Zima to wymarzony czas na zabawy w białym puchu, zjeżdżanie na sankach i nartach, rzucanie się śnieżkami i lepienie bałwana – tak zimowe miesiące mogliby opisać najmłodsi. Rodzicom natomiast mróz i śnieg kojarzą się z ciągłym niepokojem o ewentualne przeziębienia, odmrożenia i choroby ich pociech. A wcale nie musi tak być! Nasza głowa będzie spokojna, a dzieci bezpieczne, jeśli będziemy stosować się do kilku prostych wskazówek przy ubieraniu dzieci. Z nimi każdy spacer będzie czystą przyjemnością. Oto one.
W tym artykule znajdziesz:
Prognoza pogody z pierwszej ręki
Zanim wybierzemy się na spacer, wyjdźmy na chwilę przed dom lub na balkon i na własnej skórze sprawdźmy, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz. Po pierwsze – prognozy pogody często się mylą. Po drugie, większość z nich podaje temperaturę powietrza bez uwzględnienia temperatury odczuwalnej, na którą składa się wiatr, opady i wilgotność powietrza. Może się więc okazać, że zapowiadane przez pogodynkę 0°C w rzeczywistości będzie odczuwane jako -7°C, a to stanowi już ważną przesłankę, aby wybrać cieplejsze buty zimowe dla dziecka i solidniejszą kurtkę.
Zimno, zimno, cieplej, ciepło… gorąco!
Wiele zależy także od stopnia aktywności fizycznej naszego dziecka. Jeśli wychodzimy na spacer z niemowlęciem, które cały czas leży w wózku, musimy ubrać je o wiele cieplej niż kilkuletniego wiercipiętę, który nie jest w stanie wysiedzieć minuty w jednym miejscu. Przykładowo, kompletny strój na pięciostopniowy mróz dla niemowlaka leżącego w wózku będzie składał się z czterech warstw:
– body z rajstopkami,
– sweterek i spodenki,
– kombinezon ze stópkami,
– rękawiczki i czapka dla dziecka,
– śpiworek do wózka.
Kilkuletnie dziecko, które ma o wiele lepiej wykształcony system termoregulacji, a dodatkowo aktywnie spędza czas na spacerze, nie musi być opatulane od stóp do głów. Zwykle sprawdza się ubiór „na cebulkę”. Na -5°C wystarczą:
– koszulka z długim rękawem,
– ciepły sweter
– kurtka zimowa dla dziecka plus ocieplane spodnie (sprawdzają się też kombinezony),
– czapka, szalik, rękawiczki dla dziecka,
– ciepłe buty, np. kozaki zimowe lub obuwie z cholewkami.
Należy zaznaczyć, że powyższy schemat jest jedynie sugestią i punktem wyjścia dla dopasowywania ubioru do indywidualnych potrzeb malucha. Co to znaczy? Dzieci, tak samo, jak dorośli, mają swoje preferencje i różnie reagują na spadki temperatury. Niektóre maluchy to zmarzluchy, inne natomiast to dzieci gorącokrwiste, które cały rok przechodziłyby boso i bez czapki. Odzież zimową powinniśmy dopasowywać więc do indywidualnych odczuć naszego dziecka tak, aby zapewnić mu idealny komfort termiczny.
Wysoka jakość to podstawa
Niezależnie jednak od wieku dziecka i tego, czy spaceruje spokojnie, czy może uczestniczy w szalonej bitwie na śnieżki, warto zadbać, by jego ubranie było wykonane z oddychających i naturalnych materiałów. Wybierajmy włókna, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz, a tym samym nie dopuszczają do sytuacji, w której spocona koszulka wychładza mały organizm. Do takich materiałów należy np. wełna owcza lub merino. Wykonuje się z nich swetry, skarpety, czapki zimowe dla dzieci i szaliki. Szczególnie lubiana przez dzieci jest wełna z merynosów, gdyż nie drapie, nie uczula i jest bardzo lekka.
Zwróć uwagę na kwestie praktyczne
Nie mniej istotnym czynnikiem przy doborze odzieży zimowej dla dzieci jest wygoda. I nie chodzi tu tylko o komfort milusińskich, ale także o ich bezpieczeństwo. Ciągnący się szalik, aż prosi się o nadepnięcie, zbyt długie nogawki – maluch może się o nie potknąć, opadająca na oczy czapka dla dziecka zasłoni szerokie pole widzenia. Za duże ubrania dla dzieci nie są praktyczne podczas zabawy czy spaceru w zimie.
Także wybór zbyt obcisłego okrycia wierzchniego może mieć przykre konsekwencje. Nie dość, że dziecko ma ograniczony zakres ruchów, to jeszcze o wiele łatwiej marznie, gdyż ściśle przylegające do siebie warstwy odzieży nie zapewniają mu właściwej izolacji. Co więcej, obcisłe spodnie lub rajstopki blokują swobodne krążenie, przez co organizm dziecka nie może się sam rozgrzewać.
Kolejnym często popełnianym błędem są nieodpowiednie buty zimowe. Dziecko, które nosi kozaczki na podeszwie pozbawionej grubego bieżnika, może łatwo poślizgnąć się i przewrócić na oblodzonym chodniku. Buty zimowe dla dzieci powinny być bezwzględnie wyposażone w grubą antypoślizgową podeszwę oraz w wysokie cholewki, które uniemożliwią przedostanie się śniegu do wnętrza buta.
My się zimy nie boimy!
Zabawa na świeżym powietrzu, nawet przy minusowej temperaturze, przynosi dziecku wiele korzyści zdrowotnych: wzmacnia odporność, zwiększa apetyt, hartuje i stymuluje rozwój psychoruchowy. Co więcej, zimowy spacer jest wskazany nawet przy nieżycie nosa i lekkim przeziębieniu. Jeśli dziecko nie gorączkuje i jest chętne, aby wyjść z domu, jak najbardziej należy mu na to pozwolić. Mroźne powietrze udrożni zapchany nosek, a aktywność fizyczna wyraźnie wpłynie na poprawę humoru. Zawsze jednak trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, który będzie dostosowany do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.
Jeśli planujesz zakup wysokojakościowej odzieży dziecięcej na zimę, zajrzyj do naszego sklepu internetowego. W limango znajdziesz kurtki zimowe, sportowe kozaki, swetry i bluzy po bardzo okazyjnych cenach! Odkryj limango już dziś!
Napisz komentarz