Kiedy rodzi się dziecko, każda mama musi zmierzyć się z wieloma pytaniami. Czy sok dla malucha to także posiłek? Czy podawać dziecku witaminę D, a jeśli tak, to kiedy? Jak przyprawiać dania dla niemowlaków i kiedy wprowadzić do diety malucha gluten? Wspólnie z dietetykiem pomagamy znaleźć odpowiedź na pytania, które mają młode mamy.
Jak długo karmić dziecko piersią niemowlaka?
Każda mama powinna się kierować intuicją i komfortem swoim i malucha. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia karmić je piersią. Karmienie piersią wpływa korzystnie na rozwój dziecka i na zdrowie w przyszłości m.in. zmniejsza ryzyko nadwagi i otyłości dziecka w późniejszym wieku.
Jak często karmić dziecko?
Maluch nie musi jeść przez cały czas. Najczęściej przerwy między posiłkami w dzień wynoszą u niemowląt ok. 3 godzin, a często maluchy budzą się głodne również w nocy. Pomiędzy jedzeniem nie powinno się podawać dzieciom chrupek, owoców i innych przekąsek. Sok też jest przekąską. Jeśli dziecko chce pić – najlepiej dajmy mu wodę.
Czy można samodzielnie komponować mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane powinno zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlaka. Ważne są proporcje witamin, minerałów i składników odżywczych – dlatego na opakowaniu producenci podają dokładne proporcje do przygotowania mieszanki. Nie powinno się ich na własną rękę modyfikować. Rodzice mogą za to dopasować wielkość porcji do potrzeb dziecka.
Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety malucha?
Zgodnie z zaleceniami ekspertów wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć po ukończeniu przez dziecko 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia, nawet jeśli rodzicom wydaje się, że dziecku wystarcza samo mleko. Niemowlęta na różne sposoby i w różnym momencie sygnalizują gotowość na przyjęcie nowych smaków. Obserwacja reakcji dziecka ułatwia z pewnością rozpoznanie właściwego momentu w czasie tych kilku tygodni.
Czy podawać maluchowi sok do picia?
Jeśli maluch jest spragniony można podać mu niegazowaną i niskozmineralizowaną wodę. Jeśli chcemy podać maluchowi sok – powinien on być w 100% przecierowy. Taki sok owocowy to dla dziecka posiłek np. deser. W ciągu całego dnia można podać niemowlakowi niezależnie w jakiej formie (czy to w postaci napojów czy to dań) 150 gramów owoców.
Czy posiłki dla dzieci powinny zawierać tłuszcz?
Tłuszcze są niezbędnymi składnikami diety niemowlęcia. Do nich należą kwasy tłuszczowe DHA, które wpływają na rozwój mózgu i wzroku. Źródłem DHA w diecie niemowląt mogą być ryby morskie np. łosoś.
Kiedy podać pierwsze mięso?
Po ukończeniu przez dziecko czterech miesięcy maleństwu można spróbować podać mięso (ok. 10 g ugotowanego mięsa dodanego do przecieru jarzynowego dziennie). Brak mięsa w diecie może skutkować m.in. niedoborami żelaza i anemią. Mięso jest źródłem żelaza, cynku i pełnowartościowego białka, bardzo ważnych na tym etapie rozwoju.
Czym doprawiać posiłki dziecka jeśli są mdłe?
To, że Tobie posiłek dziecka wydaje się bez smaku, nie znaczy, że trzeba go dosolić czy doprawić cukrem albo innymi przyprawami. Na przyprawy przyjdzie czas, kiedy dziecko podrośnie.
Czy dziecku powinno się podawać witaminę D?
Najnowsze wytyczne dotyczące suplementacji witaminą D dla Europy Środkowej, wskazują, że powinna się ona rozpocząć od pierwszych dni życia, i niezależnie od sposobu żywienia noworodka, trwać do ukończenia roczku. Później witaminę D suplementuje się okresowo u dzieci, młodzieży i dorosłych. Niekiedy konieczne jest stosowanie preparatów zawierających witaminę D przez cały rok, o ile dana osoba zbyt mało czasu spędza na świeżym powietrzu. Witaminy D nie podajemy na własną rękę! To lekarz powinien dobrać ilość i rodzaj preparatu.
Kiedy wprowadzać do diety gluten?
Zgodnie z zaleceniami specjalistów powinno się unikać zarówno zbyt wczesnego, jak i późnego wprowadzania glutenu. Najlepszy czas to okres po ukończeniu 4. miesiąca, a przed końcem 6. miesiąca. Dobrze jeśli dziecko w tym czasie jest nadal karmione piersią, a produkty glutenowe wprowadzane są stopniowo.
Comment
Trochę niedokładnie Pani Ekspert radzi… Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Później dieta dziecka powinna być stopniowo rozszerzana, ale pokarm matki nadal powinien stanowić jej ważny składnik. Poza tym maluch nie musi jeść przez cały czas… ale może, czasami tak się zdarza. Karmienie na żądanie nie ma nic wspólnego z patrzeniem na zegarek – dziecko je, kiedy i ile chce.