Kuchnia jest jednym z tych miejsc, które brudzą się najłatwiej. Czasem wystarczy przygotowanie jednego obiadu dla całej rodziny, aby zmieniła się ona w prawdziwe pobojowisko. Jednak Limango ma dobrą wiadomość: istnieje kilka sposobów na sprzątanie kuchni, które pozwolą Ci uporać się z zanieczyszczeniami w mgnieniu oka! Czym myć płytki podłogowe matowe? Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni? Jak wyczyścić zlew? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
W tym artykule znajdziesz:
Dobra organizacja w kuchni to podstawa
Funkcjonalność powinna być złotą zasadą w trakcie urządzania kuchni. Jeśli na pierwszym miejscu postawimy praktyczność, a nie najmodniejszy design, mamy duże szanse, że nie będziemy musieli zachodzić w głowę, zastanawiając się czym myć płytki podłogowe matowe albo jak usunąć plamy z białych mebli o fantazyjnych kształtach.
Jeśli dopiero zastanawiamy się, jak urządzić kuchnię, jesteśmy w uprzywilejowanej sytuacji, gdyż możemy rozplanować układ mebli tak, by skrócić czas przygotowywania potraw i usprawnić sprzątanie. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie strefy roboczej w kształcie trójkąta, którego końce będą wyznaczały zlew, lodówkę i kuchenkę. Ergonomia tego rozwiązania pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na przemieszczanie się między tymi trzema kluczowymi strefami.
Jeśli chodzi o szafki, o wiele łatwiej będzie nam je utrzymać w czystości, jeśli zamiast gałek czy uchwytów będą one wyposażone w podnośniki klapowe. Decydując się na takie rozwiązanie, pytanie: czym myć szafki kuchenne nie będzie nam już spędzało snu z powiek! Jeśli jednak nasza kuchnia jest już urządzona – nic straconego! Zawsze możemy uczynić ją bardziej funkcjonalną, modyfikując drobne elementy jej zabudowy: nad blatem zawiesić szynę na pomoce kuchenne, do głębokich szuflad wstawić akcesoria do przechowywania, np. plastikowe pojemniki grupujące określone narzędzia kuchenne itd. Nie bójmy się zmian – one wyjdą na dobre!
Jak często należy sprzątać kuchnię?
Na to pytanie nie ma jednej idealnej odpowiedzi. Faktem jest jednak, że osoby, które starają się na co dzień utrzymywać kuchnię w czystości, rzadziej zadają sobie pytanie: czym myć płytki podłogowe matowe, czy czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni. Dzieje się tak z jednego prostego powodu: kuchnia sprzątana codziennie, czy co drugi dzień, nie wymaga specjalnych zabiegów, aby doprowadzić ją do idealnego stanu. Wszelkie zabrudzenia są jeszcze świeże, w zakamarkach nie zdążył się nagromadzić brud, dlatego ewentualne porządki nie będą wymagały godzin, ale zaledwie minut.
Oczywiście nie wszystkie elementy wyposażenia kuchni wymagają codziennego czyszczenia: lodówkę wystarczy dokładnie wymyć raz w miesiącu, półki i szuflady przetrzeć raz w tygodniu, natomiast ściereczki i gąbki prać co kilka dni. Nie będziesz musiała się zastanawiać jak usunąć przebarwienia na zlewie, jeśli nie zapomnisz wyszorować go co najmniej raz na dwa tygodnie. Zmywarka wymaga czyszczenia co trzy tygodnie. Niektóre elementy wyposażenia kuchni należy natomiast czyścić po każdym użyciu: należą do nich piekarnik, mikrofalówka, czy kuchenka. No właśnie: czym myć płytki podłogowe matowe? Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni? Wreszcie: jak wyczyścić kuchenkę gazową? Domowe sposoby na sprytne porządki znajdziesz w kolejnym akapicie.
Kuchnia na błysk – jakich środków używać do jej czyszczenia?
Rzecz jasna półki sklepowe pełne są chemicznych środków, które mają doprowadzić naszą kuchnię do idealnego stanu. Jednak prawdą jest, że wiele z nich zawiera składniki, które powodują alergie, uszkodzenia skóry, czy nawet podrażnienia dróg oddechowych. Dlatego Limango ma kilka pomysłów na bezpieczne i naturalne poradzenie sobie z kuchennymi zabrudzeniami.
Zacznijmy od podłogi. Czym myć płytki? Domowe sposoby różnią w zależności od tego, czy mamy do czynienia z powierzchnią porowatą, czy gładką. Czym myć płytki podłogowe matowe? Tutaj sprawdzi się woda z octem w proporcji szklanka octu na litr wody. Taka mikstura idealnie rozpuści tłuszcz i usunie trudne zabrudzenia. Po skończonym czyszczeniu zmyjmy podłogę czystą wodą, by zapach octu mógł się ulotnić. Wiemy już, czym myć płytki podłogowe matowe. A co z tymi gładkimi? Jeśli zastanawiasz się, czym myć płytki, domowe sposoby nie zawiodą także w tym przypadku. Wystarczy zmieszać sodę oczyszczoną z odrobiną wody, tworząc gęstą pastę i pozostawić na powierzchni kafelków przez kilka minut. Taka mikstura usunie kamień i pięknie je nabłyszczy.
Sprzymierzeńcem ekologicznej pani domu jest także amoniak – wystarczy jedna łyżka rozpuszczona w garnku wody, by pozbyć się uporczywego tłuszczu. Nie można zapominać także o roztworze soku z cytryny, który wykazuje właściwości odkamieniające i nabłyszczające – można go stosować do pielęgnacji zlewozmywaków, kafelków, czy mikrofalówek. W tym ostatnim przypadku wystarczy połówkę cytryny wstawić na kilka minut do urządzenia i po upływie tego czasu przetrzeć wnętrze miękką szmatką.
Sprzęty i akcesoria ułatwiające sprzątanie
Oczyszczanie różnego rodzaju powierzchni kuchennych może być proste i wygodne, jeśli tylko zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam pracę. Niezbędnym akcesorium, jeśli chodzi o sprzątanie kuchni, są odpowiednie ściereczki. Wybór dobrej gatunkowo szmatki może wydać się banałem, jednak każda pani domu poczuje różnicę, wycierając blaty, czy szafki przy użyciu wysokogatunkowej ściereczki z mikrofibry, która jest chłonna i daje się łatwo wyprać.
Innym przydatnym urządzeniem, tym razem większego gabarytu jest mop parowy. Urządzenie, które wykorzystuje czystą parę wodną do mycia i odkażania podłóg to rozwiązanie dla zwolenników eko i tych, którzy zastanawiają się, czym myć płytki podłogowe matowe bez narażania ich na uszczerbek. Mniejszą wersją mopa parowego jest parownica, która ma szersze spektrum działania: przyda się do mycia okien oraz płaskich powierzchni kuchennych. To także znakomita odpowiedź na pytanie, czym myć płytki.
Domowe sposoby na ułatwienie sobie kuchennych porządków nie kończą się tutaj. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie tuż pod zlewem lub blatem szuflady na różnego rodzaju odpady. Dzięki takiemu rozwiązaniu obierki, czy skorupki będziemy mogli łatwo zsuwać bezpośrednio do kosza, bez konieczności przenoszenia ich i brudzenia innych powierzchni.
Jak znaleźć motywację do regularnego sprzątania?
Na samą myśl o konieczności sprzątania robi Ci się słabo? Wypróbuj kilka trików, dzięki którym porządki w kuchni staną się przyjemnością! Po pierwsze, nie odkładaj sprzątania na później. Im dłużej będziesz zwlekać z porządkami, tym trudniej będzie Ci doczyścić każdą powierzchnię. Sprzątanie kuchni powinno być codziennym nawykiem, który wykonuje się mechanicznie tuż po zakończonym gotowaniu, czy pieczeniu. Jeśli jednak czekają Cię generalne porządki, zaparz sobie zieloną herbatę (dodaje wigoru!), włącz energetyczną muzykę i przystąp do działania! Dobry humor pomaga w każdych okolicznościach!
Nie bój się korzystać z nowinek technicznych, które pomagają skrócić czas pracy w kuchni. Wspomniany wyżej mop parowy, czy pionowy odkurzacz to świetne rozwiązanie problemu: czym myć płytki podłogowe matowe, czy inne powierzchnie, których sprzątanie zajmuje zwykle dużo czasu. Jeśli planujesz kupno piekarnika, zastanów się nad modelem wyposażonym w funkcję samoczyszczenia. Jeśli szukasz nowej lodówki, koniecznie wybierz taką, która posiada opcję samorozmrażania.
Już wiesz, jak wyczyścić zlew, czym myć płytki podłogowe matowe i czym myć szafki kuchenne. Teraz tylko wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i ruszyć na podbój kuchni! Gdzie znajdziesz gadżety i pomoce kuchenne, z którymi sprzątanie kuchni będzie prawdziwą przyjemnością? Oczywiście w Limango! Limango to prawdziwa skarbnica inspiracji, w której znajdziesz wszystko to, co potrzebne do efektywnego i szybkiego sprzątnięcia kuchni. Uwaga! W Limango obniżki dla zarejestrowanych członków sięgają aż 80%, dlatego nie zwlekaj i zarejestruj się już dzisiaj!
Napisz komentarz