Dzieci w wieku dwóch i trzech lat rozwijają się bardzo intensywnie. Poruszają się coraz sprawniej, stają się coraz bardziej samodzielne i z fascynacją odkrywają otaczający ich świat. To magiczny czas, kiedy nasze pociechy szybko przyswajają wiedzę, uczą się logicznego myślenia, a także poznają możliwości swojego ciała. Dlatego właśnie warto postarać się o zabawki, które w odpowiedni sposób będą wspierać ich rozwój emocjonalny i psychoruchowy.
W tym artykule znajdziesz:
Zabawki dla 2-latka
Dwulatek ma już własne zdanie i otwarcie je wyraża. Chce decydować, w co się ubrać i co jeść na kolację. Buntowniczy maluch może być także bardzo wybredny, jeśli chodzi o nowe zabawki, dlatego dobrze jest postawić na pewniaki.
Zabawki wodne
Wieczorna kąpiel to dla dziecka bardzo ważny rytuał będący zarazem źródłem wielozmysłowej stymulacji. Pomaga wzmocnić poczucie więzi między rodzicem a dzieckiem, a także wycisza i przygotowuje do snu. Warto, by dziecko miało w wannie kilku wesołych towarzyszy wspierających jego rozwój sensoryczny. Pryskające wodą ośmiornice, stoły z grami wodnymi, czy nawet tradycyjne żółte kaczuszki to świetne kąpielowe zabawki dla 2 latka.
Pojazdy
Dwuletnie dziecko jest pełne energii. Odkryło już, że oprócz chodzenia, potrafi biegać, tupać i skakać. Cieszy je wszystko, co się rusza, co można za sobą ciągnąć lub przed sobą popychać. Szkrabom, które dopiero wchodzą w swój drugi rok życia, warto podarować prezent rozwijający ich motorykę np. wielofunkcyjny wózek edukacyjny. Świetnie sprawdzi się także bezpieczny jeździk, który pod koniec 24. miesiąca życia maluch będzie mógł zamienić na swój pierwszy rowerek biegowy.
Puzzle
Zabawki dla dziewczynek i chłopców w wieku dwóch lat powinny rozwijać ich zdolności manualne, inteligencję i koordynację dłoń-oko. W tej roli świetnie sprawdzają się puzzle i układanki. Możemy zacząć od dużych puzzli piankowych, by potem przejść do bardziej skomplikowanych łamigłówek magnetycznych, a te z kolei zamienić na układanki uczące dziecko nazw zwierzątek i literek alfabetu.
Zabawki dla 3-latka
W wieku trzech lat rozwój szkraba przyspiesza jeszcze bardziej! Maluch zadaje tysiące pytań, jest ciekawy świata i używa wszystkich swoich zmysłów, by znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania. Zabawki dla chłopców i dziewczynek w tym wieku powinny wspierać ich rozwój intelektualny, społeczny i psychiczny.
Zabawki tematyczne
Małe dzieci lubią naśladować zachowania rodziców, np. sprzątanie, majsterkowanie, prace w ogrodzie. Oprócz pierwszych prób pomocy w kuchni, czy w garażu, warto zapewnić dzieciom ich własną strefę eksperymentów. Mała kuchenka z zestawem garnków, serwis kawowy, czy zestaw narzędzi aktywizuje rozwój społeczny malucha doskonaląc jednocześnie jego motorykę małą.
Trzeba podkreślić, że nie należy zmuszać dzieci do zabawy przedmiotami stereotypowo przypisanymi do określonej płci. Jeśli dziewczynka lubi bawić się samochodzikami, a chłopiec, zamiast zestawu małego majsterkowicza, woli pichcić potrawy w zabawkowej kuchence, należy im na to pozwolić.
Gry edukacyjne
Zabawki dla 3 latka muszą rozwijać logikę, pamięć i samodzielne myślenie. W szafie malucha nie może więc zabraknąć gier edukacyjnych i zabawek naukowych. Ciekawe plansze zegarowe uczące rozpoznawania godzin, tablice kredowe, na których można ćwiczyć rysowanie kształtów, kulodromy czy pierwsze gry planszowe będą uczyć, bawiąc! Pamiętajmy, że na początku takie łamigłówki mogą nieco nudzić malucha, zwłaszcza, jeśli zostawimy go sam na sam z zabawką. Dziecko cały czas potrzebuje obecności rodziców i najlepiej bawi się w ich towarzystwie. Bądźmy więc dla niego uważnym towarzyszem zabaw, a zbudujemy bliskość i wyjątkowe poczucie więzi.
Zabawki kreatywne
Oprócz sporej porcji ruchu warto zapewnić trzylatkowi możliwość rozwijania kreatywności i wyobraźni. W tym wieku wiele dzieci zaczyna interesować się muzyką, lubi rytmikę i zabawy ciastoliną. Maluch z pewnością ucieszy się więc z zestawu stempelków, wielokolorowych pisaków, czy zabawkowej gitary. Bądźmy cierpliwi, słuchając pierwszych koncertów naszych pociech – kto wie, być może właśnie rośnie nam przyszła gwiazda rocka?
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Niezależnie od tego, na jakie zabawki dla dzieci się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach:
- każda z zabawek powinna być opatrzona stosownym certyfikatem potwierdzającym, że jest ona bezpieczna i wyprodukowana zgodnie ze stosownymi normami. Najpopularniejszym symbolem jest „CE” oznaczajacy zgodność z kryteriami Unii Europejskiej. Nie należy mylić oznaczenia z bardzo podobnym znakiem „China Export”, które od europejskiego „CE” różni jedynie mniejszy odstęp pomiędzy literami C i E.
- przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się zabawce. Łatwo odrywające się części, małe elementy, które dziecko może połknąć lub włożyć sobie do nosa, ostre krawędzie, czy zadziory w zabawkach drewnianych są niedopuszczalne.
- dobierajmy zabawki do stopnia rozwoju dziecka. Niektórzy rodzice w nadziei, że ich dwulatek będzie inteligentniejszy, jeśli będą bardzo ambitnie podchodzić do jego rozwoju, proponują mu zabawki przeznaczone dla dzieci cztero- i pięcioletnich. To błąd. Niektórych etapów wzrostu nie da się przeskoczyć, a nieadekwatna do wieku dziecka zabawka będzie malucha tylko frustrować.
Napisz komentarz