Tkaniny dla dzieci na lato
W co ubierać dziecko w czasie upałów? Czy stawiać na modny wakacyjny look, który miło potem będzie zobaczyć na zdjęciach, czy wybrać wygodę? Na szczęście można połączyć jedno i drugie. Nie jedna mama pewnie zastanawia się jak ulżyć swojemu brzdącowi podczas upałów? Oprócz takich kwestii jak nawadnianie organizmu, nie wychodzenie na dwór gdy jest największy skwar, niezwykle ważnym punktem jest odpowiedni ubiór. Zwykle latem intuicyjnie wybieramy ubrania w jasnych barwach. Biel, pastele, beże. Oprócz kolorów warto zwrócić uwagę na tkaniny, z których wykonane są ubrania. Co wybrać? Jeżeli chodzi o tkaniny przyjazne delikatnej dziecięcej skórze, wybór może być trudny. Na rynku pełna dowolność od miękkiej bawełny, po oddychające tkaniny funkcjonalne takie jak np.dla biegaczy. Najlepszym wyborem będą tkaniny naturalne np. wszelkie bawełny i dzianiny dresowe (te ostatnie na lato powinny mieć cienką strukturę materiału), mięsiste, grube, zostawmy sobie na jesienne dni.
Bawełna jest znana ze swoich właściwości higroskopijnych, wchłania sporą część pary wodnej bez uczucia wilgotnego materiału. Cienka bawełna daje więc nam odczucie chłodu i lekkości. Podobne właściwości ma również len, którego dodatkową zaletą jest fakt, że jest odporny na działanie morskiej mody. Niestety jego wadą jest też to, że szybko się gniecie. Lniane ubrania dla dziecka wybierajmy wiec raczej na specjalne okazje, np. jako wizytową koszulę dla chłopca albo sukienkę dla dziewczynki. Co zakładać latem maluchowi oprócz ubranek z tkanin bawełnianych, lnianych i dzianinowych? Alternatywą jest również wełna. Zapewne dla większości z Was, jest to dość zaskakujący wybór. Wełna to przecież zimowe swetry i płaszcze, a nie letnie sukienki. Niekoniecznie! Wełna ma właściwości termoregulacyjne, a to oznacza, iż latem chłodzi, a zimą grzeje. Co więcej, idealnie separuje wilgoć od skóry. Do tego jest odporna na kurz i brud. Ważna jest też grubość tkaniny – w gorącym sezonie wybierajmy lekkie, delikatne, przewiewne, które przyjemnie będą opływały ciało.
Dziewczynka
Marc O’Polo spodnie z lekkiej bawełny
Marc O’Polo zielone cienkie bojówki
Emoi lekka miętowa sukienka na ramiączkach
Mijn sukienka bombka w granatowo-białe paski
Mama licious sukienka z plisowanym dołem
Gruenland junior białe sandałki zapinane na szerokie paski
Marc O’Polo biała przewiewna koszula
Kanz tunika z falbanką
Retour spodnie z lekkiej bawełny w kolorze piaskowym
Burberry spodnie z szerokimi nogawkami, w marynarskim stylu
Marc’o Polo koszulka polo ze stylowymi guziczkami
E- Bound bermudy z kieszeniami z kolorowym wakacyjnym nadrukiem
Replay klasyczny szary top
Paglie koszula w kolorze chłodnego błękitu
El Naturalista – skórzane, brązowe uniwersalne sandały
Diesel kids dżinsowa ciemnograntowa kurtka Tkaniny naturalne i sztuczne
Na rynku można też znaleźć wiele różnych tkanin. Można je podzielić na trzy grupy:
– włókna naturalne roślinne (bawełna, len, bambus), zwierzęce (wełna, jedwab)
– włókna sztuczne, które powstają podczas chemicznej obróbki surowców, które występują w naturze (jak np. przetwarzana na wiskozę celuloza)
– włókna syntetyczne, które od początku do końca są wytwarzane przez człowieka (np. akryl, nylon)
W zależności czy włókna zostaną tkane czy dziane, dzielimy je na tkaniny i dzianiny. W zależności od rodzaju splotu tkaniny możemy je podzielić na trzy grupy: do pierwszej zalicza się np. flanela (splot płócienny) do drugiej dżins (splot skośny) a do trzeciej satyna (splot atłasowy). W dzianinach wyróżniamy dwa rodzaje splotu – rządkowy (np. dżersej) albo kolumienkowy (np. trykot). Wybierając ubrania warto zwrócić uwagę na gęstość materiału oraz na długość użytej przędzy. Dłuższe są lepsze, bo mniej się mechacą i mają lepszą sprężystość.
Napisz komentarz