Dlaczego w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci i dorosłych cierpi na alergie? Lekarze wskazują co najmniej kilka przyczyn. Można do nich zaliczyć wszystko, co osłabia działanie układu immunologicznego. Mogą to być: zanieczyszczenia wody, ziemi i powietrza oraz wysoce przetworzona żywność, czy coraz więcej tworzyw sztucznych i środków chemicznych, których na co dzień używamy. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy. Rozwój cywilizacji, przemysłu, postęp techniczny, wprowadzanie nowych technologii, intensywne tempo i styl życia – spowodowały ogromne zaniedbanie i zanieczyszczenie środowiska naturalnego. W rezultacie mamy dziś do czynienia z prawdziwą alergiczną epidemią, udręką, która dotyka coraz większą liczbę osób, w tym najdelikatniejsze i jeszcze niesamodzielne organizmy – nasze dzieci. To u nich właśnie najczęściej pojawia się nadwrażliwość na składniki kurzu, pyłki roślin, czynniki chemiczne, składniki w pożywieniu, a także na sierść zwierząt domowych. Alergia to poważna choroba, która wymaga odpowiedniej i regularnej profilaktyki. Mogą jej sprzyjać także zbyt sterylne warunki – czyli eliminowanie z otoczenia wszelkich bakterii (np. kosmetykami antybakteryjnymi lub silną chemią gospodarczą). W ten sposób pozbywamy się przecież naturalnej flory bakteryjnej, która chroni nas przed chorobami. Warto więc zwrócić uwagę na środki chemiczne, których używamy do sprzątania domów. Mogą one bowiem zawierać związki chemiczne, takie jak chlor, fosfor, które przenikają przez skórę, a tym samym, niekorzystnie działają na nasz układ nerwowy. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to także niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Badania naukowe udowodniły, że przyszłe mamy przekazują te substancje swoim dzieciom, co przecież może negatywnie wpływać na rozwój płodu. Coraz częściej również zdarza się, że opary detergentów powodują alergię wziewną, a bezpośredni kontakt ze skórą wywołuje alergię skórną.
W tym artykule znajdziesz:
Naturalne środki czystości
Zacznijmy od bardzo prostej rzeczy. Spróbujmy sami zrobić domowe środki czyszczące, czyli sprzątajmy sprawdzonymi metodami, stosowanymi dawniej przez nasze babcie. Naturalne środki czystości to tania i powszechnie dostępna soda oczyszczona, ocet, szare mydło, cytryna i olejki eteryczne. Alergizujące proszki do prania zamieńmy na orzechy piorące lub ceramiczne kule do prania zmiękczające wodę. Wszystkie te naturalne zamienniki są równie skuteczne jak standardowe środki chemiczne, ale zdecydowanie zdrowsze bo nie zawierają niebezpiecznych dla zdrowia składników takich jak : enzymy, wybielacze, syntetyczne barwniki, środki odrdzewiające, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), polimery regulujące lepkość, substancje konserwujące, barwiące i zapachowe (syntetyczne), aktywatory TAED, intensywne i syntetyczne kompozycje zapachowe. Pamiętajmy również, aby unikać oddawania garderoby do pralni chemicznej. Zamiast toksycznych odświeżaczy powietrza stosujmy w domu naturalne olejki eteryczne lub organiczne świece zapachowe. Wydatki, jakie poniesiemy stosując domowe sposoby czyszczenia, będąc zdecydowanie niższe od tych, których ponosimy na co dzień, zaopatrując się w chemiczne środki czyszczące powszechnie dostępne. Będzie to z korzyścią i dla naszej kieszeni, ale co najważniejsze – dla zdrowia – naszego i naszych bliskich. Poniżej znajdziecie kilka sprawdzonych przepisów na naturalne środki czystości domowej roboty. Udanych eksperymentów!
Uniwersalny i skuteczny środek do sprzątania domu
- 1 łyżeczka mydła w płynie bądź 1 łyżeczka wiórków z kostki mydła szarego
- 1 łyżeczka boraksu (można go kupić w ekologicznych drogeriach)
- 0,5 łyżeczki ekstraktu z wybranego olejku zapachowego
- 2 łyżki stołowe białego octu2 szklanki gorącej wody
Wszystkie składniki wlewamy do pojemnika z rozpylaczem i mieszamy. Używamy jako sprayu do sprzątania np. kuchni czy łazienki. Po użyciu można umytą preparatem powierzchnię przetrzeć zmoczoną w samej wodzie szmatką.
Soda oczyszczona – multipreparat do sprzątania
Ten popularny pomocnik kuchenny ma też wiele innych zastosowań.
- jest idealnym neutralnym detergentem. Wystarczy wymieszać sodę z ciepłą wodą (3 łyżki na 0,5 l wody) i używać roztworu do mycia: blatów, stołów, kuchenki, lodówki itd.
- nadaje się do mycia armatury – wystarczy zrobić papkę z wodą i nałożyć ją na miejsca gdzie pojawia się brud i kamień. Pozostawić na godzinę i spłukać wodą. W przypadku silnych zabrudzeń lub dużej ilości kamienia sodę można wymieszać z octem – zwiększy to siłę preparatu.
- odtyka zatkany zlew – wystarczy do odpływu wsypać 3-4 łyżki sody, następnie wlać ocet aż powstanie silna piana, a po 10-15 min spłukać gorącą wodą.
- jest „ratunkową” tabletką do zmywarki – w tym celu należy wymieszać 2 łyżki sody z 2 łyżkami boraksu i włożyć w miejsce na tabletkę.
- świetnie myje i wybiela plamy z plastiku, np. delikatnych kubków i talerzyków dzieci – wystarczy nałożyć ją na gąbkę do mycia, albo zrobić roztwór z wodą i umyć w niej naczynia.
- pomaga pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z plastikowych pojemników – wystarczy wsypać do nich sodę, przykryć i potrząsnąć kilka razy.
- pozwala szybko usunąć zapach z rąk po krojeniu lub obieraniu cebuli i czosnku – wystarczy użyć jej jak mydła w proszku.
- pomoże pozbyć się zapachów w lodówce – wystarczy wsypać 2 łyżki stołowe sody do spodeczka i umieścić go na jednej z półek. Wystarczy zmieniać sodę raz w tygodniu a w lodówce nie będzie czuć nieprzyjemnych woni. (sody wykorzystanej jako pochłaniacz nie używaj potem do celów spożywczych, ale możesz ją wykorzystać do mycia lub szorowania).
- pomoże przywrócić świeżość deskom do krojenia – deskę należy posypać sodą, następnie skropić octem, a po kilku minutach pianę spłukać wodą.
- wyczyści i odświeży fugi. Przy silnych zabrudzeniach trzeba wymieszać sodę z boraksem w proporcji 1:1, a następnie dodać tyle octu, by powstała papka. Pastę nałożyć na fugi i zostawić na 30 minut a potem spłukać. n
- wyczyści kafelki. Można nawet szorować je suchą sodą nałożoną na gąbkę – nie uszkodzi powierzchni.
- wybieli pranie. Gdy do prania używamy orzechów piorących zamiast wybielacza można dosypać sody.
- rozjaśni i odświeży firanki. Nawet jeśli pierzemy w proszku, to można go wzbogacić 1/2 szklanki sody. Firanki będą jaśniejsze.
- zmiękczy wodę. Dzięki temu pranie będzie wymagało dodania mniejszej ilości płynu lub proszku do prania. Sodę dodajemy do prania (np. razem z brudnymi ubraniami do pralki około 1/2 szklanki na pranie).
- sprawi, że brudne ubrania nie będą wydzielały brzydkich zapachów. Rzeczy oczekujące na pranie przesypuj sodą i wytrzep przed praniem, soda świetnie pochłania niemiłe wonie.
- doczyści kołnierzyki koszul. Wystarczy w brudny kołnierzyk wetrzeć przed praniem wetrzyj pastę z sody i wody.
- pomoże usunąć brud z wanny, kabiny prysznicowej czy toalety. Można nią sprzątać łazienkę jak płynem (wtedy sodę rozcieńczamy wodą) albo jak proszkiem do czyszczenia.
- pomoże usunąć uporczywy osad z wnętrza toalety. W tym celu należy 1 lub 2 łyżki stołowe sody wsypać do toalety i pozostawić na kilka godzin (najlepiej na noc) odbarwienia powinny się zmniejszyć lub zniknąć.
- pozwoli odświeżyć dywany – wystarczy wetrzeć ją szczotką, zostawić na godzinę lub dwie i odkurzyć, a jeśli Twój dywan pochłania zapachy, zostaw wtartą sodę na noc i rano odkurz.
- usuwa plamy z tłuszczu i wina z ubrań i tapicerki. Wystarczy posypać świeżą plamę i rano zaprać albo odkurzyć.
- pomaga usunąć z domu „koci zapach” – wystarczy wymieszać ją ze żwirkiem w kuwecie, żeby absorbowała nieprzyjemne zapachy
- pomaga usunąć zapach stęchlizny z mebli – można wysypać ją do pudełeczka albo woreczka i umieścić w szafie albo szufladzie
- pomaga usunąć brzydki zapach z odkurzacza – wystarczy wsypać do worka na kurz łyżkę sody
- pozwala zadbać o sierść psa – można roztworu z wodą używać jak płynu do mycia zwierzaka
Co jeszcze warto wiedzieć o sodzie?
- soda rozpuszcza się w wodzie o temperaturze co najmniej 20°C
- świeżość sody sprawdza się poprzez dodanie kilku kropli octu lub soku z cytryny do połowy łyżeczki sody – silne bulgotanie świadczy o świeżości sody
- nie rysuje żadnych powierzchni, może być stosowana do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej, szkła, marmuru i innych delikatnych materiałów
- jest biodegradowalna
Napisz komentarz