Urządzanie łazienki wcale nie jest takie proste, zwłaszcza, jeśli nie mamy zbyt wielu metrów do dyspozycji. Najwięcej problemów może zatem przysporzyć stworzenie funkcjonalnej łazienki w mieszkaniu i usytuowanie armatury łazienkowej. Zobacz nasze sprawdzone triki, jak dobrze urządzić łazienkę w bloku.
W tym artykule znajdziesz:
Mała, ale funkcjonalna
Wiele osób zastanawia się, jak urządzić małą łazienkę, by była ona nie tylko ładna wizualnie, ale i funkcjonalna. Trzeba przecież umiejscowić wannę lub prysznic, często schować także pralkę i przeróżne akcesoria łazienkowe, a to może nie być proste, gdy mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów kwadratowych. Nie możemy zapominać także o tym, że modna łazienka, bo przecież to jest nasz cel, powinna korzystnie prezentować się także pod względem wizualnym.
Planowanie łazienki idealnej w bloku, gdzie mamy ograniczoną przestrzeń, musi rozpocząć się od stworzenia projektu, na którym rozmieścimy całą armaturę i, już na etapie planowania, znajdziemy praktyczne rozwiązania. W tym celu warto skorzystać z pomocy projektanta, który na pewno podpowie nie jedno funkcjonalne rozwiązanie.
Możemy również samodzielnie poszukiwać idealnych rozwiązań i stworzyć projekt łazienki zgodnie z własnym wyczuciem. W Internecie, a także programach telewizyjnych, znajdziemy wiele ciekawych pomysłów, którymi warto się zainspirować. Sprawdź nasze propozycje, np. na panel prysznicowy w kolorze srebrnym, stojak toaletowy na papier w kolorze białym, dozownik w kolorze zielono-złotym do mydła czy stalowy kosz pod prysznic.
Pamiętajmy, że mała łazienka w bloku również może być funkcjonalna, a do tego może pomieścić naprawdę sporo łazienkowych akcesoriów, nie wprowadzając przy tym niepotrzebnego chaosu i bałaganu.
Pomysł na prysznic
W niewielkich łazienkach prysznic sprawdza się dużo lepiej niż wanna. Jest on bardziej funkcjonalny w łazienkach w bloku, gdzie wanna w dużych rozmiarach zajmowałaby zbyt wiele miejsca.
Prysznic powinien wtapiać się w otoczenie i być niemal niewidoczny, dlatego też najlepiej sprawdzi się prysznic bez brodzika, przeszklony transparentną szybą. Każdy, komu marzy się modna łazienka powinien skorzystać z takiego rozwiązania, jakim są kabiny walk-in.
Kabina walk-in wyróżnia się tym, że jest częściowo otwarta. Składa się z dwóch lub trzech tafli szkła, a nawet jednej, gdy zaplanujemy miejsce na prysznic we wnęce lub w bardzo wąskiej łazience. Kabina walk-in może mieć klasyczny brodzik albo odpływ liniowy zamontowany w podłodze. Brak brodzika sprawia, że prysznic staje się niemal niezauważalny, a cała łazienka nabiera jeszcze więcej lekkości i przejrzystości.
Kolory mają znaczenie
Przy urządzaniu małej łazienki bardzo ważny jest także dobór odpowiednich kolorów. Najlepiej sprawdza się oczywista prawda o kolorach, czyli ciemne kolory zmniejszają wnętrze i sprawiają, że staje się ono ciężkie i przytłaczające, natomiast jasne barwy dodają przestrzeni i lekkości, a także optycznie powiększają. Dlatego też wybierając odcienie do małych łazienek w bloku powinniśmy pamiętać, by były one jasne.
Najczęściej wybieraną jasną barwą jest biel, która doskonale sprawdza się w łazienkowych wnętrzach. Można oczywiście przełamać ją innym kolorem lub na przykład zaimpregnowanym drewnem lub płytkami przypominającymi drewno. To bardzo nowoczesne połączenie, które nada surowej bieli więcej ciepła.
Wybierając odcienie do łazienki, warto pamiętać również o innej zależności. Kolory w łazience z zimnej palety barw, jak niebieski, szary czy zielony, mają właściwości oddalające, natomiast kolory ciepłe takie jak żółty, czerwony oraz brązowy, przybliżające. Chłodne barwy będą więc wyglądać o wiele korzystniej i sprawią, że łazienka będzie wyglądała na bardziej przestronną.
W małych łazienkach nie możemy pozwolić sobie na chaos, również w kontekście odcieni. Nie możemy więc łączyć ze sobą zbyt wielu kolorów i odcieni. Taka mozaika barw na pewno nie sprawdzi się w łazienkach o niewielkiej powierzchni, ponieważ sprawi, że stanie się ona wizualnie mniejsza i przytłaczająca. Lepszym wyborem będzie zaprojektowanie łazienki w jednej barwie i przełamanie jej ozdobnym dekorem w tym samym lub kontrastowym kolorze. Dzięki temu nie zaburzymy harmonii, a jedynie dodamy stylu i charakteru temu wnętrzu.
Lustra, lustereczka
Nie tylko odpowiedni dobór kolorów sprawi, że łazience przybędzie wizualnych metrów. Doskonale sprawdzą się również lustra, dzięki którym wnętrze staje się bardziej przestronne, jaśniejsze i większe.
Lustro nie musi spełniać wcale tylko jednej funkcji. Warto w niewielkiej łazience zainstalować „niewidzialną” szafkę będącą jednocześnie lustrem, zyskujemy wtedy, poza samym lustrem, także miejsce na przechowywanie. W takim rozwiązaniu lustro będzie stanowiło jednocześnie drzwiczki szafki. Możemy schować w takim lustrzanym schowku możemy schować na przykład przybory kosmetyczne lub środki czystości, które postawione w widocznym miejscu wyglądałyby nieestetycznie.
Innym pomysłem na praktyczne zastosowanie lustra jest zamontowanie go na całej ścianie nad umywalką. Wtedy nie tylko będziemy mogli swobodnie się w nim oglądać, ale również łazienka będzie wydawała się dwa razy większa.
Lustra w wąskich pomieszczeniach i na poddaszu
Lustro sprawdzi się także w mieszkaniach usytuowanych na poddaszu, gdzie łazienki bardzo często są nie tylko malutkie, ale i niewymiarowe. Lustrzana tafla docięta do wymiarów skośnej ściany w łazience, to rozwiązanie niezwykle przestrzenne i efektowne dla trudnych w aranżacji łazienek na poddaszu. Iluzja „drugiego pomieszczenia” staje się bardziej realna, gdy zwierciadlana tafla wypełnia całą przestrzeń wybranej ściany.
Odbijająca światło tafla to także doskonałe rozwiązanie dla wąskich pomieszczeń. W nich, za pomocą lustrzanego odbicia, możemy poszerzyć łazienkę poprzez zainstalowanie szerokich tafli luster na dłuższych, równoległych do siebie ścianach.
Oczywiście zawsze, niezależnie od zastosowania, wybierajmy lustra bez ramek, dzięki temu uzyskamy jeszcze lepsze efekty, a pomieszczenie zyska więcej światła i oczywiście objętości.
Oświetlenie potrafi zdziałać cuda
W niewielkiej łazience bardzo ważny jest również dobór oświetlenia. Jeśli uda się nam wybrać je trafnie, nasza łazienka nabierze nie tylko wyjątkowego blasku, nowoczesnego designu, ale także dodatkowej przestrzeni.
Barwa światła powinna być jak najbardziej zbliżona do światła dziennego. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o oświetleniu lustra. Każda kobieta, robiąc codzienny makijaż, na pewno zwróci na to uwagę, ale nie jest to jedyny argument. Naturalna barwa światła doda pomieszczeniu ciepła i sprawi, że wnętrze stanie się przyjemnie oświetlone. Takiego efektu nie otrzymamy, gdy zastosujemy na przykład zimne barwy białe lub odcienie wpadające w niebieski. Wtedy łazienka stanie się zimna i nienaturalnie jasna, a taki efekt nie wygląda zbyt korzystnie. Przykładem dającym ciepłe, naturalne światło jest kinkiet w kolorze srebrno-białym, lampa wisząca w kolorze czarno-złotym lub, dla fanów designerskich rozwiązań, lampa wisząca w kolorze czarnym.
W małych łazienkach warto wybrać przynajmniej dwa źródła światła. Funkcję oświetlenia górnego może stanowić na przykład oprawa oświetleniowa umieszczona na środku sufitu, która będzie dawała najwięcej światła. Praktycznym rozwiązaniem do łazienki będzie dotykowe lusterko w kolorze czarnym z wbudowanym podświetleniem, ułatwiającym wykonanie perfekcyjnego makijażu.
Ciekawym rozwiązaniem są również lampki halogenowe umieszczone w suficie podwieszanym. Ich rozmieszczenie może być dowolne, a łazienka dzięki nim zyska nie tylko ciekawy efekt dekoracyjny, ale także optycznie zyska na wysokości.
Lustro jest takim elementem wyposażenia łazienki, które powinno być oświetlone. Bardzo ważne, by światło padało w tym miejscu równomiernie, dlatego najlepiej sprawdzą się dwie lampy umieszczone symetrycznie po obu jego stronach – w ten sposób wyeliminujemy powstawanie cieni. Warto również pamiętać, by klosze rozpraszały światło, powinny być więc mleczne lub matowe.
Łazienka, chociaż niewielkich rozmiarów, może być zagospodarowana w bardzo praktyczny sposób i urządzona z dużym smakiem, tak by stała się bardziej przestrzenna. Nie trzeba wielkich remontów i dużych zmian, wystarczy jedynie kilka świetnych pomysłów.
Napisz komentarz