Dziecko domaga się hamburgera kupionego w akcie kapitulacji w okolicznym fast-foodzie, a Twoją bronią są domowe hotdogi z buraka. Zamiast zupy pomidorowej sześć razy w tygodniu serwujesz marchwiankę z ryżem w ujmującym jesiennym kolorze. W przepisach dla dzieci można kreatywnie połączyć dobry smak, troskę o zdrowie i spełnienie zachcianek. Trzeba tylko opracować właściwy plan, a debiutujący szkolnie wrzesień jest do tego idealny.
Znasz to uczucie? Pędzisz z pracy odebrać dziecko ze szkoły czy przedszkola. W głowie jeszcze tkwi rozmowa z szefem prowadzona w biurowej sali konferencyjnej godzinę wcześniej. Na papierze wypełniasz kolejne rubryki w służbowym zestawieniu, w głowie układasz menu na kolację i jutrzejszy obiad. Dziecko w aucie przypomina o swoim ulubionym repertuarze, a Ty wyciągasz asa z rękawa. Zamierzasz przemycić w naleśnikach porcję szpinaku, więc proponujesz roladki Shreka. Liście zmiksowane z mąką, mlekiem i jajkami są niemal niewyczuwalne, a konkretną dawkę żelaza organizmowi dostarczą.
W tym artykule znajdziesz:
Naleśniki na każdą okazję
Naleśniki możesz spokojnie usmażyć dzień wcześniej, hurtowo i przez dwa kolejne dni wypełniać je innym farszem. Zarówno słodkie, jak i słone duety w przypadku szybkiego obiadu dla dziecka są pożądane. Żeby się nie nudziły raz składasz je w formie trójkąta, potem podajesz w formie tortu albo fantazyjnie ściętych plasterków. Możesz placki również zwinąć w zgrabne rulony i zapiec. Nadzienie kreuj według zawartości lodówki i ulubionych smaków Twojego dziecka. Naleśniki są wdzięczne, bo przyjmą niemal wszystkie dodatki. Jeśli potrzebujesz niezawodnego przepisu na ciasto, bardzo proszę:
Naleśniki:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 2 jajka
- szklanka mleka
- ¾ szklanki wody niegazowanej
- szczypta soli
- 2 łyżki rozpuszczonego masła
Mąkę wymieszaj z solą. Dodaj rozpuszczone masło, jajka i mleko. Zmiksuj tak, by ciasto miało gładką konsystencję. Na rozgrzaną patelnię nakładaj porcję masła i smaż do lekkiego zarumienienia z obu stron.
Krem migdałowy
- 100 g płatków migdałowych
- 2 dojrzałe banany
- sok z połowy pomarańczy
Płatki migdałowe podpraż na suchej patelni. Gdy się zarumienią przełóż je do blendera i dodaj obrane banany oraz sok z pomarańczy. Rozdrobnij. Gotowym kremem wysmaruj naleśniki.
Szybki obiad dla dziecka
To przepis na początek, bo wiadomo, że całego tygodnia na naleśnikach przetrwać się nie da. Konkurencja dla nich powinna być konstruowana według tej samej zasady. Obiad dla dziecka ma powstać szybko, być zdrowy i nie wymagać specjalnych kulinarnych umiejętności. Najlepiej by był przygotowany z sezonowych produktów. Warto czytać etykiety, żeby unikać zbędnego cukru i nadmiaru soli. Im krótsza lista dodatków na opakowaniu– tym lepiej. Do przygotowania posiłku nie trzeba wykorzystywać wielu składników. Nadmiar może zniechęcać dzieci. Zachęci je na pewno domowa wersja ulubionych potraw. Jeśli Twój syn czy córka są fanami pizzy – upieczcie ją w swojej kuchni. Możesz ciasto przygotować z mąki razowej, zrobić sos ze świeżych pomidorów i pozwolić dzieciom, by same skomponowały gamę dodatków. Ciasto na pizzę świetnie się mrozi, więc gdy je przygotowujesz, zwiększ proporcje i część surowego schowaj w zamrażarce. Wykorzystaj je w chwili kryzysu. Pizza to jeden z najlepszych sposobów na ratowanie resztek przed zmarnowaniem. Przyjmie chętnie rozmaite warzywa, wędliny czy nadmiar wyschniętych nieco serów.
Ciasto na pizzę:
- pół kilo mąki
- 40 gram świeżych drożdży
- 50 ml oliwy
- woda przegotowana
dodatki:
- pulpa – 3 zmiksowane z bazylią pomidory
- warzywa
- wędliny
- ser
Drożdże rozdrobnij i wymieszaj z połową szklanki wody. Zostaw na 10 minut, żeby zaczęły pracować. Po tym czasie mąkę wysyp na blat i wlej do niej drożdże oraz oliwę, wymieszaj i zagnieć dodając wody. Wodę dodajemy do chwili, aż ciasto zrobi się elastyczne i gładkie. Po wyrobieniu ciasto odstaw na pół godziny, żeby wyrosło. Gdy tak się stanie rozwałkuj je cienko. Placek ułóż na blaszce do pieczenia. Na wierzchu wysmaruj go pulpą pomidorową. Na niej ułożyć kilka plasterków sera, pokrojone warzywa czy kawałki wędlin. Piekarnik nagrzej do maksymalnej temperatury, blachę wstaw na najniższą kratkę i ogrzewaj ją od dołu. Piecz około 10 minut.
Domowe nuggetsy z kurczaka
Wujek zabrał raz twoje dziecko do fast-foodu, i od tej pory ciągle wspomina ono smak kurczaka, na którego wcale nie masz ochoty go zabierać? Dzieci uwielbiają to, co chrupiące. Wykorzystaj te preferencje i stwórz szybko coś, co wyglądem przypomina jedzenie z fast-foodu, jednak jego skład jest znacznie bardziej naturalny. Ten przepis to chrupiące nuggetsy z kurczaka. W przeciwieństwie do tradycyjnych kotletów, nie smażymy ich, lecz pieczemy w piekarniku. Zachowują przy tym swoją chrupkość, nie tracąc wartości odżywczych. Gdy dodatkowo owiniesz gotowe kawałki domowymi plackami tortilli zrobisz pożądane wrażenie na dziecku, które poprosi o dokładkę.
Przygotuj:
0,5 kg polędwiczek z kurczaka
2 szklanki zwykłych płatków kukurydzianych
1 szklankę mleka
0,5 szklanki mąki pszennej
1 jajko
Polędwiczki kroimy na 2-3 cm kawałki. Doprawiamy słodką papryką w proszku, ewentualnie odrobiną soli. Płatki kruszymy na drobne kawałeczki. Mleko, mąkę i jajko miksujemy na jednolitą masę, po czym wkładamy w nią filety i mieszamy. Piekarnik rozgrzewamy do 200 st. C. Kawałki mięsa obtaczamy w płatkach i kładziemy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Delikatnie polewamy z wierzchu oliwą. Już po 15 minutach pyszne danie jest gotowe!
Domowe tortille
- 2 pełne szklanki mąki pszennej tortowej
- 2 łyżki roztopionego masła
- 200 ml wrzątku
- łyżeczka soli
W misce umieść mąkę, sól, roztopione masło oraz wlej wrzątek. Od razu zamieszaj całość łyżką i zacznij wyrabiać ciasto ręcznie Wyrabiaj ciasto kilka minut, aż będzie zwarte i elastyczne. Przykryj ściereczką i odstaw do wystudzenia na 20 minut. Potem podziel ciasto na 12 równych kawałków, jak domowe kopytka. Powinny wyjść kawałki wielkości orzecha włoskiego.
Suchą, płaską patelnię nagrzej na dużej mocy palnika. Pierwszy kawałek ciasta rozwałkuj na drewnianej desce lub stolnicy. Każdy kawałek ciasta rozwałkuj jak najcieniej. Przełóż placek na nagrzaną patelnię. Wystarczy po 15 sekund na każdą stronę. Na placku powinny się zacząć pokazywać pęcherzyki.
Zdejmij, układaj na talerzu i przykryj wilgotna ściereczką. Ciepłe wypełnij farszem z upieczonego kurczaka.
Chrupiące nuggetsy z kurczaka można też podać z kaszą lub ryżem, a zamiast surówki – pokroić pomidora lub potoczyć na talerzu kilka pomidorków koktajlowych. Dzieci uwielbiają takie połączenia!
Hot dogi z buraka
- 2 podłużne buraki
- 5 łyżek mąki kukurydzianej
- jajko
- 100 ml wody
- szczypta soli
- łyżka mąki pszennej
- olej do smażenia
- jogurt naturalny
- łyżka musztardy
- łyżeczka miodu
- bułki
W misce wymieszaj mąkę z jajkiem i wodą oraz solą. Buraki upiecz lub ugotuj. Pokrój wzdłuż w grube paski. Każdy z nim obtocz w mące, a potem w cieście. Olej rozgrzej na patelni. Wkładaj na rozgrzany kawałki buraków i smaż do zarumienienia. Gorące odsącz na ręczniku papierowym. Bułki opiecz w piekarniku lub tosterze, a potem przetnij wzdłuż Wysmaruj je w środku jogurtem wymieszanym z musztardą i miodem. Do każdej włóż chrupiące buraki. Możesz dodać także sałatę lub ogórka kiszonego.
Pasta z buraków do kanapek
Przygotowując hot-dogi od razu ugotuj lub upiecz więcej buraków, a potem z kilku zrob pastę do kanapek.
- 3 buraki
- ząbek czosnku
- 100 g sera feta
- pół pęczka natki pietruszki
- pieprz
- sok z połowy cytryny
- 50 ml oliwy
Wszystkie składniki przełóż do blendera i rozdrobnij nas gładką pastę. Gotową pastę przechowuj przez 4 dni w słoiku w lodówce.
Słodkie zdrowe obiady dla dzieci – to możliwe
Kolejna propozycja na szybki obiad dla dziecka to słodkie racuchy. W przeciwieństwie do tych klasycznych, nasze nie zawierają ani drożdży, ani sody, ani niezdrowego cukru. Zawierają za to mnóstwo pysznych i zdrowych jabłek! Potrzebne będą:
- 2 dojrzałe, słodkie jabłka
- 2 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej
- 1 szklanka mleka
- 2 jajka
- 2 łyżeczki ksylitolu
Mąkę, mleko, jajka i ksylitol miksujemy na gładką masę. Jabłka ucieramy na tarce o grubych oczkach lub kroimy w drobną kosteczkę. W racuchach łatwo można przemycić jabłko ze skórką. Jeśli jednak dziecko jest zatwardziałym przeciwnikiem skórki, obierz jabłko przed utarciem. Do masy dodajemy utarte jabłka i delikatnie mieszamy drewnianą łyżką. Tak powstałe ciasto nakładamy na rozgrzaną patelnię posmarowaną oliwą lub ewentualnie olejem rzepakowym. Smażymy maksymalnie minutę z każdej strony (do zarumienienia). W taki sposób mamy pyszny, szybki i zdrowy obiad dla dziecka. Wprawdzie racuchy bez drożdży i sody nie są tak puszyste jak klasyczne, jednak dzieci i tak je uwielbiają!
Szybki i zdrowy obiad dla dziecka – zupa o pięknym kolorze
Część dzieci uwielbia zupy. Inne omijają je z daleka lub gustują tylko w rosole i pomidorowej. Niezależnie od tego, którą opcję reprezentuje twoja pociecha, spróbuj postawić mu na stole marchwiankę z ryżem o przepięknym kolorze. To jednocześnie lekka, smaczna i nieco słodka zupa, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku. Przygotowanie jej zajmie ci zaledwie 30 minut. Potrzebne będą:
- 4 marchewki
- Por
- 2 ziemniaki
- 50 g ryżu
- 3 łyżki masło
- natka pietruszki
- odrobina pieprzu
Do garnuszka z gotującą wodą wrzucamy drobno pokrojone ziemniaki i por oraz startą na tarce o grubych oczkach marchewkę. Gotujemy 15 minut. Dodajemy szczyptę pieprzu i masło. Następnie dodajemy ryż i gotujemy kolejne 15 minut. Gdy wszystkie składniki będą miękkie, mamy gotowy obiad! Marchwianka z ryżem to jedna z najprostszych zup, którą śmiało można podać nawet kilkumiesięcznemu niemowlęciu. W zależności od preferencji dziecka, zupkę można zblendować lub pozostawić pływające warzywa „do wyławiania”. W kremowej wersji zyskuje piękny kolor. Jeśli dziecko lubi „zielone”, uroku i wartości odżywczych doda zupie posypka ze świeżej natki pietruszki.
Ciasto marchewkowo-bananowe
I jeszcze bonus – deser po obiedzie. Także w zdrowej odsłonie. Sycące, wypełnione obficie ciasto marchewkowo – bananowe.
- 3 dojrzałe banany
- 2 marchewki
- 150 g masła
- 50 g cukru
- 250 g mąki
- 2 jajka
- łyżeczka sody oczyszczonej
- łyżeczka proszku do pieczenia
- 100 g orzechów włoskich
Masło podgrzej i rozpuść. Przestudź. Marchewkę zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Banany rozgnieć widelcem. Jajka wymieszaj z cukrem. Dodaj masło, a potem te mieszankę połącz z mąką wymieszaną z proszkiem do pieczenia i sodą. Dodaj marchewkę, banany i posiekane orzechy. Ciasto przełóż do keksówki. Piekarnik nagrzej do 180 stopni. Wstaw formę z ciastem i piecz przez 40 minut. Po ostudzeniu pokrój w plastry.
Szybkie obiady dla dzieci nie muszą być nudne, niesmaczne lub niezdrowe! Warto mieć pod ręką sprawdzone przepisy – korzystać z nich, ale też nie bać się eksperymentów. Dzieci często zaskakują nas swoimi preferencjami! Pytajcie na co mają ochotę, zapraszajcie je do kuchni. To się bardzo opłaca.
A Ty, co zrobisz dziś na obiad?
Napisz komentarz