Święta już coraz bliżej, warto więc wcześniej zastanowić się nad świątecznym menu i koniecznie zaangażować do pomocy dzieci. Warto, by w takim wyjątkowym czasie na świątecznym stole znalazły się przepisy najstarszych członków rodziny: naszych babć, prababć czy dziadków. Takie dania, które w tradycji rodziny są od lat to zawsze najlepsza propozycja na świąteczny stół, bo oprócz smaku pełne są miłości i miłych, wzruszających wspomnień.
Zobacz, jak przygotować wspólnie z dzieckiem wielkanocne potrawy z przepisów naszych babć.
W tym artykule znajdziesz:
Gotowanie z dzieckiem to świetna zabawa
Przygotowując wielkanocne potrawy warto poprosić o pomoc dzieci, dla których będzie to doskonała zabawa oraz niezwykła lekcja gastronomii. Na początek powinniśmy jednak do takiego gotowania i pieczenia odpowiednio się przygotować:
- w pierwszej kolejności myjemy ręce
- przygotowujemy miejsce naszej pracy – powinno ono być czyste i odpowiednio dostosowane dla najmłodszych kucharzy
- wyjmujemy niezbędne akcesoria do pieczenia, jak wałek, stolnica, foremki, pędzelki czy szpatułki, wszystko, co będzie nam potrzebne do przygotowania pięknych wielkanocnych dań
- w ostatnim etapie wyciągamy potrzebne składniki, przygotowujemy i odmierzamy potrzebną ilość, to doskonałe zadanie dla dzieci, które przy pomocy dorosłego na pewno świetnie sobie z nim poradzą.
Podczas gotowania z dzieckiem trzeba pamiętać również o zachowaniu bezpieczeństwa i wytłumaczyć mu, żeby nie podchodziło do gorącego piekarnika, nie dotykało garnków w których przygotowuje się potrawy, nie sięgało po ostre noże lub inne nieodpowiednie dla dzieci przyrządy kuchenne.
Polecamy akcesoria do pieczenia w limango
Kuchnia naszych babć najlepsza na wielkanocny stół
Wybierając menu na wielkanocny stół chętnie sięgamy po sprawdzone przepisy naszych babć, które kojarzą nam się z latami dzieciństwa. Miłe wspomnienia i niezapomniany smak zawsze idealnie łączą się w kuchni.
Warto sięgać po przepisy sprzed lat, zwłaszcza gdy gotujemy z dziećmi. Tradycja w kuchni to przecież również jedno z dziedzictw, które chcemy im przekazać. To okazja, by powspominać i opowiedzieć dzieciom o wielu ciekawych bądź zabawnych historiach z życia ich przodków.
Gotowanie łączy pokolenia, warto kultywować tę tradycję i oprócz nowoczesnych rozwiązań kulinarnych zadbać o smaki sprzed lat, o te które znamy i kochamy.
Domowy zakwas na żurek
Nasze babcie na pewno nie kupowały gotowego zakwasu na żurek, tylko wcześniej przygotowywały go samodzielnie. Zupa na domowym zakwasie jest o wiele smaczniejsza, a przygotowanie takiej mikstury może być ciekawą zabawą dla najmłodszych pomocników.
Do wykonania domowego zakwasu potrzebujemy jedynie kilka składników, które dziecko może kolejno umieszczać w dużym szklanym słoju:
- 1 szklanka mąki żytniej z otrębami
- 3 lekko rozgniecione ząbki czosnku
- ziele angielskie i liście laurowe, kilka sztuk
- piętka dobrego chleba na zakwasie
- wszystkie składniki zalewamy 1 litrem przegotowanej, ciepłej wody.
Zakwas na żurek przykrywamy lnianą ściereczką lub gazą. Musi do niego dochodzić powietrze, więc nie zakręcamy szczelnie wieczkiem. Zakwas na żurek odstawiamy na parę dni w ciepłe miejsce, musi się zakisić. Potrwa to od 3 do 5 dni w zależności od tego, jaką mamy temperaturę w mieszkaniu.
Nie każdy wie, że domowy zakwas na żurek można przygotować również w wersji bezglutenowej. Zakwas można zrobić na przykład ze zmielonego w młynku brązowego ryżu lub kaszy gryczanej. W przypadku mąki najważniejsze, by była ona pełnoziarnista, wszystkie zawarte w niej składniki odżywcze pomagają bowiem rosnąć bakteriom, których zadaniem jest ukisić nasz zakwas.
Do przygotowania zakwasu na żurek w wersji pozbawionej glutenu potrzebujemy:
- 0,5 szklanki mąki z brązowego ryżu lub kaszy gryczanej
- 5 listków laurowych
- 5 ząbków czosnku
- 7 ziarenek ziela angielskiego
- 0,8 l wody.
Takie domowy zakwas pozwoli nam ugotować pyszny żurek, który dzięki naszej miksturze nabierze smaku i będzie smakował jak ten, ugotowany przez nasze babcie.
Pachnący chlebek idealny do wielkanocnego koszyczka
Chleb od lat króluje na polskich stołach, nie tylko w okresie Wielkanocy, ale i na co dzień. Nie każdy jednak ma tyle czasu, by przygotować zakwas, a następnie upiec chleb. Nasze babcie piekły pyszne chleby na zakwasie, które zapachem wypełniały całe izby. Dzisiaj również możemy cieszyć się smakiem
i zapachem świeżo upieczonego chleba, jednak idąc z duchem czasu możemy sobie cały ten proces przygotowania ciasta i pieczenia znacznie ułatwić.
Możemy śmiało na wielkanocny stół upiec chleb razem z naszymi dziećmi, korzystając z pradawnej receptury. Robi się go, wbrew pozorom, bardzo prosto. Sekretem tego przepisu jest NIE wyrabianie ciasta i jego leżakowanie w lodówce. Ciasto może tam spędzić 14 dni i każdego dnia możemy rozkoszować się smakiem naszego własnego chleba.
Do przygotowania tego domowego wypieku potrzebujemy:
- 3 szklanki ciepłej wody
- 10 g drożdży instant
- 1,5 łyżki soli
- 900 g mąki pszennej.
Na początek wszystkie składniki łączymy ze sobą drewnianą łyżką w dużym pojemniku z pokrywką, należy bowiem pamiętać, że nasze ciasto będzie rosnąć. Następnie pozostawiamy ciasto około dwie godziny w temperaturze pokojowej i wstawiamy do lodówki. Możemy je przechowywać do 14 dni, w tym czasie dojrzewa i chleb po upieczeniu jest jeszcze smaczniejszy.
W dniu pieczenia wyciągamy ciasto z lodówki, oprószamy mąką i formujemy chleb, a następnie pozostawiamy w temperaturze pokojowej ok. 45 minut. Chlebek pieczemy w temperaturze 240 stopni C w opcji grzania góra-dół około 30 minut aż stanie się pięknie rumiany.
Możemy również z tego ciasta przygotować małe chlebki do wielkanocnego koszyczka, wystarczy, że oderwiemy niewielki kawałek ciasta, oprószymy mąką i uformujemy malutki bochenek, Z tym zadaniem na pewno świetnie poradzą sobie dzieci. Takie malutkie chlebki pieczemy około 20 minut.
Mazurek niczym dzieło sztuki
Mazurki są od lat tradycyjnymi ciastami pieczonymi w okresie Wielkanocy. Jest to pyszny i prosty w przygotowaniu deser, dlatego do jego wykonania można zaangażować nawet najmłodsze dzieci.
Na początek zabieramy się za upieczenie kruchego spodu, a do jego przygotowania potrzebujemy:
- 4 żółtka ugotowane na twardo
- 120 g obranych migdałów
- 120 g cukru pudru
- 350 g masła
- 370 g mąki
- otarta skórka z 1 cytryny
- szczypta soli.
Naszego mazurka rozpoczynamy od posiekania migdałów na drobne kawałki. W kolejnym kroku ugotowane żółtka przecieramy przez sitko lub przez tarkę o drobnych oczkach. W najnowszych przepisach na kruche ciasto częściej możemy odnaleźć surowe jajka niż ugotowane, ale warto spróbować wersji z ugotowanymi na twardo żółtkami, a efekt na pewno mile zaskoczy.
Masło ucieramy z cukrem pudrem i solą na puszystą masę dodając żółtka oraz skórkę cytrynową. Następnie do masy dodajemy mąkę i posiekane migdały i zagniatamy ciasto. Gdy jest już jednolite, zawijamy je w folię i na godzinkę wkładamy do lodówki.
Nasz mazurek będzie miał kształt prostokąta, więc tak właśnie rozwałkowujemy ciasto i przekładamy do foremki. Pozostawiamy około 1/3 porcji ciasta, która przyda się do specjalnego zadania kulinarnego dla najmłodszych.
Zadaniem dla dzieci jest uformowanie za pomocą foremek dowolnych kształtów, które po upieczeniu będą piękną dekoracją naszego mazurka. Nasi mali pomocnicy mogą wycinać króliczki, owieczki, dowolne kształty, co tylko podpowie im wyobraźnia.
Gdy spód mazurka i ciasteczka będą już upieczone, możemy zabierać się za dekoracje. Przyda się konfitura wiśniowa lub porzeczkowa, ważne, by nie była zbyt słodka oraz czekoladowe polewy i bakalie do dekoracji.
Dekorowanie mazurka można już pozostawić w rękach najmłodszych, którzy w tym zadaniu sprawdzą się na pewno doskonale.
Wielkanoc bez jajek?
Czy możemy wyobrazić sobie Wielkanoc bez tradycyjnych jajek, nie tylko w postaci kolorowych pisanek, ale również jako składnik wielu smacznych potraw i deserów? Czemu nie, wegańskie przepisy wielkanocne, pozbawione wszelkich produktów pochodzących od zwierząt, stają się coraz bardziej popularne i znacznie częściej spotykamy je na świątecznym stole.
Warta uwagi jest na przykład przepyszna wegańska wersja wielkanocnej babki, do przygotowanie której potrzebujemy:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 50 ml letniego mleka roślinnego
- 7 g drożdży instant
- 6 łyżeczek cukru trzcinowego
- 0,5 szklanki puree z batata lub marchewki
- 50 g skórki pomarańczowej
- 50 g ciepłego oleju kokosowego.
Do dekoracji przyda się domowy lukier zrobiony z 0,5 szklanki cukru pudru, 2 łyżek soku wyciśniętego z pomarańczy, 1 łyżeczki skórki świeżo startej z pomarańczy oraz smażona skórka pomarańczowa do posypania.
Przygotowanie naszej babki rozpoczynamy od połączenia mąki, mleka, drożdży oraz cukru. Następnie stopniowo dodajemy po łyżce purée na przemian z łyżką skórki. Gdy całe purée i skórka będą w misce, wszystko miksujemy 2 minuty. Na koniec dodajemy po łyżce oleju nie przerywając miksowania.
Formę na babkę nacieramy olejem i delikatnie wysypujemy mąką a następnie przekładamy do niej nasze ciasto. Całość należy przykryć szczelnie ściereczką i odłożyć w ciepłym miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni. Nasza babka będzie się piekła tylko 25 minut. To bardzo prosty i pyszny przepis, z którym poradzą sobie nawet dzieci.
Spodoba im się również końcowy najsłodszy etap czyli dekorowanie babki lukrem i skórką pomarańczową. Taka przepyszna zabawa ucieszy każdego małego kucharza.
Napisz komentarz