Wnioski o pomoc w ramach rządowego programu Rodzina 500+ nadal spływają. Według deklaracji rządu, ich liczba przekroczyła już 2,1 miliona, a w ramach pomocy wypłacono już niemal 430,5 mln złotych. Jak szacuje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej, z Rodzina 500 + może skorzystać łącznie nawet 2,7 miliona rodziców i opiekunów. W tym rodziny niepełne, rekonstruowane czy adopcyjne.Wsparcie w ramach Programu Rodzina 500+ zależy jedynie od dwóch czynników: liczby dzieci (co do zasady pieniądze przysługują przy co najmniej dwójce dzieci) oraz dochodów rodziny (na wsparcie na pierwsze/jedyne dziecko mogą liczyć rodziny uboższe).Dla wszystkich rodzin: również niepełnych i rozwiedzionych
W ramach Rodzina 500+ na wsparcie mogą liczyć wszystkie rodziny, bez względu na stan cywilny rodziców. Oznacza to, że o pieniądze mogą wnioskować zarówno rodziny, w których rodzice pozostają w związku małżeńskim, rodziny niepełne (na przykład matki samotnie wychowujące dzieci), rodziny w związkach nieformalnych, ale też i rodziny tzw. rekonstruowane (w których co najmniej jedno z rodziców ma dzieci z poprzedniego małżeństwa) oraz rodzice adopcyjni (dzieci adopcyjne objęte są pomocą na identycznych warunkach jak dzieci biologiczne).
Na pomoc mogą liczyć również rozwodnicy- i to zarówno matki, jak i ojcowie. Wsparcie otrzymuje bowiem ten rodzic, który faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Jeśli jednak rozwiedzeni rodzice mają orzeczoną przez sąd rodzinny opiekę naprzemienną nad dzieckiem (dziećmi), wówczas pieniądze przysługują każdemu z nich proporcjonalnie do czasu sprawowanej opieki.Rodziny „patchworkowe”
Nieco inaczej wygląda sprawa w przypadku rodzin „patchworkowych” (rekonstruowanych), czyli takich w których rodzice/opiekunowie mają dzieci z poprzednich małżeństw. Gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rozwiedzionych rodziców, to dziecko to zalicza się jednocześnie do członków rodzin obydwojga rodziców.Jeśli opieka przysługuje tylko jednemu z rozwiedzionych rodziców, wówczas dziecko zalicza się wyłącznie do jego nowej rodziny. Jeśli jednak rodzina, obok dzieci z poprzednich związków, posiadać będzie jeszcze wspólne dziecko, to do składu takiej rodziny są już wliczane wszystkie dzieci.
Napisz komentarz