Maj smakuje szparagami. Te pierwsze są tak doskonałe, że nie grzeszę i nie ulepszam ich na siłę. Musnę ostrożnie je masłem lub parmezanem, oprószę solą i pieprzem, skropię ewentualnie sokiem z cytryny, by wydobyć ich głębię. Takie skromnie podane mają wielką moc. Szparagi to afrodyzjak. I rewelacyjny sposób na odchudzanie – 100 gram ma zaledwie 18 kalorii. Hipokrates zalecał napar z nich na potencję, ból zębów i rwę kulszową. W jego czasach jakoś szparagi były jedynie lekarstwem, na talerzach pojawiły się dopiero, gdy rzymskie legiony podbijały Grecję. Rzymianie dosłownie wrzucili szparagi na ruszt i ruszyli z ich uprawą. Przy okazji kolejnych podbojów nieśli dobrą szparagową nowinę i zostawiali za sobą ich pyszny ślad. Przyjmowane były chętnie, bo szparagi nie mają szczególnych wymagań, dobrze się czują w wodzie, lubią temperaturę piekarnika i ogień pod patelnią. Coraz odważniej jem je surowe, krojone cieniutko do sałatek. Eksperymentować z nimi zaczynam, gdy nieco tanieją, w pełni szparagowego sezonu. Ten trwa niestety o wiele za krótko. Dwa miesiące z haczykiem i jest po wszystkim. Szparagi można mrozić, kisić i pasteryzować, ale to jednak nie to samo, co pęczek przyniesiony z targowego stoiska.
W tym artykule znajdziesz:
Rodzaje szparagów:
Te pęczki mogą być w trzech kolorach – białe, zielone i najrzadziej spotykane fioletowe. Choć może to być zaskakujące – wszystkie są pędami tego samego gatunku, a różne kolory zawdzięczają tylko sposobom uprawy.
- Białe – rosną pod ziemią, bez dostępu słońca, nie mają szans, by złapać kolor. Mają za to grubszą skórkę i trzeba je obierać. W smaku kremowe, delikatne, dobre do zup i sosów. Szefowie kuchni uważają je za szlachetniejsze.
- Zielone – kochają je Francuzi, zieleń zawdzięczają słońcu, do którego wystawione są czubki szparagów. Zielonych szparagów nie trzeba obierać, sprawdzą się w sałatkach, gotowane na parze lub pieczone. Idealne dla leniwych.
- Fioletowe – z ich uprawą trzeba się spieszyć, bo zbyt długo trzymane na słońcu zmieniają kolor na zielony. Fioletowe szparagi są twarde, mają więcej cukru niż pozostałe i mniej błonnika.
Jak wybrać i przygotować szparagi?
- Białe – im grubsze, tym lepsze. Po wbiciu w nie paznokcia powinny puszczać sok –co oznacza, że są świeże i jędrne. Suche tracą sporo na smaku, więc lepiej nie ryzykować. Po umyciu białe szparagi trzeba koniecznie obrać, mają łyko, które jest nieprzyjemne w smaku i trudne do pogryzienia. Końce szparagów odłamujemy – jakieś 3-4 cm – gdy nic się nie ciągnie, zostały dobrze obrane.
- Zielone – odwrotnie niż białe – lepsze są te najcieńsze. Szybciej się gotują i bardziej chrupią. Nie trzeba ich obierać – wystarczy odłamać im końce.
- Fioletowe – obierać trzeba wtedy, gdy są dość grube. Powinny puszczać sok i być jędrne. W czasie gotowania lepiej uważać na ich główki – miękną szybciej niż łodyga.
Szparagi wrzucamy do gotującej się, osolonej wody. Powinny być ustawione pionowo, a główki wystawać ponad wodę. Najwygodniej związać je, by trzymały formę. W wielu sklepach są specjalne, wysokie garnki do gotowania szparagów, jeśli ktoś je dużo szparagów – warto kupić. W takim garnku główki gotują się nad parą unoszącą się z garnka. Białe szparagi gotujemy około 15 minut – jeśli są świeże, zielone już po 5 będą dobre – a młode nawet po 3 minutach. Szparagi po ugotowaniu i odcedzeniu jeszcze dochodzą do siebie, więc lepiej gotować je krócej niż dłużej, po rozgotowane są niesmaczne i mdłe. Odpowiednio gotowane szparagi nie tracą swojego soczystego koloru.
Przepis na krem z białych szparagów z sezamem
- 2 pęczki białych szparagów
- łyżka oleju sezamowego
- pół selera
- 2 ziemniaki
- 1 biała pietruszka
- pół szklanki śmietany 30%
- 3 łyżki mleka
- 2 łyżki masła
- cebula
- ząbek czosnku
- łyżeczka gałki muszkatołowej
- łyżka parmezanu
- woda
- sól, pieprz
- 2 łyżki sezamu
Szparagi umyć, obrać, odkroić główki, łodygi pociąć na kawałki. Pozostałe warzywa obrać, też pokroić. W garnku podgrzać olej, wrzucić posiekaną cebulę i czosnek, podsmażyć, dodać wszystkie warzywa, zalać wodą. Gotować 10 minut, po tym czasie wlać mleko i masło. Gotować do miękkości. Wlać śmietanę, parmezan, gałkę, doprawić, zmiksować blenderem na gładki krem. Sezam uprażyć, posypać nim gotową zupę.Zielone szparagi z patelni – bez gotowania
- pęczek zielonych szparagów
- sól gruboziarnista
- łyżka oliwy
- pieprz
- sezam
- parmezan
Szparagi umyć, odłamać końce. Patelnię natrzeć oliwą, rozgrzać, na gorącej ułożyć szparagi. Zapiekać z każdej ze stron do zarumienienia – około 5 minut. Gorące oprószyć solą, pieprzem, parmezanem i sezamem.
Zielone szparagi zapiekane w szynce
- pęczek szparagów
- dwie łyżki koperku
- kilka plastrów szynki parmeńskiej
- 2 łyżki oliwy lub masła
Szparagi umyć, odłamać końce. Każdą z łodyg zawinąć w pół plastra szynki. Wszystkie ułożyć w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce. Skropić masłem/oliwą. Posypać koperkiem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 190 stopni. Zapiekać przez 15 minut. Pod koniec pieczenia na szparagi można wbić jajko.
Sałatka z zielonych szparagów, pomidorów i awokado
- pęczek zielonych szparagów
- garść pomidorków koktajlowych
- dojrzałe awokado
- garść orzechów nerkowca
- sok z połowy limonki
- garść świeżej mięty
- ząbek czosnku
- łyżeczka musztardy
- 3 łyżki oliwy
Szparagi umyć i obrać cienko obieraczką do warzyw – tak by powstały długie plastry. Wszystkie ułożyć na talerzu. Pomidorki koktajlowe pokroić w ćwiartki, awokado w kostkę. Wymieszać z plastrami szparagów. Sok z limonki, czosnek, oliwię i musztardę wymieszać. Polać sałatkę. Posypać podprażonymi nerkowcami i miętą.
Tagliatelle ze szparagów
- pół pęczka zielonych i białych szparagów
- kilka plastrów wędzonego łososia
- 50 g sera gorgonzola
- szklanka śmietany 18% lub pół szklanki oliwy
- cebula
- sól, pieprz
- skórka z cytryny
- świeża bazylia
Szparagi umyć, odłamać końce. Obrać obieraczką, by powstały grubsze nitki – jak makaron. Nitki ugotować – osobno zielone, osobno białe szparagi, ale tylko tak, by nabrały miękkości, a nie były już gotowe – zielone 2 minut, białe około 5 minut. Po wyjęciu odsączyć. W garnku rozgrzać nieco oliwy, popiec posiekaną cebulę. Wlać śmietanę lub więcej oliwy. Dodać ser. Wymieszać z przyprawami i skórą z cytryny. Dodać plastry łososia. Sos połączyć z nitkami szparagów. Posypać bazylią.
Napisz komentarz