Gotowanie z wolnowarem to czysta przyjemność. Jest to genialny sprzęt dla osób, które muszą zajmować się kilkoma rzeczami na raz, dla mam perfekcyjny wybór. Jeśli nie wiesz od czego zacząć, sprawdź nasze przepisy na wolnowar w naszym artykule.
Wolnowar jest jak robot, właściwie zaprogramowany, wykonuje całą pracę sam. Daje się tak ustawić, że czeka na nas z gorącym obiadem, gdy wracamy bez sił z pracy. Gotuje niebywale klarowny rosół przy którym nie trzeba kontrolować charakterystycznego pyrkania. Piecze soczyste mięsa i delikatne ciasta. Jestem z nim tak związana, że nie wyobrażam sobie, że zniknąłby z mojej kuchni. Kiedy już zakochasz się w wolnowarze, jedyne czego będziesz potrzebowała w kuchni to akcesoria kuchenne. Ratuje mnie przy każdym większym przyjęciu. Ja się nie narobię, a zachwyt gości sugeruje, że stałam dwa dni przy kuchennym blacie.
W tym artykule znajdziesz:
- Jak działa wolnowar?
- Co można ugotować w wolnowarze?
- Jak przeliczać czas gotowania w garnku na gotowanie w wolnowarze?
- Wielkość wolnowaru – jaki kupić?
- Przepisy na dania z wolnowaru
W tym artykule znajdziesz:
- Jak działa wolnowar?
- Wolnowar przepisy – jak przeliczać czas gotowania w garnku na gotowanie w wolnowarze?
- Wielkość wolnowaru – jaki kupić?
- Dania z wolnowaru przepisy – jak je przyrządzać?
- Przepisy na wolnowar
- Mięso z wolnowaru przepis na Schab w sosie chrzanowo-tymiankowym
- Wolnowar przepisy – Rosół/bulion drobiowy
- Przepisy z wolnowaru – Konfitura owocowa bez cukru
- Dania jednogarnkowe z wolnowaru – Policzki wołowe w winie z puree selerowym
Jak działa wolnowar?
Wolnowar wymyślili amerykańscy Żydzi, którzy nie mogą gotować w czasie szabatu, a chcą po nim cieszyć się ciepłym, świeżym smakiem. Być może czerpali z doświadczeń Marokańczyków, którzy co rano przynoszą wypełnione swoimi potrawami małe gliniane garnki do pracy, a tam wkładają je do wspólnego pieca.
Wolnowar, czyli w oryginalnej wersji slow cooker to urządzenie elektryczne do przygotowania potraw w niskiej temperaturze – poniżej 100 stopni. Sprzęt składa się z dwóch głównych części – elektrycznej obudowy i kamionkowego garnka. Naczynie można wkładać do rozgrzanego piekarnika i w nim także piec rozmaite dania. To dodatkowe urozmaicenie. Garnek nadaje się do mycia w zmywarce. Większość wolnowarów ma dwie opcje – grzania – low i high. W zależności od wybranego trybu szybciej lub wolniej osiąga idealną temperaturę grzania ( poniżej 100 stopni) i potem przez cały czas gotowania potrawy ją utrzymuje.
Na dłuższe gotowanie najlepiej wybrać wolniejszy tryb, przyrządzana potrawa zachowa więcej składników odżywczych – co jest właśnie jednym z celów, a dla mnie największą zaletą wolnowaru. Gotowanie w trybie low trwa około 7 godzin, high skraca ten czas do 3 godzin. Jeśli decydujemy się na dłuższą opcję, najlepiej włączyć sprzęt na noc. Po skończonej pracy wolnowar nie wyłączy się, tylko automatycznie przejdzie w tryb warm, czyli utrzymywania temperatury, ale już bez gotowania. Bez względu na to po ilu godzinach wyjmiemy obiad, będzie ciepły, wystarczy tylko wyciągnąć danie na talerze i smacznego.
Wolnowar przepisy – jak przeliczać czas gotowania w garnku na gotowanie w wolnowarze?
- tradycyjna metoda do 30 minut – wolnowar do 4 -6 godzin tryb slow i 2-3 godziny tryb high w zależności od rodzaju potrawy, czy jest to czerwone, cięższe mięso czy delikatna ryba
- tradycyjna metoda do 45 minut – wolnowar do 6 -8 godzin tryb slow i 2-4 godziny tryb high
- tradycyjna metoda 50 minut i więcej – wolnowar do 8 – 10 godzin tryb slow i 4-6 godzin tryb high
Producenci zapewniają, że wolnowar, mimo tak długiego czasu gotowania, jest ekonomiczny. Z doświadczeń tych, którzy testują sprzęt i robią pomiary zużycia prądu wynika, że praca w trybie slow cooker jest tańsza niż przygotowanie tej samej potrawy na kuchence czy w piekarniku. Wolnowar nie tylko pobiera mniej prądu, ale i ogrzewa znacznie mniejszą powierzchnię niż piekarnik oraz nie pracuje na pełnych obrotach.
Wielkość wolnowaru – jaki kupić?
To zależy od potrzeb rodziny, dla której chcemy gotować. Kluczowa jest pojemność kamionkowego garnka od 2,5 do 6 litrów. Wolnowar 6 litrów sprawdzi się dobrze przy gotowaniu zup na kilka dni czy bulionów. Ja regularnie robię rosół, który potem rozlewam do woreczków i zamrażam. Mam więc zawsze pod ręką gotową bazę do zupy czy sosu. Odkąd używam wolnowaru, przestałam kupować gotowe wędliny. Wkładam do niego kawałek doprawionego schabu lub karkówki i po kilku godzinach kroję soczyste plastry na kanapki.
Dania z wolnowaru przepisy – jak je przyrządzać?
Bez wysiłku jest najlepszą odpowiedzią. Nie trzeba podlewać wkładanych do niego mięs, kontrolować temperatury wrzenia rosołu, obawiać się, że zupa wypłynie. Warzywa wyjęte z wolnowaru po kilku godzinach nie rozpadają się na papkę, a są przyjemnie chrupkie, dlatego dania wegetariańskie z wolnowaru są tak pyszne. Mięso oddaje cały swój sok, w związku z tym najlepiej go przelać do innego garnka i na jego bazie zrobić niezwykle aromatyczny, esencjonalny sos do podania. Polecam mocniejsze doprawianie szczególnie ziołami, wolnowar dobrze wyciąga ich właściwości. Przed gotowaniem w wolnowarze mięso czy ryby dobrze jest zamarynować. Niska temperatura przyrządzania szczególnie mięs i ryb sprawia, że nie są one suche.
Przepisy na wolnowar
Mięso z wolnowaru przepis na Schab w sosie chrzanowo-tymiankowym
- kilogram schabu
- kilka gałązek świeżego tymianku
- skórka i sok z cytryny
- 4 ząbki czosnku
- mała cebula
- łyżka masła
- sól, pieprz
sos:
- 2 łyżki chrzanu
- pół szklanki śmietany 30%
- pół łyżki mąki
- skórka starta z cytryny
- pieprz
- listki tymianku
Schab umyć, oprószyć pieprzem i solą, delikatnie naciąć w różnych miejscach. W tych otworach ułożyć pokrojone i obrane ząbki czosnku oraz kawałki masła. Włożyć do kamionkowego garnka, polać sokiem z cytryny, posypać skórką i posiekaną cebulą. Na wierzchu mięsa ułożyć gałązki tymianku. Włączyć wolnowar na 7 godzin w trybie low. Po upieczeniu wyjąć mięso, a powstały sos zlać przecedzając do garnka. Dodać chrzan, śmietankę i pół łyżki mąki. Zagotować. Na końcu wymieszać ze skórką cytryny, posypać listkami tymianku. Sosem polać pokrojone w plastry mięso.
Wolnowar przepisy – Rosół/bulion drobiowy
- 1,5 kilogramowy kurczak lub młoda kura
- 2 marchewki
- duża pietruszka
- pól selera
- cebula
- kawałek pora – biała część
- 3 ząbki czosnku
- pół natki pietruszki
- łyżka lubczyku
- pół łyżeczki posiekanego chilli
- 2-3 grzyby
- łyżka sosu rybnego (można pominąć lub użyć sojowego)
- łyżeczka kurkumy
- 2-3 cm kawałek imbiru
- 2 liście laurowe
- łyżeczka ziaren kolendry
- łyżeczka ziarna angielskiego
- łyżeczka soli
- łyżka pieprzu czarnego w ziarnach
Kurczaka umyć, jeśli mamy większy – co najmniej 5 litrowy wolnowar włożyć go w całości, jeśli mniejszy, podzielić na części. Mięso przykryć umytymi i obranymi warzywami oraz przyprawami. Zalać wodą, ustawić na tryb low i gotować 7 godzin. Po 3 zdjąć pokrywkę i wyjąć powstałe szumowiny. Szybko przykryć, by jak najmniej temperatury uciekło i zostawić do gotowania na kolejne 4 godziny. Po tym czasie rosół przelać do garnka przez sitko. Mięso z kurczaka obrać – jest delikatne, więc można z niego zrobić potrawkę, a z warzyw sałatkę. Rosół w razie potrzeby doprawić, można go podzielić na porcje i zamrozić. Po rozmrożeniu nadaje się do robienia na jego bazie sosów i innych zup.
Przepisy z wolnowaru – Konfitura owocowa bez cukru
W sezonie wykorzystałam brzoskwinie. Można użyć pomarańczy lub gruszek.
- 2 kg dojrzałych brzoskwiń lub moreli
- sok i skórka z pomarańczy
- łyżeczka kardamonu
- pół łyżeczki ekstraktu z wanilii
Brzoskwinie umyć, obrać, wyjąc pestki i po prostu przełożyć do naczynia w wolnowarze. Dodać kardamon, połowę soku z pomarańczy i ustawić gotowanie w trybie low na 8 godzin. Po tym czasie owoce już się rozpadną, przemieszać je, dodać pozostały sok z pomarańczy, wanilię, wymieszać. Ustawić wolnowar na tryb high, nie przykrywać, by woda z owoców mogła odparować. Gotować 2-3 godziny, do czasu aż owoce zgęstnieją. Konfitura jest idealna do naleśników, kanapek czy racuchów. Można ją wykorzystać także do ciasta, jako nadzienie.
Dania jednogarnkowe z wolnowaru – Policzki wołowe w winie z puree selerowym
- 2 duże policzki wołowe
- łyżka czerwonego pieprzu w ziarnach
- duży seler
- 2 pietruszki korzeń
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 250 ml czerwonego wina
- łyżka mąki
- łyżeczka soli
- łyżka parmezanu
- łyżka masła
- pół łyżeczki gałki muszkatołowej
- natka pietruszki
Policzki umyć, posolić i obtoczyć w mące. Wyłożyć na dno naczynia wolnowaru. Przykryć umytymi i obranymi warzywami. Dodać przyprawy. Zalać winem. Ustawić wolnowar na tryb low i gotować przez 7 godzin. Po tym czasie wyjąć mięso i warzywa. Zlać do innego garnka powstały sos, dodać ugotowane warzywa, doprawić pieprzem, solą oraz gałką. Dodać masło i parmezan. Zmiksować na gładkie puree. Policzki wyjąć, pokroić w plastry, ułożyć na puree. Posypać natką pietruszki.
Napisz komentarz