Niemal każde dziecko marzy o swoim domowym zwierzątku, z którym będzie spędzało czas na zabawie i którym będzie mogło się opiekować. Domowy pupil to doskonały pomysł, ale trzeba wybrać odpowiedni moment. Nie każde dziecko jest gotowe, by sprostać temu obowiązkowi.
W tym artykule znajdziesz:
Odpowiedzialność za domowego zwierzaka
Zwierzątko domowe nigdy nie powinno być darowane dziecku jako upominek z okazji świąt, urodzin czy dobrych ocen w szkole. Zakup nawet najmniejszego zwierzęcia powinien być zawsze świadomy i dobrze przemyślany, bo co w sytuacji, gdy dziecko takim “prezentem” po prostu się znudzi? Zwierzę powinno stać się nowym domownikiem i częścią rodziny, a nie zabawką, która ma jedynie umilać dziecku czas.
Posiadanie zwierzaka zawsze wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz zmianą dotychczasowego rytmu dnia, ponieważ każde stworzenie w domu to nowe obowiązki. Niezależnie od tego. jakie zwierzę dla dziecka wybierzemy, musimy pamiętać, że to my będziemy za nie odpowiedzialni, a dziecko stanie się jedynie naszym pomocnikiem w codziennych obowiązkach przy nim.
Chociaż na początku nasze dziecko bardzo chce mieć zwierzaka i deklaruje nam ogromną pomoc przy zajmowaniu się nim, to jednak jego zapał z czasem może się znacznie zmniejszyć i obowiązki spadną na nas. Na taką sytuację również musimy być przygotowani.
Jakie zwierzę domowe dla dziecka wybrać
Zanim zastanowimy się, jakie zwierzę wybrać, należy pomyśleć o wykonaniu testów alergicznych. Warto sprawdzić, czy nasze dziecko lub inny członek rodziny nie zacznie odczuwać nieprzyjemnych skutków uczulenia lub alergii, gdy zwierzę zawita w domu. Wówczas pojawi się problem, bo trzeba będzie znaleźć dla zwierzaka nowy dom i wytłumaczyć dziecku, dlaczego zwierzątko musi nas opuścić.
Jeśli żadne uczulenia i alergie nie staną nam na drodze, możemy przejść do poszukiwań idealnego zwierzaka, biorąc pod uwagę:
- wiek dziecka
- jego zaangażowanie w opiekę nad zwierzęciem
- swoją sytuację materialną
- wielkość swojego mieszkania
- czas, który możemy poświęcić na opiekę nad zwierzakiem.
W przypadku małych dzieci, które dopiero będą uczyć się, jak wygląda opieka nad zwierzęciem, warto wybrać zwierzę, które nie wymaga zbyt dużej obsługi, jak na przykład rybka. Oczywiście mówimy o jednej małej rybce w niewielkiej szklanej kuli, a nie wielu rybkach w dużym akwarium, bo to wymaga już większej pracy, na przykład przy czyszczeniu i wymianie wody, z czym dziecko może sobie nie poradzić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że rybki nie przytulimy, będzie to jedynie zwierzę, przy którym dziecko nauczy się być obowiązkowym.
Chomiki i świnki morskie również są dobrym pomysłem, jednak trzeba pamiętać, że opieka nad nimi wymaga codziennego sprzątania klatki i karmienia, w czym dziecku trzeba będzie pomóc. Żywot gryzoni nie jest zbyt długi, trzeba liczyć się również z sytuacją, gdy zwierzę odejdzie i trzeba będzie powiedzieć o tym dziecku. Warto się więc zastanowić, czy maluch emocjonalnie udźwignie taką informację.
Wśród zwierząt domowych, którymi jest w stanie zająć się dziecko, znajduje się również kot. Tutaj bardzo ważne jest oczywiście regularne czyszczenie kuwety oraz podawanie jedzenia i świeżej wody, ale przy pomocy rodzica dziecko sobie z tym poradzi. Kot, chociaż nie trzeba go wyprowadzać, chętnie się bawi, dlatego dzieci powinny znaleźć na to czas. Trzeba pamiętać również o tym, że kot może okazać się indywidualistą i nie będzie chciał, by go głaskać, może również podrapać. Wówczas dzieci mogą niechętnie podejść do takiego zwierzęcia, które będzie wolało spędzać czas w samotności niż na zabawie z nimi.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku psa, tutaj czasu na opiekę nad zwierzęciem potrzeba już znacznie więcej, co wiąże się również z większą odpowiedzialnością, za to zwierzak na pewno odwdzięczy się czułością i prawdziwą wdzięcznością. Pies może stać się prawdziwym przyjacielem naszego dziecka.
Zalety psiego towarzystwa
Towarzystwo psa ma wiele zalet i bardzo dobrze wpływa na rozwój dziecka. Na pewno nauczy dziecko empatii, troski o zwierzę i czułości. Nie możemy zapominać również o systematyczności i obowiązkowości, bo zajmowanie się takim pupilem to bardzo odpowiedzialne zajęcie.
Pies dla dziecka może stać się najlepszym przyjacielem, z którym będzie chciał spędzać każdą wolną chwilę, jeśli tylko pomożemy mu sprostać nowym obowiązkom i wesprzemy dziecko, gdy tylko będzie tego potrzebowało.
Pies w domu to także duża odpowiedzialność
Czworonóg może stać się nowym członkiem rodziny, ale trzeba pamiętać o wiążącej się z tym odpowiedzialnością. Opiekowanie się psem wymaga znacznie więcej uwagi i poświęcenia czasu niż posiadanie na przykład rybek, chomika czy kota.
Warto również pamiętać, że pies to odpowiedzialność dla rodzica, nie dla dziecka. Oczywiście należy angażować dzieci w obowiązki nad psem, jak wyprowadzanie na spacery, pilnowanie, by w misce zawsze była świeża woda oraz jedzenie. Dzieci mogą także wycierać łapy po spacerze, czesać sierść czy pomagać przy kąpieli psa, jednak to rodzice są odpowiedzialni za to, by wszystko było dopilnowane i pies nie został zaniedbany.
Zakup psa na pewno całkowicie zmieni codzienny plan dnia, dlatego trzeba to dobrze przemyśleć. Zanim zdecydujemy się na zakup psa dla swojego dziecka zastanówmy się czy:
- w naszym planie dnia znajdziemy czas na regularne wyprowadzanie i dłuższe spacery
- mamy osobę, która zajmie się psem, gdy zachorujemy lub będziemy chcieli wyjechać na urlop
- jesteśmy w stanie dopilnować regularnych wizyt u weterynarza, obowiązkowych szczepień itp.
- czy nasz domowy budżet udźwignie koszty utrzymania jeszcze jednego domownika: zakup psa, koszty wyżywienia i wizyt u weterynarza, zakup zabawek i niezbędnych akcesoriów, koszty tresury.
Jak nauczyć dziecko opiekowania się psem?
Zanim zdecydujemy się na zakup psa, warto sprawdzić również, czy dziecko jest na pewno na to gotowe, czy poradzi sobie z nowymi obowiązkami i solidnie będzie się z nich wywiązywać.
Świetnym sposobem jest zaangażowania dziecka w opiekę nad psem babci, cioci lub sąsiadki. Na początek, niech dziecko oswoi się ze zwierzęciem poprzez wspólną zabawę, oczywiście zawsze pod nadzorem osoby dorosłej. Z czasem dziecko może wychodzić z psem na spacery, uzupełniać mu miskę świeżą wodą i karmą. W ten sposób zobaczymy, z jakim zapałem wypełnia ono swoje obowiązki.
Kolejny etap to zajmowanie się pieskiem, nie z doskoku, lecz przez cały czas. Warto ułożyć z dzieckiem harmonogram dnia i zaplanować kiedy będzie wychodziło z psem na spacer, czy nie będzie to kolidowało ze szkołą i innymi obowiązkami. Jeśli jest taka możliwość, możemy zabrać psa do mieszkania, by spędził tam kilka dni. Zobaczymy, czy dziecko chętnie wstaje rano, by wyprowadzić zwierzaka na spacer, czy pamięta o karmieniu i właściwie dba o czystość psa oraz jego legowiska. Jeśli zaczną go nudzić nowe obowiązki i już po pierwszych dniach będą wypełniane bardziej z obowiązku niż z serca, to może warto wstrzymać się z decyzją o psie w domu. Jeśli jednak zauważymy, że opieka nad nowym pupilem daje dziecku dużo radości i traktuje ono psa jak nowego członka rodziny, to może już czas, by pozwolić dziecku na nowego futrzanego przyjaciela.
Kto chce mieć psa musi umieć sprzątać i być odpowiedzialnym
Każdy kto, które pragnie, by w jego domu pojawił się pies, w pierwszej kolejności powinien nauczyć się sprzątać swoje zabawki oraz pokój. Pies mógłby zniszczyć pozostawione książki do szkoły, buty na w-f czy inne potrzebne akcesoria, dlatego dziecko powinno nauczyć się odkładać rzeczy do szafek i pilnować porządku. Nie możemy karać przecież psa, który pomyli szkolne przedmioty z porozrzucanymi zabawkami i je pogryzie. Dziecko musi wziąć za nie odpowiedzialność. Zanim więc zgodzimy się na pieska, sprawdźmy, czy nasz maluch sprosta wyzwaniu czystego pokoju.
Tak, odpowiedzialność… posiadanie psa jest bardzo dużą lekcją odpowiedzialności. Pilnowanie, by w misce zawsze była czysta woda i karma, w odpowiedniej ilości, by legowisko było czyste, sierść zadbana i łapy czyste, to naprawdę duża odpowiedzialność. A czy nasze dziecko jest odpowiedzialne? Warto to sprawdzić, zanim przygarniemy psa:
- poprośmy dziecko, by codziennie wsypywało karmę do miski i wlewało czystą wodę
- by wstawało o 30 minut wcześniej niż zwykle, by znaleźć czas na wyprowadzanie psa
- poproś dziecko, by po każdym spacerze wycierało swoje buciki, niech przyzwyczai się do tej czynności, później będzie wycierało psie łapki.
Codzienne obowiązki, które wejdą dziecku w nawyk na pewno ułatwią mu późniejsze zajmowanie się psem i sprawią, że stanie się to bardziej sumienne.
Niezbędnik każdego psa
Gdy już upewnimy się, że nasze dziecko jest na tyle dojrzałe, by sprostać nowym obowiązkom i będzie dobrze zajmowało się nowym przyjacielem, warto skompletować psią wyprawkę. Brzmi zabawnie, ale pies również potrzebuje kilka rzeczy, by czuć się w naszym domu dobrze. Na pewno przyda się:
- karma dla psa – powinna być dobrana odpowiednio do wieku i wielkości psa. Trzeba również zwrócić uwagę, by miała jak najlepszy skład.
- miski – potrzebne będą dwie miski: jedna na jedzenie i jedna na wodę. Małe pieski z reguły potrzebują misek o pojemności między 0,3l a 0,7l, większe nawet do 3l.
- legowisko – możemy zdecydować się na kupienie profesjonalnego legowiska dla psa lub użyć starego grubego koca, każdy pies musi mieć w domu swoje miejsce. Warto zwrócić uwagę, by było ono łatwe w utrzymaniu czystości.
- obroża i smycz – obroża powinna być lekka i wygodna dla psa, należy unikać obroży metalowych. Bardzo ważny jest również rozmiar, za mała obroża będzie niewygodna dla psa, a nawet niebezpieczna. Jeśli chodzi o smycz, to powinna być dobrana do wagi oraz siły psa.
- smakołyki – sprawdzą się, gdy będziemy chcieli nagrodzić psa za wykonanie polecenia. Dobrze sprawdzają się miękkie gryzaki typu suszone uszy czy podgardla, można również kupić psie ciasteczka lub smakołyki czyszczące ząbki.
- zabawki i gryzaki – warto kupić interesujące zabawki i gryzaki, jeśli nie chcemy, by ucierpiała para naszych ulubionych butów. Ciekawe zabawki zajmą również czas naszemu pupilowi, gdy zostanie w domu sam. Dobrze będą sprawdzać się tu różnego rodzaju zabawki piszczące z lateksu, kule na smakołyki, piłki, sznury do przeciągania itp.
Artykuły dla zwierząt najlepiej zakupić w sklepie zoologicznym. Będziemy mieć pewność, że będą one bezpieczne dla naszego pupila i odpowiednio dobrane.
Napisz komentarz