Ciąża to cudowny czas w życiu każdej kobiety, a gdy rozpoczyna się trzeci trymestr i do rozwiązania coraz bliżej, radość i szczęście potęguje jeszcze bardziej. To czas, gdy emocje dominują nad wszystkim, a chęć przytulenia długo oczekiwanej malutkiej istotki staje się silniejsza. To także okres, gdy przyszła mama powinna rozpocząć przygotowania na ten wyjątkowy dzień, gdy maluszek przyjdzie na świat, nie zapominać oczywiście o odpowiedniej diecie, badaniach i odpoczynku, który przecież również jest w tym czasie bardzo ważny. Jak sobie z tym wszystkim poradzić?
W tym artykule znajdziesz:
Intensywny wzrost dziecka w trzecim trymestrze ciąży
Trzeci trymestr ciąży to czas bardzo intensywnego rozwoju dziecka. Maluszek ma już coraz mniej miejsca, bo jego parametry długości oraz wagi ciała mocno wzrosły. W czasie trwania trzeciego trymestru ciąży jego wymiary oraz waga ciała będą bardzo intensywnie się zwiększać, i tak:
- dziecko w 28 tygodniu ciąży mierzy 37,6 cm i waży 1005 g
- dziecko w 29 tygodniu ciąży mierzy 38,6 cm i waży 1153 g
- dziecko w 30 tygodniu ciąży mierzy 39,9 cm i waży 1319 g
- dziecko w 31 tygodniu ciąży mierzy 41,1 cm i waży 1502 g
- dziecko w 32 tygodniu ciąży mierzy 42,4 cm i waży 1702 g
- dziecko w 33 tygodniu ciąży mierzy 43,7 cm i waży 1918 g
- dziecko w 34 tygodniu ciąży mierzy 45,0 cm i waży 2146 g
- dziecko w 35 tygodniu ciąży mierzy 46,2 cm i waży 2383 g
- dziecko w 36 tygodniu ciąży mierzy 47,4 cm i waży 2622 g
- dziecko w 37 tygodniu ciąży mierzy 48,6 cm i waży 2859 g
- dziecko w 38 tygodniu ciąży mierzy 49,5 cm i waży 3083 g
- dziecko w 39 tygodniu ciąży mierzy 50,7 cm i waży 3288 g
- dziecko w 40 tygodniu ciąży mierzy 51,2 cm i waży 3462 g
Jak wygląda rozwój dziecka od 28 tygodnia ciąży
Trzeci trymestr ciąży to nie tylko bardzo intensywny wzrost dziecka, ale również rozwój jego organizmu. To czas, gdy dziecko przygotowuje się już do przyjścia na świat i samodzielnego funkcjonowania:
- w 28 tygodniu siatkówka oka przybiera swój ostateczny kształt, a powieki się otwierają
- na powierzchni mózgu formują się bruzdy i zwoje. Między 29 a 33 tygodniem ciąży mózg dziecka wchodzi w fazę gwałtownego rozwoju, jest w stanie kontrolować oddech i regulować temperaturę ciała.
- na głowie pojawiają się ciemne włoski
- w 29 tygodniu system nerwowy jest już rozwinięty, dziecko bardzo szybko reaguje na bodźce
- w 30 tygodniu u chłopców jądra zaczynają zstępować do moszny
- płuca bardzo intensywnie się rozwijają, w 32 tygodniu są już gotowe do podjęcia pracy, natomiast w 37 tygodniu są już przygotowane do samodzielnego oddychania.
Dieta w trzecim trymestrze ciąży
Aby dziecko w łonie matki mogło tak intensywnie się rozwijać, potrzebna jest odpowiednia dieta. To bardzo ważne, by zarówno mamie, jak i dziecku nie brakowało żadnych składników odżywczych, bo trzeci trymestr jest wymagający przecież dla nich obojga.
Bardzo ważne są posiłki bogate w białko. W trzecim trymestrze ciąży zapotrzebowanie na energię wzrasta o 475 kcal/dobę, potrzeba mu też więcej białka – nawet do 100 g/dobę. Oznacza to spożywanie przynajmniej 5 pełnych posiłków dziennie, niedużych jednak pełnowartościowych. Aby spożywać odpowiednią ilość białka w każdym posiłku powinno się znaleźć jego źródło:
- 100 g produktów zwierzęcych jak mięso, ryba, jaja, twaróg,to ok. 20 g białka.
- produkty roślinne również dostarczają tego składnika, zwłaszcza cenne są nasiona roślin strączkowych (ok. 25 g białka w 100 g suchego produktu) oraz orzechy i nasiona (15-20 g białka w 100 g).
Nie możemy zapominać także o witaminach z grupy B, które metabolizują białko i pomagają budować mięśnie dziecka. Dlatego kobieta w trzecim trymestrze powinna spożywać pieczywo pełnoziarniste, brązowy ryż, pieczone kartofle ze skórką, banany, orzechy, płatki, jajka, mięso, które są źródłem witamin właśnie z grupy B.
Dieta przyszłej mamy powinna być także bogata w żelazo, wapń, witaminy i sole mineralne. Wapń pomaga w budowie kośćca, dlatego tak ważne jest spożywanie produktów mlecznych, soi, migdałów, ziaren sezamu, fig, pomarańczy. Żelazo natomiast jest mikroelementem koniecznym do transportu tlenu w organizmie. Niedobór żelaza w organizmie u kobiet w ciąży jest przyczyną anemii oraz powoduje wady rozwojowe płodu, dlatego posiłki przyszłej mamy powinny zawierać również składniki bogate w żelazo. Najlepsze źródło żelaza dla kobiet w ciąży stanowią mięso oraz ryby, które należy spożywać w obecności zielonych warzyw liściastych i owoców.
Pamiętajmy, że wszystkie posiłki powinny być przygotowane z najlepszej jakości produktów, zawsze świeżych i pochodzących ze sprawdzonego źródła.
Zmęczona? To normalne
W trzecim trymestrze ciąży przyszła mama może odczuwać zmęczenie w większym stopniu. Przyczyną osłabienia w czasie ciąży są najczęściej fizjologiczne zmiany w organizmie kobiety. Wysoki progesteron powoduje uczucie zmęczenia i braku sił, jednak również spory brzuszek przyczynia się do większego uczucia zmęczenia.
W ostatnich tygodniach ciąży warto zaplanować dzień w taki sposób, by znaleźć chwilę na odpoczynek, a nawet na krótką drzemkę. To czas wielkich przygotowań, kompletowania wyprawki i przygotowywania dziecięcego pokoiku. Jest wiele rzeczy do zrobienia, a czasu coraz mniej, jednak należy pamiętać, że po 28 tygodniu ciąży zmęczenie może być coraz bardziej odczuwalne, dlatego lepiej rozłożyć sobie przygotowania na kilka dni, a nawet tygodni lub poprosić o pomoc bliskich.
Odpoczynek w ciąży jest potrzebny nie tylko mamie, ale i dziecku, które rozwija się teraz bardziej intensywnie, a zmęczenie mamy na pewno mu w tym nie pomaga.
Wyprawka do szpitala, czyli o czym trzeba pamiętać jadąc do porodu
Wyprawkę dla noworodka, która zawiera ubranka, kosmetyki pielęgnacyjne, wózek, fotelik samochodowy, łóżeczko i przewijak kompletujemy z dużym wyprzedzeniem, chcemy przecież by w dniu porodu wszystko było już przygotowane na przyjście nowego członka rodziny.
Zapominamy jednak często, że przyszła mama również potrzebuje kilka rzeczy, które niezbędne będą podczas pobytu w szpitalu oraz później, gdy wspólnie z maluszkiem pojawi się już w domu.
W trzecim trymestrze warto już pomyśleć o spakowaniu torby do szpitala, jednej dla malucha a drugiej dla przyszłej mamy. Co powinno się w nich znaleźć?
Noworodek potrzebuje niewiele rzeczy:
- pampersy w najmniejszym rozmiarze
- chusteczki pielęgnacyjne
- maść na przesuszoną skórę
- krem na odparzenia na przykład sudokrem lub bephanten
- rękawiczki niedrapki
- body z długim rękawem, skarpetki, śpioszki, kaftaniki, wystarczy kilka sztuk
- rożek i kocyk, zwłaszcza w miesiącach chłodniejszych
- smoczek uspokajający.
Świeżo upieczona mama będzie potrzebowała trochę więcej potrzebnych rzeczy:
- dowód osobisty
- kartę ciąży i aktualne badania
- plan porodu
- wodę niegazowaną
- dwie koszule rozpinane, najlepiej takie dedykowane mamom karmiącym
- szlafrok
- dwa biustonosze bawełniane do karmienia
- wkładki laktacyjne
- maść na popękane brodawki
- laktator
- majtki poporodowe
- podkłady poporodowe
- duże podpaski
- kosmetyki pielęgnacyjne: krem do twarzy, żel pod prysznic, a najlepiej szare mydło jak Biały Jeleń, szczoteczkę do włosów, do zębów, pastę do zębów i papier toaletowy.
- octanisept, który przyda się nie tylko do pielęgnacji pępuszka noworodka, ale także do pielęgnacji zszytego krocza.
Polecamy również: Wyprawka dla noworodka – lista
Pakowanie torby do szpitala warto nie odkładać na ostatnią chwilę ponieważ tylko 1 na 20 kobiet rodzi dziecko w terminie. Często poród następuje wcześniej, dlatego najlepiej już w połowie trzeciego trymestru mieć pod ręką spakowane wszystkie niezbędne rzeczy.
Napisz komentarz