Wysoka temperatura i słońce za oknem potrafią skutecznie poprawić nam samopoczucie, zwłaszcza, jeśli akurat jesteśmy na urlopie. Jednak długotrwałe upały bywają prawdziwym utrapieniem, jeśli przebywamy w nagrzanych pomieszczeniach bez klimatyzacji. Jak obniżyć temperaturę powietrza w mieszkaniu, by w czasie upałów czuć się w nim komfortowo? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
W tym artykule znajdziesz:
Jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji?
Schłodzenie mieszkania w upalne dni bywa dość trudne, zwłaszcza gdy nie posiadamy klimatyzacji. Dodatkowym utrudnieniem może być południowa ekspozycja naszego lokum, która powoduje, że słońce przez większą część dnia oświetla i jednocześnie ogrzewa jego ściany. W takiej sytuacji pozostaje nam sięgnąć po metody, które pozwolą uzyskać zadowalający efekt w postaci obniżenia temperatury w pomieszczeniu i przyniesienia ulgi w czasie upału.
Zakup wiatraka elektrycznego
To pierwsza rzecz, która przychodzi nam na myśl, gdy wysoka temperatura w naszym mieszkaniu nie pozwala nam normalnie funkcjonować. Warto postawić na wiatrak posiadający wiele trybów pracy, dzięki temu możliwe będzie dopasowanie go do naszych potrzeb. Wiatrak elektryczny doskonale sprawdzi się podczas:
- Pracy przy komputerze – gdy pracujemy przy biurku, warto ustawić wiatrak blisko siebie włączając tryb obrotowy, dzięki czemu chłodniejsze powietrze nie będzie skierowane bezpośrednio na nas, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.
- Przyrządzania potraw w kuchni – jeśli chcemy schodzić temperaturę w kuchni podczas gotowania, dobrym pomysłem będzie ustawienie małego wiatraka przy lekko uchylonym oknie, dzięki czemu urządzenie wspomoże wymianę powietrza usuwając przy okazji niepożądane zapachy.
- Oglądania telewizji z rodziną – warto pamiętać, że włączone urządzenia RTV również emitują ciepło, więc korzystanie z nich w upalny dzień podwyższa temperaturę w pomieszczeniu. Do salonu warto wybrać wiatrak o większej mocy, gdyż będzie musiał pracować dla większej powierzchni. Sprawdzi się ten z pilotem umożliwiającym zdalne sterowanie, na przykład z kanapy.
- Snu – chłodniejszy powiew powietrza ułatwi nam zasypianie. W sypialni sprawdzi się wiatrak, który umożliwia zaprogramowanie urządzenia na czasowy tryb pracy, dzięki temu sam się wyłączy po określonym czasie, gdy już zapewne będziemy spać.
Ceny wiatraków domowych wahają się od 50 zł w przypadku urządzenia biurkowego do nawet 1.500zł, jeśli szukamy wiatraka stojącego.
Wietrzenie pomieszczeń
Sprawdzonym pomysłem na ochłodzenie naszych mieszkań jest gruntowne ich wietrzenie w godzinach porannych oraz nocnych. Należy otworzyć na oścież wszystkie okna oraz drzwi balkonowe, jakie mamy w mieszkaniu, aby powstał lekki przeciąg, który pomoże wymienić ciepłe powietrze w mieszkaniu na to chłodniejsze na zewnątrz.
Rano, zanim temperatura za oknem zacznie rosnąć, należy szczelnie zamknąć wszystkie okna i zasłonić rolety lub zasłony, co zapobiegnie nagrzewaniu i przenikaniu ciepłego powietrza do środka.
Nawilżanie powietrza
W upalne dni powietrze w naszym mieszkaniu staje się bardziej suche, co może powodować nasz dyskomfort. Rozwiązaniem mogą okazać się profesjonalne nawilżacze. Jest to jednak wydatek rzędu nawet 300 złotych. Jeżeli nie chcemy inwestować w tego rodzaju urządzenia, alternatywną będzie położenie na parapetach i kaloryferach wilgotnych ręczników lub ściereczek. Pamiętajmy, żeby zamoczyć je w bardzo zimnej wodzie – w ten sposób będą one oddawały chłód do powietrza w naszym pomieszczeniu.
W schłodzeniu mieszkania pomoże również napełnienie wanny zimną wodą i pozostawienie otwartych drzwi do łazienki. Woda nie tylko pomoże obniżyć temperaturę powietrza, ale również dodatkowo je nawilży.
Rośliny w mieszkaniu
Nie każdy wie, że rośliny, oprócz właściwości nawilżających powietrze, pomagają również obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Warto więc zadbać o dużą ich liczbę zwłaszcza w pomieszczeniach, w których w ciągu dnia pracują urządzenia emitujące dodatkowe ciepło. Rośliny tworzą bowiem chłodniejszy mikroklimat, który będzie przyjemnie odczuwalny w czasie upałów.
Wyłączanie urządzeń
Jak już wspomnieliśmy, wszelkiego rodzaju sprzęty AGD i RTV zasilane prądem, podwyższają temperaturę, więc w upalne dni warto ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ich użytkowanie.
Gdy temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza, z pewnością możemy zrezygnować z suszenia włosów suszarką, a zamiast przyrządzania na obiad potraw gotowanych czy pieczonych, warto postawić na orzeźwiające dania na zimno, na przykład chłodniki czy sałatki.
Jak ubierać noworodka latem?
Na upały szczególnie narażeni są najmłodsi. Nie ma zatem konieczności ubierania noworodka w ubranko, jeśli przebywa on w zamkniętym pomieszczeniu. Maluszek może więc leżeć jedynie w pieluszce pod warunkiem, że nie śpi. Podczas snu temperatura dziecka obniża się, więc należy okryć malucha cienką, przewiewną tkaniną, na przykład tetrową pieluszką. Może się zdarzyć, że nasze maleństwo nawet w upalne dni chce być zawinięte w kokon, co zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa – zamiast kocyka, użyjmy wówczas cienkiego materiału.
W gorące dni należy często kontrolować temperaturę dziecka. Najlepiej sprawdzić ją przykładając dłoń do karku. Jeśli będzie przepocony, oznacza to, że dziecku jest zdecydowanie za ciepło! I przeciwnie – chłodny kark może oznaczać, że dziecku jest za zimno.
Wychodząc na spacer wystarczy maluszkowi nałożyć cieniutkie, przewiewne body, które zapewni mu odpowiednią temperaturę i uchroni przed ewentualnymi podmuchami wiatru.
Pamiętajmy, by w tym gorącym okresie nie ubierać noworodków w ubrania wykonane ze sztucznych materiałów, gdyż istnieje duże ryzyko, że na skórze dziecka wystąpią bolesne odparzenia i bąbelki. Stópki maluszka możemy pozostawić bose, co pozwoli małemu organizmowi regulować temperaturę ciała. Podczas upałów główkę niemowlaka nakrywamy tylko wtedy, gdy na dworze jest silniejszy wiatr lub gdy chcemy uchronić ją przed promieniami słonecznymi. Gdy dziecko leży w wózku pod daszkiem i jest osłonięte od wiatru, nie ma konieczności zakładania czapeczki.
Radzimy jednak zrezygnować ze spacerów podczas godzin, kiedy występuje najwyższa temperatura powietrza. Na dłuższe spacery warto wybierać godzinny poranne lub wieczorne.
Napisz komentarz