Marzysz o wspaniałym ogrodzie, bajkowych ozdobach i nieustannie kwitnących roślinach? Nie musisz wcale zatrudniać projektanta, by w twoim ogrodzie zawitała wiosenna świeżość. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności, aby dodać przydomowej przestrzeni charakteru. Zobacz, jak odmienić swój ogród na wiosnę.
W tym artykule znajdziesz:
Musisz mieć plan
Pierwszy krok przy metamorfozie grodu, to przygotowanie projektu. Musisz wiedzieć, czy chcesz, by w twoim ogrodzie znajdowały się: warzywa, drzewka owocowe, krzewy ozdobne i kwiaty, a może jedynie iglaki i trawnik. Każdy ma własne, indywidualne preferencje, dlatego też dla każdego ogród będzie pełnił inną funkcję. Jedni chcą się relaksować, podziwiając piękne kwiaty i krzewy, inni wolą prostotę i minimalizm. Jedni postawią na atrakcje dla dzieci, jak plac zabaw, trampolina czy basen, a inni na ozdoby ogrodowe, jak figurki czy fontanny.
Wybór odpowiednich roślin jest kluczowy przy projektowaniu ogrodu. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę przy ich wyborze, by później móc cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu. Gdy już wstępnie ustalisz wybór roślin, należy zastanowić się, w którym miejscu będą rosły i jak dużo miejsca potrzebują.
Ozdoby ogrodowe również powinny być wcześniej wybrane i właściwie rozmieszczone. Figurki czy ozdobne lampki możemy ustawiać dowolnie, natomiast miejsce na huśtawkę ogrodową czy altanę musimy już dobrze zaplanować, zanim rozpoczniemy urządzanie ogrodu i sadzenie roślin.
Czym kierować się wybierając rośliny do ogrodu?
Aby nasza metamorfoza ogrodu była spektakularna, wybór roślin nie może być przypadkowy. Nie możemy sugerować się jedynie wyglądem danej rośliny, bardzo ważna jest również jej charakterystyka. Przy doborze roślin musimy kierować się bowiem pewnymi wytycznymi, jak:
- rodzaj gleby – wyróżniamy gleby o większej oraz mniejszej kwasowości, co ma bardzo duży wpływ na to, czy rośliny w danej glebie będą nam pięknie kwitły. Jeśli chcesz posadzić krzewy, które lubią kwaśną glebę, należy przed posadzeniem wymieszać ziemię z kwaśnym torfem i użyć dodatkowych zakwaszaczy do gleby na bazie siarki w postaci granulatów lub płynów.
- czas sadzenia – mimo, że rośliny cebulowe witają wiosnę w ogrodzie, to sadzi się je późnym latem lub wczesną jesienią, od sierpnia do października, dlatego wiosenną rabatę zakłada się jesienią. Większość drzew i krzewów ozdobnych jest sprzedawana w pojemnikach. Takie rośliny można sadzić przez cały okres wzrostu.
- nasłonecznienie – są rośliny, które lubią bardzo słoneczne miejsca oraz takie, które najlepiej czują się w cieniu. Zanim więc rozplanujesz, w którym miejscu posadzisz wybrany krzew, drzewko, gdzie stworzysz rabatkę z kwiatami, mały sad lub warzywnik, sprawdź, czy będzie to na pewno odpowiednie miejsce. Nie tylko stopień nasłonecznienia trzeba wziąć pod uwagę, istotne są również przeciągi, które nie wszystkie rośliny tolerują.
- ilość miejsca – pamiętaj, że niektóre rośliny, jak na przykład krzewy ozdobne, potrafią z czasem bardzo mocno się rozrosnąć i wówczas będą potrzebowały o wiele więcej miejsca niż w momencie sadzenia. Warto już na etapie sadzenia wziąć ten aspekt pod uwagę i sadzić rośliny w odpowiedniej odległości.
- dostęp do roślin – sadzimy rośliny w taki sposób, by móc je swobodnie podlewać, przycinać i pielęgnować.
- towarzystwo roślin – przy wyborze roślin pamiętaj, żeby sprawdzić, czy wybrane rośliny mają podobne wymagania glebowe, tolerują ten sam stopień nasłonecznienia i nawodnienia gleby. Nie wszystkie rośliny mogą rosnąć obok siebie i trzeba wziąć to pod uwagę. Pamiętaj także, by unikać sadzenia roślin delikatnych, wolno rosnących obok gatunków ekspansywnych, które mogą je zagłuszyć.
- okres rozkwitu – nie wszystkie rośliny kwitną w tym samym momencie, nawet jeśli w tym samym czasie je posadzisz. Chcąc mieć piękny ogród przez cały rok warto wybrać rośliny o zróżnicowanym okresie rozkwitu.
Możemy więc śmiało powiedzieć, że aby świadomie wybrać rośliny do ogrodu, musimy je wcześniej bardzo dobrze poznać. Wówczas będziemy mieć pewność, że warunki, które im przygotujemy przyczynią się do pięknego wyglądu roślin i nasz ogród rozkwitnie na wiosnę.
Niech zakwitnie!
Nic tak szybko nie odświeży ogrodu, jak piękne, wielobarwne kwiaty. Wiosenny ogród to przecież ogród pełen barw i kolorów. Kwitnące rośliny odmienią otoczenie i dodadzą mu wiosennej świeżości. Oczywiście rośliny kwitnące musimy wybierać z głową, zwracając uwagę na:
- kolorystykę – w katalogach często pokazywane są rośliny sfotografowane w pełni kwitnienia, kiedy ich kolor jest najbardziej efektowny lub na jesień, gdy ich liście przybierają fantazyjne czerwono-złotawe odcienie. W rzeczywistości większą część sezonu dominują inne kolory. Barwa roślin zależna jest od fazy rozwoju: jest inna przed kwitnieniem, a inna podczas przekwitania, gdy roślina zasycha i blaknie.
- czas rozkwitu – należy pamiętać, że rabaty wiosenne założone
z roślin cebulowych są dekoracyjne tylko na wiosnę. Rośliny po przekwitnięciu stają się małą ozdobą, a ich liście stopniowo zasychają. Warto więc oprócz rabatek posadzić w ogrodzie również kwitnące krzewy, które pięknie będą wyglądać w późniejszym czasie. Odpowiedni dobór roślin zapewni nam kwitnący ogród nieustannie przez wiele miesięcy. - okres kwitnienia – jedne rośliny kwitną tylko wczesną wiosną, a inne potrafią wiele miesięcy cieszyć oko pięknymi kwiatami. Jeśli marzymy o kolorowym ogrodzie przez większą część roku, warto sięgnąć po kwiaty długo kwitnące, których najwięcej znajdziemy wśród bylin. Wśród niezwykle bogatej oferty można znaleźć rośliny, które kwitną od wiosny aż do samej jesieni.
- wielkość – każda piękna roślina powinna być właściwie wyeksponowana, by można było ją podziwiać. Ważne więc, by nie sadzić roślin mniejszych przy bardzo dużych, które je przysłonią i zabiorą im cały urok. Mniejsze rośliny sadzimy zawsze przed większymi, tworząc poziomy kwitnienia, wówczas możemy uzyskać piękny wygląd ogrodu, ciesząc się widokiem wszystkich kwiatów i krzewów, również tych najmniejszych.
Kącik dla dzieci
W dobrze zaprojektowanym ogrodzie każdy znajdzie coś dla siebie, również dzieci. Nie możemy więc zapomnieć o stworzeniu dla nich bezpiecznego miejsca do zabawy. Doskonałym pomysłem jest plac zabaw w ogrodzie, gdzie dzieci będą mogły szaleć do woli.
Pamiętaj jednak, że ważniejsze od doboru zabawek na placu zabaw, jest zapewnienie dziecku bezpiecznych warunków, czyli:
- wybieramy miejsce dobrze widoczne i z dala od ulicy
- zapewniamy dziecku cień, na przykład drzew lub zrobionego baldachimu lub daszka
- nie sadzimy wokół placu zabaw roślin trujących, kolczastych oraz tych delikatnych, które dzieci mogłyby zniszczyć, na przykład grając w piłkę
- podłoże placu zabaw powinno być porośnięte trawą lub wysypane piaskiem, by zamortyzować ewentualny upadek.
Jeśli chodzi o dobór atrakcji, to wybór akcesoriów na plac zabaw jest bardzo duży. Zawsze jednak najtrafniejszym wyborem będą piaskownice, zjeżdżalnie, domki ogrodowe czy huśtawki. Wyposażając plac zabaw warto poprosić o pomoc największych ekspertów, czyli dzieci.
Napisz komentarz