Nie ma to jak otulić się ciepłym kocem w chłodny dzień. Jesienią i zimą pled wydaje się szczególnie niezbędny. Tylko jaką dzianinę wybrać, by jak najlepiej ogrzewała i była przyjemna w dotyku? Sprawdź, na co zwracać uwagę, by znaleźć najlepszy koc dla siebie!
Koce wełniane – ochrona przed zimnem
Jeśli zależy Ci na tym, żeby Twój pled był ciepły, powinnaś rozważyć zakup wełnianego egzemplarza. Taki koc ma też zresztą wiele innych zalet. Przede wszystkim się nie gniecie, dlatego nie trzeba (a wręcz nie powinno się) go prasować. Poza tym, ta dzianina jest stosunkowo odporna na plamy, co sprawia, że nie będziesz musiała jej często czyścić. Co więcej, koce z wełny pochłaniają nadmiar wilgoci, a mimo to nie stają się mokre.
Niestety, ten rodzaj pledu będzie się mechacił, niektórzy uważają też, że wełna nie jest zbyt przyjemna w dotyku. Jeżeli jednak jej szorstkość nie stanowi dla Ciebie problemu, koce wełniane powinny Ci się spodobać. Możesz też wypróbować modele z domieszką innych materiałów – są milsze w dotyku i na dodatek bardziej wytrzymałe. Jeśli zdecydujesz się na model z wełny, pamiętaj tylko, że najlepiej prać ją ręcznie lub korzystać z trybu „wełna”, jaki mają niektóre pralki. Tej dzianiny nie powinno się też później wykręcać.
Gruby pled z bawełny
Bawełna to kolejny popularny materiał, z którego szyte są koce. Jej główną zaletą jest odporność na rozciąganie, a także fakt, że jest higroskopijna, czyli może wchłonąć dużo pary wodnej i nie będzie wilgotna. Jeśli szukasz naprawdę ciepłego pledu, najlepiej sięgnij po grube egzemplarze. Warto też pamiętać, że – w przeciwieństwie do wełny – bawełna zazwyczaj nie uczula. Właśnie z tego powodu warto wybierać kocyki dla maluchów wykonane z tej dzianiny. Dzieciom powinny się one spodobać również dlatego, że są miłe w dotyku.
Trzeba jednak mieć na uwadze, że bawełniane koce będą dość ciężkie, szczególnie jeśli mają dobrze ogrzewać. Alternatywnie, można więc wykorzystać lżejsze egzemplarze, wykonane z połączenia bawełny z domieszką innego materiału, np. akrylu. Nie powinien on jednak stanowić więcej niż 20% składu.
Polar na jesień i zimę
Ciepły i miękki jest też pled z polaru. Ten materiał jest bardzo elastyczny, co oznacza, że się nie gniecie. Co więcej, stosunkowo szybko schnie i przepuszcza parę wodną. To sprawia, że skóra może oddychać, a osoba nim okryta nie poci się za bardzo. Ponadto nie jest szorstki, dlatego będzie wyjątkowo dobrym wyborem dla dziecka. Szukając egzemplarza dla swojej pociechy, najlepiej sięgać po koce z postaciami z bajek albo zwierzątkami – na pewno spodobają się maluchowi!
Należy też zaznaczyć, że o ile wybierzesz polar wysokiej jakości, koc przez długi czas nie powinien się mechacić. Podczas szukania egzemplarza dla siebie, pamiętaj, że im grubsze włókna, tym polarowy koc będzie cieplejszy. Zwróć też uwagę na sposób pielęgnacji – postępuj zgodnie z zaleceniami na metce, a w pralce korzystaj w trybu „pranie syntetyczne”. Warto korzystać także z płynów do płukania, które sprawiają, że koc się nie elektryzuje. Jeśli będziesz odpowiednio dbać o swój pled, posłuży Ci jeszcze przez wiele lat i zapewni ciepło w chłodne wieczory.
Koc „Belize” w kolorze szarobrązowym Koeka
Koc „Capri” w kolorze beżowym Fussenegger
Koc w kolorze biało-granatowym Green Cotton
Pled w kolorze różowym Douceurd’Intérieur
Polarowy koc z kolorowym wzorem Herding
Koc w kolorze biało-granatowym Green Cotton
Polarowy koc „Snoupi” w kolorze błękitnym – Fillikid
Napisz komentarz