Chociaż jeszcze całkiem niedawno sami byliśmy dziećmi, to jednak wielu z nas zdążyło już zapomnieć, jakie zabawy dają dzieciom najwięcej frajdy i trzeba je sobie jak najszybciej przypomnieć. Czym zająć dziecko w domu, by się nie nudziło, a przy tym, by mogło uczyć się nowych rzeczy, zdobywać doświadczenie i co najważniejsze, czerpać wiele radości z kontaktu z rodzicem? Na moment wróćmy do czasów sprzed lat i po prostu bawmy się, bawmy się razem z dzieckiem.
W tym artykule znajdziesz:
Kreatywne zabawy z dzieckiem w domu
Zabawy z dzieckiem w domu mogą zamienić się w niezwykłą lekcję kreatywności, nie tylko rodzica, ale także dziecka. Możemy wykorzystać ten czas, by kształtować zdolności manualne dziecka, pomagać mu rozwijać wyobraźnie i zdolności twórcze. Kto wie, może podczas takiej zabawy zauważymy u naszego malucha jakiś nowy talent, który do tej pory pozostawał w ukryciu. Do twórczej zabawy możemy wykorzystać niemal wszystko:
- farby, kredki, mazaki
- niepotrzebne pudełka, słoiki, plastikowe kubeczki
- gazety, wycinanki, bibuła, rolki po papierze toaletowym
Tutaj liczy się ciekawy pomysł, który zachęci nasze dziecko do wspólnej pracy. Z niepotrzebnych słoików możemy wykonać wyjątkowe wazony, które ozdobimy plasteliną, farbami do malowania po szkle lub bibułą. Puste pudełka możemy zamienić w fantazyjne garaże dla samochodów z miejscami parkingowymi, tunelami z rolek po papierze toaletowym oraz zjazdem na niższy poziom parkingu. Farbami wcale nie trzeba malować pędzlem, znacznie ciekawsze będzie użycie starej gąbki, szczoteczki do zębów lub paluszków dziecka… a stare gazety i wycinanki? To materiał na wspaniały kolaż, ciekawy obrazek lub rekwizyt w wyścigu, kto na czas znajdzie najwięcej przedmiotów w wybranym kolorze, najwięcej zwierząt lub produktów spożywczych, wytnie je i przyklei na kartkę. Pomysłów jest wiele, a każdy z nich może przerodzić się w niezwykłą zabawę.
Polecamy: zabawki kreatywne
Ręcznie robione kule do kąpieli
Kule do kąpieli to wspaniała atrakcja przy wieczornych rytuałach, zwłaszcza jeśli są to kule przygotowane samodzielnie. Może się to wydawać skomplikowane, ale tak naprawdę zrobienie kuli do kąpieli jest dziecinnie proste i poradzi sobie z tym każdy maluch, który nie raz bawił się w piaskownicy mokrym piaskiem i foremkami.
Do przygotowania takich musujących kuli do kąpieli potrzebujemy:
- dwie szklanki sody oczyszczonej
- jedną szklankę kwasku cytrynowego
- pięć łyżek oliwki dla dzieci
- dowolny barwnik
- olejek zapachowy
- wodę w spryskiwaczu
- foremki do kul, foremki do lodu lub foremki do piasku.
W pierwszej kolejności należy wsypać do miski suche składniki i dokładnie wymieszać, następnie stopniowo dodajemy oliwkę i dokładnie łączymy składniki. Dodajemy barwnik i olejek zapachowy, a na koniec stopniowo spryskujemy całość wodą, cały czas mieszając. Konsystencja powinna przypominać mokry piasek. Kolejny etap to wkładanie masy do foremek dokładnie uciskając. Po około dwóch godzinach kule są już gotowe i można zaczynać wspaniałą kąpiel.
Jak widać, nie tylko w piaskownicy i nie tylko zwykłym piaskiem można się doskonale bawić, a przy okazji zrobić coś ciekawego wspólnie z dzieckiem.
Zamień codzienne obowiązki w świetną zabawę
Kto dziś gotuje? Hmm… może zróbmy to razem z dzieckiem? Przygotowywanie posiłków może być dla malucha ciekawą rozrywką, a jednocześnie przydatną lekcją i nauką nowych rzeczy.
Pozwól dziecku zrobić śniadanie dla wszystkich domowników. Przygotuj chleb, warzywa, ser, wędlinę i zaproponuj dziecku, by samodzielnie zrobiło kolorowe kanapki. To będzie wspaniała zabawa oraz okazja, by spróbować nowych rzeczy i odkryć nowe smaki. Takie śniadanie przygotowane wspólnie, gdzie nasza pociecha będzie mogła wykazać się kreatywnością i samodzielnością, na pewno zostanie zjedzone z większym apetytem.
Podobnie z przygotowaniem obiadu. Co dziś w menu? Może pizza? To potrawa, którą możecie przygotować wspólnie od początku aż do końca. Wyrabianie ciasta drożdżowego nie jest łatwe, ale przy pomocy małego pomocnika zamieni się w wesołą zabawę. Niech dziecko samo zaproponuje,
w jakim kształcie będzie pizza i jakie składniki się na niej znajdą. Możliwość wyboru, podejmowanie prostych, ale i samodzielnych decyzji będzie bardzo dobrą lekcją.
Polecamy: zabawki tematyczne dla dzieci
Wszystko można robić razem
Wspólne gotowanie oraz wykonywanie domowych obowiązków jest nie tylko atrakcją dla dziecka, ale i zdobywaniem nowych umiejętności. Jest jeszcze jedna zaleta takiego spędzania czasu. Dzięki wspólnej pracy rodzica z dzieckiem umacnia się więź i poczucie przynależności. Dziecko czuje się potrzebne, doceniane i niezależnie od tego, czy pomogło pościerać kurze czy umyć kafelki w łazience, zrobiło coś pożytecznego, coś co do tej pory robili tylko dorośli. Nie zapomnijmy pochwalić malucha za taką pomoc, co pewnością zmotywuje go do częstszego brania udziału w domowych obowiązkach.
Gry i zabawy dla dzieci w domu
W organizowaniu zabawy z dzieckiem w domu pomogą również różnego rodzaju gry, układanki i puzzle. To doskonały sposób, by dziecko odpoczęło od zabawy ruchowej i wyciszyło się. Każdemu maluchowi potrzebny jest taki moment w ciągu dnia, gdy skupi uwagę na jednej czynności, nie będzie rozpraszało się otoczeniem. Przy wyborze takich zabawek, jak gry czy układanki warto sięgać po te dobrej jakości, bezpieczne dla dziecka i solidnie wykonane.
Drewniane puzzle i układanki na pewno posłużą dziecku dłużej niż kartonowe i maluszkowi będzie łatwiej je układać. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również układanki dla dzieci w postaci drewnianych kostek, z których należy ułożyć obrazek. Dziecko nie będzie miało problemu z rozwiązaniem takiego zadania, ponieważ elementy są duże, czytelne i doskonale dopasowane do jego wieku i umiejętności.
Przy wspólnym układaniu puzzli, układanek czy grze planszowej również umacniamy relacje z dzieckiem. Wspieramy, pomagamy, jeśli nas o to poprosi, doradzamy… jesteśmy nie tylko rodzicem, ale i kompanem w świetnej zabawie.
Polecamy: gry i puzzle dla dzieci
Niezwykły jesienny spacer
Nie tylko w domu można świetnie bawić się z dzieckiem – na świeżym powietrzu również czeka nas wiele atrakcji. Dzieci bardzo lubią wszelkiego rodzaju zabawy z piłką, skakanką, budowanie zamków z piasku czy jazdę na rowerze, ale będą się również dobrze bawić przy wspólnym sadzeniu roślin na wiosnę czy grabieniu liści jesienią.
Nawet zwykły spacer możemy zamienić w niezwykłą przygodę. Możemy wspólnie wybrać się do lasu i poszukać skarbów jesieni, jak szyszki, żołędzie, kolorowe liście, a po powrocie do domu zrobić z nich zabawne ludziki lub zwierzątka. Dzięki takim wycieczkom dziecko pozna lepiej otaczający go świat, zrozumie zmiany zachodzące w przyrodzie i jeszcze bardziej umocni więź
z rodzicem.
Podczas wspólnego spaceru można również zamienić się w poszukiwaczy skarbów i rozwijać wyobraźnię dziecka. Wystarczy wcześniej przygotowana mapa i kilka wskazówek w wyznaczonych miejscach, jak małe liściki ukryte pod kamieniem, strzałki ułożone z gałęzi lub namalowane kredą. Na końcu tego pełnego przygód szlaku powinien znaleźć się oczywiście skarb, niekoniecznie w postaci skrzyni pełnej złotych dukatów. Wystarczy ulubiony słodycz lub drobna zabawka, bo przecież tak mile spędzony dzień jest już dla dziecka wspaniałą niespodzianką.
Zima pełna wrażeń
Niska temperatura za oknem wcale nie oznacza, że mamy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Gdy spadnie śnieg, możemy wybrać się z dzieckiem na dwór i zorganizować konkurs budowania śnieżnych rzeźb. Możemy do tego celu użyć łopatek, foremek i innych zabawek, którymi maluch zwykle bawi się w piaskownicy i za ich pomocą pozwolić dziecku wyczarować ze śniegu piękne zamki, postaci z bajek czy zwierzątka. Na taki wypad koniecznie zabierz ze sobą termos z ciepłą herbatą, a malucha ubierz odpowiednio ciepło. Dobrym pomysłem będzie zabranie zapasowej pary rękawiczek, w razie gdyby te na dłoniach dziecka przemokły w wyniku kontaktu ze śniegiem.
Piknik na świeżym powietrzu
Późną wiosną i latem, gdy gdy pogoda za oknem sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, warto zamiast posiłku w domu, zorganizować piknik w lesie, na łące lub nawet w ogródku koło domu. Zapakujmy kanapki, owoce i coś do picia do piknikowego kosza, nie zapomnijmy również o kocu i ciekawej książce, piłce lub zabawce. Taki piknik to doskonały moment, by przy wspólnym posiłku na świeżym powietrzu porozmawiać z dzieckiem o rzeczach ważnych lub opowiedzieć mu o swoich przygodach z dzieciństwa. To mogą być wyjątkowe chwile, które będziemy długo wspominać i dzięki którym kontakt z dzieckiem będzie jeszcze silniejszy.
Czas spędzony z dzieckiem na wspólnej zabawie jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko uczy nowych rzeczy czy rozwija zdolności manualne
i intelektualne, ale przede wszystkim buduje więź z rodzicem, która jest podstawą dobrego porozumienia.
Napisz komentarz