Twoje dziecko rozpoczyna niebawem edukację przedszkolną 2017, a Ty nie śpisz po nocach z przejęcia i głowisz się jak je i siebie przygotować na nadchodzące zmiany? Nic dziwnego, w Waszym życiu z pewnością będzie mieć rewolucja, w szczególności, jeśli dotychczas byłaś mamą na pełen etat i malec nie jest przyzwyczajony do przebywania z innymi ludźmi, poza Tobą. Jednak spokojnie, statystyki pokazują, że rok rocznie przedszkolną przygodę rozpoczyna kilkadziesiąt tysięcy dzieciaków. I naprawdę dają sobie radę. Rodzice też. Tym bardziej z naszą pomocą!
W tym artykule znajdziesz:
Rozmawiaj dużo wcześniej
O tym, co je czeka. Jednak jak w przypadku każdego innego wyzwania, nie popadaj w skrajności. Karmienie dziecka opowieściami o cudownych ciociach i zabawie z dziećmi, może przynieść rozczarowanie, kiedy dziecko odkryje, że czeka je długa rozłąka. Najlepiej postaw na neutralną narrację na temat tego, że wszystkie dzieci w wieku Twojego malucha rozpoczynają edukację przedszkolną, że to okazja pokazać, że jest się już dużym i samodzielnym, poznać dużo koleżanek i kolegów, trochę potęsknić za rodzicami tak, aby mieć większą ochotę na spędzenie z nimi popołudnia. Mów o tym, że wszyscy dorośli chodzili kiedyś do przedszkola, podziel się wspomnieniami, pokaż fotografie z tego okresu. Przedszkole to pierwsza lekcja „prawdziwego życia”, które ma swoje zalety i wady, ale malec nie ma się o co martwić, bo rodzice zawsze będą trzymać jego stronę.
Aranżuj spotkania z innymi dziećmi
Aby socjalizować malucha stopniowo i nie rzucać do razu na głęboką wodę, bo nagłe przebywanie z dużą grupą głośnych dzieciaków, może je zestresować lub przestraszyć. Aranżuj spotkania z innymi dzieciakami, zachęcaj do wspólnych zabaw na powietrzu, korzystaj z zajęć dla maluchów oferowanych np. przed domy kultury, czy kawiarnie. Jeśli to możliwe, przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej w pełnym wymiarze, zapewnij dziecku możliwość pobytu adaptacyjnego, w mniejszym wymiarze godzin, w celu oswojenia. Jeśli nie – nie martw się. Nawet się nie obejrzysz, a maluch.
Pamiętaj o wyposażeniu
Każda mama chce, aby jej dziecko wyglądało ślicznie, ale nie zapominaj, że dzieciaki spędzają w przedszkolu nawet 11 godzin dziennie! Dlatego tak ważny jest ich komfort i wygoda. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku butów (niewłaściwe, noszone tak długo i często mogą zdeformować stopy, a nawet całą postawę dziecka!). Ubranie też ma umożliwić swobodną zabawę i nadawać się do kreatywnych zabaw z plasteliną, farbami, wycinankami. Nie może ograniczać ruchów, powinno być wykonane z naturalnych materiałów. Pamiętaj o zapasach ubranek na przebranie, w razie jakiegoś małego wypadku lub artystycznej pasji malarskiej malucha!
Większość przedszkoli nie pozwala na przynoszenie do placówki swoich rzeczy, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów między dziećmi, które nie rozumieją, dlaczego akurat tej zabawki nie wolno im zabierać. Inaczej jest w przypadku poduszki, kocyka, pościeli. Rodzice najczęściej sami mają wyposażyć pociechy w akcesoria do spania – dobrym pomysłem, będzie ofiarowanie dziecku ulubionego kocyka z którym czuje się bezpiecznie albo dokonanie, wraz z nim, nowego zestawu dla dużego, dumnego przedszkolaka!
Nie lekceważ emocji dziecka
Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie każdy 3 latek w tym samym momencie będzie gotowy na rozpoczęcie edukacji. Maluch rozpoczynający ten etap życia powinien już korzystać z toalety, komunikować o swoich potrzebach, samodzielnie jeść i nie wstydzić się zwrócić z problemem, pytaniem do dorosłej osoby innej niż mama,w tym przypadku opiekunka grupy.
Wpajaj zasady
Socjalizacji nie da się przeprowadzić w teorii. Dziecko musi przeżyć określone sytuacje, mieć możliwość je przeanalizować ze wsparciem dojrzałej osoby, aby wyciągnąć wnioski. Rozmowy to jednak kamień milowy w rozwoju emocjonalnym i społecznym dziecka. Opowieści o tym, dlaczego nie wolno nikogo bić, dlaczego zabawki w przedszkolu są wspólne, kiedy można, a nawet trzeba powiedzieć o czymś Pani lub jak traktować, nawet nielubianego kolegę, to skarbnica wiedzy. Teoretycznej, ale przydatnej.
Nie daj się ponieść emocjom
Teraz w to nie wierzysz, ale najprawdopodobniej to Ty przeżyjesz rozłąkę bardziej niż Twoje dziecko. Ono z reguły jest zafascynowane nową sytuacją i możliwością zabaw w grupie, zawieraniem przyjaźni. Ty czujesz, jakby Twój maluch zaczynał wyfruwać z gniazda, usamodzielniał się. Może nawet sądzisz, że mniej Cię potrzebuje? Nie martw się, dzieci dorastają, a posiadanie maluszka cały czas, który wymaga 100% uwagi wcale nie jest takie cudowne! A jeśli martwisz się, że dziecko sobie nie poradzi to… Zadaj sobie pytanie, dlaczego, skoro jest najpiękniejsze, najmądrzejsze i najfajniejsze na świecie? Pewnie jak mama, która też sobie poradzi, oswoi nową sytuację, która wkrótce będzie dla niej normalna, a nie przerażająca.Mamo, nie płacz też przy dziecku, bo zamiast cieszyć się z nowych przygód, będzie się zamartwiać, że… Mama nie daje sobie rady bez niego!
Napisz komentarz