Po cyklu filmowo-książkowo-wystawowym przyszedł czas by zamknąć oczy i wytężyć słuch. Zapraszamy do krainy muzyki klasycznej, także dla dzieci, które… dopiero mają przyjść na świat. Coraz bardziej popularne w polskich filharmoniach stają się koncerty dla dzieci. Warto skorzystać z urozmaiconej oferty przeróżnych sal muzycznych i zabrać pociechy na koncert muzyki klasycznej. Taka wyprawa oswaja maluchy z muzyką inną niż ta, którą znają z radia czy telewizji i pomaga kształtować gust muzyczny. Dodatkowo jest świetną zabawą, bo koncerty dla najmłodszych zwykle są bardzo urozmaicone. Rodzina na widowni
We wrocławskim Narodowym Forum Muzyki już od kilku lat olbrzymią popularnością cieszy się „Filharmonia Familijna”. To cykl, który powstał z myślą o całych rodzinach. Na widowni spotkać można rodziców ze swoimi pociechami, dziadków z wnukami oraz kobiety dopiero spodziewające się maluszka. Dzięki muzyce wykonywanej na żywo słuchacze mają okazję poznać najpopularniejsze utwory muzyki klasycznej, dworskie tańce, budowę i możliwości brzmieniowe instrumentów, a także zetknąć się z muzyką różnych kultur. Spotkania odbywają się z udziałem dyrygentów, solistów, aktorów czy tancerzy. Koncerty są swobodnie prowadzone przez błyskotliwego konferansjera.
Melomani od malucha
Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy zaprasza na koncerty „Od brzuszka do uszka maluszka”. Wydarzenia dedykowane są kobietom w ciąży, niemowlętom i małym dzieciom do 2 roku życia. Nowa koncepcja koncertów została wypracowana we współpracy z psychologiem muzyki dr Anną Antoniną Nogaj. Koncerty mają na celu rozwijanie wrażliwości słuchowej dzieci od najwcześniejszych miesięcy rozwoju, czyli już od okresu prenatalnego. Dzięki badaniom naukowym udowodniono, że od 6 miesiąca życia płodowego dziecko odbiera dźwięki z otoczenia, wśród których dźwięki muzyczne odgrywają istotną rolę, stymulującą szeroko rozumiany rozwój psychospołeczny. Warto dodać o kolejnym istotnym efekcie uczestnictwa niemowląt w koncertach wykonywanych przez muzyków grających na różnych instrumentach. Dzieci nie tylko poszerzają wrażliwość na bodźce dźwiękowe, ale również stymulowany jest rozwój zdolności do szybkiego i świadomego lokalizowania źródła dźwięku.
Muzyczna mapa Polski
Prawdopodobnie nie ma w Polsce Filharmonii, w której nie byłyby organizowane koncerty dla dzieci, szkół czy całych rodzin. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, dlatego skupimy się na tych najciekawszych propozycjach. W stolicy warto odwiedzić Filharmonię Narodową, Centrum Sztuki Kopernik czy koncerty organizowane w ramach projektu „Smykofonii”. W Krakowie Filharmonię im. Karola Szymanowskiego, a w Katowicach – piękną nową salę NOSPR. Cenionymi miejscami są wspomniane wyżej instytucje we Wrocławiu i Bydgoszczy, choć wypada również wspomnieć Poznań, Lublin czy Łódź. Każda z tych sal koncertowych ma piękną historię, gościła nietuzinkowych dyrygentów i solistów. Jednak na wydarzeniach skierowanych dla dzieci możemy być pewni jednego. Wbrew naszym obawom żaden meloman nie odwróci się skwaszony tylko dlatego, że nasza pociecha wierci się i gada. Każdy ma tutaj świadomość, że muzykę chłonie się całym ciałem.
zdjęcia: Adam Rajczyba – zdjęcia ze strony Narodowe Forum Muzyki
Napisz komentarz