze jest przytwierdzić do fotelika lub uchwytu wieszaka kilka drobnych zabawek, które będą w zasięgu ręki malucha.
Dziecka absolutnie nie można zostawiać samego w zamkniętym samochodzie nawet na krótko. Może to mieć tragiczne konsekwencje. Śpiące dziecko w nagrzanym samochodzie może się po prostu udusić. Przykrą dolegliwością komunikacyjną jest choroba lokomocyjna. Może objawiać się bólami i zawrotami głowy, wymiotami i nudnościami. Starszym dzieciom powinniśmy podać przed podróżą leki zapobiegające tej chorobie. Warto wcześniej umówić się na konsultacje telefoniczne z naszym lekarzem pediatrą, by w przypadku wystąpienia jakiś dolegliwości u dziecka wiedzieć jak należy postępować.
Napisz komentarz