Przyszło lato, a z nim wyższe temperatury i piękna pogoda. Niestety, gros dzieci, zamiast korzystać ze sprzyjającej aury, woli spędzać czas z nosem w telefonie lub grać w gry wideo. Czas to zmienić! Nie trzeba wiele, aby własnym sumptem stworzyć plac zabaw w przydomowym ogrodzie i zorganizować zabawy dla dzieci na dworze, które będą tak samo fascynujące, jak te wirtualne. Zjeżdżalnia ogrodowa, zabawki dmuchane, fontanny – pomysłów jest mnóstwo!
W tym artykule znajdziesz:
- Miejsce do zabaw dla rocznego maluszka
- Kwestie bezpieczeństwa – w trosce o zdrowie Twojego maluszka
- Rodzaje zabawek ogrodowych – zjeżdżalnie ogrodowe, huśtawki, a może bujaczki?
- Plac zabaw dla starszych dzieci – ahoj przygodo!
- Aranżacja placu zabaw: miejsce, podłoże, konstrukcje
- Wyposażenie placu zabaw – powiedz „stop” nudzie!
- Organizujemy kreatywną zabawę dla dzieci w ogrodzie
Miejsce do zabaw dla rocznego maluszka
Warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać maluchy do przebywania na świeżym powietrzu. Zabawy na podwórku, jak żadne inne, wzmacniają odporność, hartują i pomagają we wszechstronnym rozwoju psychoruchowym najmłodszych. O czym trzeba pamiętać, organizując plac zabaw dla roczniaków?
Kwestie bezpieczeństwa – w trosce o zdrowie Twojego maluszka
Bezpieczeństwo to absolutnie podstawowa kwestia. Bez zaplanowania odpowiedniej ochrony narażamy dziecko na siniaki i urazy, które mogą być naprawdę bolesne, nawet jeśli zjeżdżalnia ogrodowa nie jest wysoka, a próg piaskownicy jest względnie nisko położony.
Dlatego właśnie w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o odpowiednie podłoże. Wielu rodziców decyduje się na miękką trawę, aby podczas zabawy na podwórku dziecko miało bliższy kontakt z przyrodą. Nie jest to zła opcja. Trawa amortyzuje upadki i oferuje małym stópkom wiele bodźców sensorycznych, tak ważnych w rozwoju małego człowieka. Z drugiej jednak strony, na naturalnej trawie łatwo się poślizgnąć, a po deszczu musimy liczyć się ze sporą ilością błota. Możemy więc postawić na trawę sztuczną. Nie będzie ona tak przyjemna w dotyku, jak naturalna, jednak kolorem zielonym będziemy mogli cieszyć się cały rok, unikniemy również grzęzawiska po opadach deszczu.
Innym pomysłem na bezpieczne zabawy na podwórku są specjalne płytki lub wylewki syntetyczne. Cechują się one miękkością i wytrzymałością, co więcej, można je układać w kolorowe kształty, szachownice itp. dostarczając dziecku dodatkowych opcji do zabawy.
Nie mniej istotną kwestią, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest dostosowanie i ograniczenie przestrzeni, na której dziecko będzie się bawić. Roczny maluch staje się coraz bardziej ciekawski, dlatego warto zadbać, aby w pobliżu placu nie rosły trujące rośliny, by oczka wodne były całkowicie zabezpieczone, a wszelkie furtki i bramy posiadały solidne zamknięcia. Pamiętajmy, zabawy dla dzieci na dworze powinny być przede wszystkim bezpieczne!
Rodzaje zabawek ogrodowych – zjeżdżalnie ogrodowe, huśtawki, a może bujaczki?
Roczne dziecko dopiero zaczyna chodzić, a jego możliwości poznawcze są ograniczone przez rozwijający się aparat ruchowy. W tym wieku zabawki outdoorowe nie powinny być zbyt skomplikowane: nie ma sensu stawiać na małpie gaje, drabinki, czy duże dmuchane zabawki do wody. Za to świetnie sprawdzi się zjeżdżalnia ogrodowa, niska huśtawka, czy bujaczek. Warto zaopatrzyć się w zestaw łączący zjeżdżalnię ogrodową z huśtawką i np. domkiem – takie połączenie sprawia, że konstrukcja jest stabilna, a dziecko bez problemu może zmieniać zabawę, jeśli jedna z nich mu się znudzi.
Co ważne, zarówno zjeżdżalnia ogrodowa, jak i inne elementy wyposażenia ogrodu dla najmłodszych powinny być wykonane z plastiku i mieć zaokrąglone krawędzie. Uchroni to maluszka przez bolesnym zranieniem. Lekkie zabawki o wiele łatwiej jest także przenosić.
Dobrym pomysłem jest również piaskownica, w której najmłodsi uwielbiają spędzać czas, stawiając z pomocą rodziców pierwsze babki i przesypując piasek do różnych pojemniczków. Piaskownica daje nieograniczone możliwości jeśli chodzi o rozwijające i fajne zabawy dla dzieci. Pamiętajmy jednak, aby piasek pochodził z zaufanego źródła i miał wszystkie wymagane atesty. Jeśli mamy w domu psa, dobrym pomysłem jest wyposażenie piaskownicy w pokrywę, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie znajdziemy w środku przykrej niespodzianki. Poza tym piasek pozostanie suchy nawet w deszczowe dni.
Plac zabaw dla starszych dzieci – ahoj przygodo!
Wraz z wiekiem rośnie wszędobylskość maluchów i ich nieokiełznana ciekawość świata. Dlatego właśnie zabawki dla dzieci i place zabaw dla juniorów powinny aktywnie rozwijać ich kreatywność, być atrakcyjne wizualnie, a przy tym stanowić wyzwanie, które podejmuje się z przyjemnością!
Aranżacja placu zabaw: miejsce, podłoże, konstrukcje
Starsze dzieci do zabaw nie potrzebują stałej obecności dorosłych. Warto jednak zadbać, by plac zabaw był dobrze widoczny z okien kuchni lub pokoju, w którym często przebywamy. Zapewni nam to możliwość szybkiej reakcji w przypadku sytuacji awaryjnej. Kolejną kwestią jest odpowiednie zabezpieczenie przestrzeni. Zabawy dla dzieci na dworze często wiążą się z kopaniem lub rzucaniem piłki – dobrze jest zadbać o wysoką siatkę lub żywopłot, które uchronią dzieci przed koniecznością wybiegania na ulicę w poszukiwaniu zguby, a okna sąsiadów przed rozbiciem.
Umieśćmy naszą strefę zabaw w półcieniu. Po pierwsze, zminimalizujemy ryzyko udaru cieplnego, po drugie, zapobiegniemy oparzeniom rąk i bosych stóp – trzeba pamiętać bowiem, że zjeżdżalnie ogrodowe, drabinki, czy mostki często posiadają metalowe uchwyty, które potrafią nagrzać się w słońcu do bardzo wysokich temperatur.
Podłoże, tak jak w przypadku mniejszych dzieci, powinno być miękkie i amortyzować ewentualne upadki. Jeśli chcemy połączyć naturalny efekt z właściwościami antypoślizgowymi (starszaki biegają zawsze i wszędzie!), możemy zdecydować się na maty przerostowe. Są to gumowe maty wykonane z tworzyw pochodzących z recyklingu, które układa się jak puzzle na wybranym obszarze. Przez oczka w macie rośnie trawa, która z czasem pokrywa ją tak, że widoczna jest jedynie zieleń.
Wyposażenie placu zabaw – powiedz „stop” nudzie!
W zależności od upodobań i temperamentu pociechy możemy stworzyć plac zabaw bardziej „kontemplacyjny” lub bardziej „energetyczny”. W pierwszym przypadku świetnie sprawdzą się drewniane domki na drzewie, wigwamy oraz stoliki do prac manualnych ustawione w zacisznym miejscu. Świetnym pomysłem będzie także wydzielenie rabatki z owocami i warzywami i oddanie jej pod opiekę naszego juniora. Takie zabawy na dworze dla 10 latków lub nawet młodszych dzieci, poprzez pierwszy kontakt z hodowlą roślin, mogą obudzić w maluchu prawdziwą pasję do biologii lub geografii!
Jeśli jednak nasze dzieci to żywe srebra, musicie pomyśleć nad konstrukcjami, które pomogą im wyładować młodzieńczą energię. Małpi gaj złożony z siatek, drabinek, chyboczących się mostków i ścianek wspinaczkowych będzie jak znalazł dla każdego miłośnika przygód. Także kręta i w połowie kryta zjeżdżalnia ogrodowa, specjalne dmuchańce dla dzieci i trampoliny wzbudzą w małych odkrywcach dreszczyk emocji.
Latem nie można zapomnieć o basenie rozporowym wypełnionym wodą. Pianki, pistolety na wodę, zabawki dmuchane, zabawki z piłką, koła i gumowe kaczuszki to nieodzowne akcesoria na każdym pool party. Jeśli chcemy dodatkowo uatrakcyjnić nasze wodne szaleństwo, basenowa zjeżdżalnia ogrodowa będzie strzałem w dziesiątkę.
Organizujemy kreatywną zabawę dla dzieci w ogrodzie
Kreatywne i fajne zabawy dla dzieci możemy zorganizować zarówno, kiedy naszego juniora odwiedzają koledzy, jak i wtedy, gdy nie ma on kompanów do zabawy – w tym przypadku, tę rolę przejmujemy my – rodzice.
Gry i zabawy będą się oczywiście różnić w zależności od wieku dziecka. Dwulatka całkowicie pochłonie wrzucanie kamyczków do wody, czy wspólne przeglądanie książeczek z mamą w namiocie, natomiast zabawy na dworze dla 10 latków muszą być nieco bardziej złożone. Zwykle sprawdza się tu wszelkiego rodzaju współzawodnictwo, np. rzut do celu, bieg w workach, czy wyścigi na zabawki zdalnie sterowane. Emocje towarzyszące wygranej lub porażce oraz radzenie sobie z nimi są szczególnie ważne dla rozwoju psychologicznego najmłodszych.
Jeśli dzieci jest więcej, możemy zaplanować przeciąganie liny, zbijanie kręgli, czy tor przeszkód. Natomiast jeśli przed przybyciem gości mamy trochę wolnego czasu, możemy zorganizować zabawę w poszukiwanie skarbu. Nie trzeba mieć szczególnych talentów plastycznych, by narysować mapę posesji, zaznaczyć szlaki, wymyślić ewentualne zagadki i wskazać miejsce ukrycia skarbu. Może być to zabawka, słodycz, czy maskotka – to najmniej ważne. Liczą się emocje, praca zespołowa i radość z odnalezienia skarbu!
Zorganizowanie przydomowego placu zabaw może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości to nic trudnego, jeśli wiesz, gdzie zaopatrzyć się w elementy do jego budowy. Odpowiedź jest prosta: limango! U nas znajdziesz tysiące inspiracji, które pozwolą Ci na kreatywne i ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni zielonej – ku uciesze milusińskich! Zjeżdżalnia ogrodowa, duże dmuchane zabawki do wody, a nawet wygodne ubrania dziecięce w sam raz do ogrodowych harców – wszystko to, i wiele więcej, znajdziesz w limango. Nie czekaj i zarejestruj się już dziś!
Napisz komentarz