Bezgultenowe diety są obecnie bardzo modne. Szukamy pieczywa bez glutenu, pieczemy bezglutenowe ciasta. Czy faktycznie gluten jest taki zły i czy powinno się go podawać małym dzieciom? Zapytaliśmy o to stylistkę i dziennikarkę Różenę Opalińską, a o komentarz poprosiliśmy eksperta od żywienia niemowląt.
Różena, co sądzisz o popularnych dietach „gluten free”?
Bardzo się cieszę, że mamy teraz tak dużo informacji o glutenie. Gluten we współczesnym świecie króluje jako dodatek w przemyśle spożywczym ale nie posiada żadnych wartości odżywczych. Można powiedzieć , że dieta bezglutenowa to nowa moda, jak wegetarianizm, czy eko jedzenie i w pewnym stopniu trzeba się zgodzić. Ale w współczesnych czasach naprawdę trzeba zwracać uwagę co jemy my – dorośli i co jedzą małe dzieci. Obecnie ludzie są wręcz uzależnieni od produktów glutenowych. Na śniadanie, obiad, kolację spożywają jego ogromne ilości pod postacią pieczywa, płatków, ciasteczek, makaronów. Ja po okresie ciąży przeszłam na dietę bezglutenową i wróciłam do ćwiczeń, poprawę samopoczucia zauważyłam natychmiast. Cieszy mnie też fakt, że otwiera się też coraz więcej miejsc i restauracji gdzie można zjeść bez glutenu.
Czy mimo tego, że sama jesz mało produktów glutenowych, zdecydowałaś się wprowadzić gluten do menu córki?
Tak, ważne jest, by przyzwyczaić organizm dziecka do glutenu w odpowiednim momencie rozwoju. Wedle wytycznych ekspertów żywienia dzieci, gluten powinno się podawać dziecku po ukończeniu 4 miesiąca życia jeśli było karmione piersią lub po skończeniu 5 miesiąca życia przy karmieniu naturalnym. Pół łyżeczki kaszy manny dziennie, a po 2 miesiącach zwiększamy do łyżeczki 🙂
Moja córka ma 7 miesięcy, jej ulubiona kaszka to jaglana, ale nie zapominam o łyżeczce manny. Nie podaje kaszek kupnych błyskawicznych bo teraz jest ważny czas aby zadbać o dietę dziecka. Uważam że sposób odżywiana niemowląt ma wpływ, czy jako dorosły będzie zagrożony chorobami cywilizacji. Wraz z wiekiem i rozwojem dziecka będę się starała ograniczać ilość glutenu w jadłospisie mojego dziecka. Warzywa, owoce i kasze to podstawa.
O komentarz na temat glutenu poprosiliśmy naszego eksperta:
Gluten to białko roślinne występujące w zbożach takich jak pszenica, jęczmień, owies i żyto. Glutenu nie zawiera za to kukurydza i kaszki kukurydziane oraz kasza jaglana. Czasem gluten może być ukryty również w innych produktach jak niskogatunkowe wędliny czy parówki.
Nie wszyscy ludzie mogą jeść produkty zawierające gluten. Celiakia to choroba autoimmunologiczna, która wywołuje nietolerancję glutenu. U osób chorych na celiakię działa on szkodliwie na jelita i może powodować dolegliwości trawienne, a w konsekwencji poważne choroby. Celiakia jest uwarunkowana genetycznie i wymaga stosowania diety bezglutenowej przez całe życie. Choroba ujawnia się najczęściej u dzieci, które ukończyły 2. rok życia. Większość dzieci z niej wyrasta. Alergię leczy się stosując dietę eliminacyjną, polegającą na wycofaniu z menu dziecka produktów, które go zawierają. Objawami alergii mogą być wymioty i biegunka oraz zmiany na skórze i katar. Jeśli podczas wprowadzania do diety dziecka zauważymy te objawy trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To on zdecyduje kiedy ponownie włączyć gluten do diety malucha.
Więcej informacji o glutenie znajdziecie w tekście: „Afera o gluten”.
Napisz komentarz