W rozwoju dziecka muzyka odgrywa niebagatelną rolę, niestety, bardzo często jest to rola niedoceniana. Zainteresowanie dźwiękami i nauka gry na instrumentach cały czas traktowane są bardziej jako hobby niż jeden z filarów dziecięcej edukacji. A szkoda, bo muzyka przynosi korzyści zarówno dla rozwoju intelektualnego, jak i emocjonalnego naszej pociechy. Co więcej, kwestia talentu schodzi tutaj na drugi plan – każde dziecko, niezależnie od stopnia umuzykalnienia potrzebuje dźwięków, by rozwijać się dynamicznie i wszechstronnie. Jak więc zachęcić najmłodszych do muzycznych eksperymentów?
W tym artykule znajdziesz:
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
W większości przypadków zainteresowanie dziecka muzyką następuje samoistnie. Co więcej, dla maluszka przychodzącego na świat, dźwięki układające się w melodyjne kompozycje nie są niczym nowym: jego słuch rozwija się już od końca 1. trymestru ciąży, a nucąca kołysanki mama jest pierwszą osobą, która zaprasza go w przyjemny i bezpieczny świat dźwięków. I choć nauka gry na instrumentach jest w tym czasie jeszcze odległą perspektywą, już na tym etapie kształtują się w dziecku pewne skłonności i gusta, które w przyszłości mogą zaowocować chęcią zgłębiania tej fascynującej dziedziny sztuki, jaką jest muzyka.
Kluczowa rola rodziców
Zanim zaczniemy zastanawiać się, czy nauka gry na gitarze dla dzieci w grupie, czy może indywidualne zajęcia fortepianowe będą lepsze dla naszej pociechy, odłóżmy na bok wszelkie ambicje i pozwólmy dziecku na spontaniczny kontakt z muzyką w różnych jej postaciach. Dzieci uwielbiają odkrywać nowe dźwięki, więc nie brońmy im dostępu do garnków, które mogą stworzyć pierwszy zestaw perkusyjny i nie zakazujmy śpiewów, choć czasem będzie to wymagało od nas dużej dozy cierpliwości. Także dziecięce zabawki dźwiękowe w postaci cymbałków, flecików, czy mini pianin pozwolą bezstresowo zaprzyjaźnić się z instrumentami muzycznymi.
Dziecko będzie eksplorowało rozmaite formy ekspresji dźwiękowej, dlatego dobrze jest zapewnić mu szeroką gamę pomocy dydaktycznych: pozytywki, grzechotki i tamburyny dla maluchów, a dla starszaków pierwsze gitary, keyboardy, a nawet skrzypce. Aby nie zbankrutować, kupując coraz to nowe akcesoria, dobrze jest zaopatrywać się w sprawdzonych outletach online, np. w limango. Sklep internetowy limango oferuje różne zabawki oraz instrumenty, które pomogą w rozwoju pierwszych muzycznych pasji naszej pociechy.
Muzyka łagodzi obyczaje
Zarówno słuchanie muzyki, jak i nauka gry na instrumentach dla dzieci powinna być przede wszystkim przyjemnością, a wszystkie formy presji i przymusu, zamiast pomóc, tylko zniechęcą je do dalszego kroczenia śladami muzycznych odkryć. Ważne, by melodie towarzyszyły nam na co dzień, a aktywności zmierzające do poznawania różnych oblicz muzyki, były przyjemnym nawykiem. Warto więc regularnie chodzić z dzieckiem na różnego rodzaju koncerty, urządzać wspólne muzykowanie przy okazji świąt, urodzin lub imienin, wzbogacać słuchanie muzyki tańcem, naśladować odgłosy natury, bawić się w echo, powtarzać wyliczanki… możliwości jest mnóstwo, a to, jak interesujące i satysfakcjonujące będą nasze rodzinne zabawy z muzyką, zależy tylko od naszej kreatywności.
Muzyczne wzloty i upadki
Jeśli nasza pociecha przejawia zainteresowanie konkretnym instrumentem, możemy pomyśleć o zapisaniu jej do szkoły muzycznej lub przejrzeć ofertę lekcji prywatnych. Wybór jest naprawdę szeroki, a do liderów w tym zakresie należą gitara, skrzypce i oczywiście pianino. Nauka gry na pianinie dla dzieci młodszych będzie zawierała więcej elementów zabawy, może być wzbogacona książeczkami, które w ciekawy sposób przedstawiają zagadnienia związane z muzyką, nuty, historię instrumentu itd. Juniorów natomiast będziemy musieli przygotować na ciężką pracę, która będzie wymagała od nich samozaparcia i cierpliwości, ale w nagrodę przyniesie im mnóstwo satysfakcji, dumy i pewności siebie.
My ze swojej strony musimy być przygotowani na kaprysy i kryzysy. Nie raz usłyszymy, że nauka gry na skrzypcach dla dzieci jest „głupia”, „za trudna”, że struny gitarowe ranią palce, a trąbka sprawia, że mdleją ręce. Jeśli to, co wydawało się przelotnym kryzysem, niebezpiecznie się przedłuża, warto rozważyć zakończenie przygody z instrumentem lub poszukanie nowego hobby. Nic na siłę.
Muzyka – ucząc bawi, bawiąc uczy
Nauka gry na instrumentach, mimo że wydaje się jedynie dodatkiem do przepisowego cyklu kształcenia, tak naprawdę jest szarą eminencją dziecięcej edukacji. Dzięki niej najmłodsi rozwijają cechy i zdolności, które procentują na dalszych etapach kształcenia. Wyrobiony słuch ułatwia naukę języków obcych, analizowanie i logiczne myślenie przydają się w matematyce, wyćwiczona pamięć pomaga w przygotowaniu do klasówek, a dyscyplina – w zgłębianiu szczególnie trudnych tematów lekcyjnych.
Co więcej, nauka gry na instrumentach uczy kreatywności, abstrakcyjnego myślenia i koordynacji ruchowej. Wzmacnia postawę i ogólną sprawność motoryczną. Jest nieoceniona w budowaniu pewności siebie (muzykujące dzieci częściej występują na scenie i lepiej radzą sobie z tremą) oraz ma zbawienny wpływ na dziecięce problemy psychiczne, gdyż pozwala na autoekspresję i wyrażenie emocji za pomocą wyrazistych środków przekazu.
Nauka gry na instrumentach dla dzieci może być także wspaniałą okazją dla nas – dorosłych, do zgłębienia tajników muzycznego świata wraz z naszą pociechą. Maluch będzie nam z pewnością wdzięczny, że wybraliśmy się w tę fascynującą podróż razem z nim.
Napisz komentarz