Dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie. W odpowiednim dla siebie czasie osiągają też umiejętności, które są charakterystyczne dla kolejnych etapów ich rozwoju. Uczą się przede wszystkim poprzez zabawę, a poznawanie świata następuje u nich w sposób spontaniczny. Z wiekiem rozwijają też poszczególne typy inteligencji. Jedną z nich jest inteligencja werbalna, znana także jako inteligencja językowa, którą w prosty sposób możesz rozwijać w domu wraz ze swoją pociechą. Jak to zrobić?
W tym artykule znajdziesz:
Czym jest inteligencja werbalna i dlaczego jest tak ważna?
Inteligencja językowa, znana także jako inteligencja werbalna czy lingwistyczna, jest umiejętnością jasnego wyrażania własnych myśli poprzez słowo mówione. Termin ten oznacza nic innego, jak umiejętność czytania, pisania i porozumiewania się za pomocą słów. Osoby, u których inteligencja językowa jest wysoko rozwinięta, charakteryzuje przede wszystkim bogaty zasób słownictwa, ale także łatwość w uczeniu się nowych słów. Są to osoby, które potrafią tworzyć barwne opisy i historie, mają zamiłowanie do publicznych przemówień, a logiczna argumentacja nie sprawia im najmniejszego problemu. Nie będą też miały trudności w przypadku nauki języków obcych. Dobrze rozwinięta inteligencja werbalna będzie nieodzowną umiejętnością u pisarzy, poetów czy redaktorów i dziennikarzy, ale także tłumaczy i polityków.
Inteligencja językowa u dzieci – jak ją rozpoznać?
Na podstawie bacznej obserwacji swojego dziecka, z łatwością możesz ocenić, jakim rodzajem inteligencji się wyróżnia. Pamiętaj też, że poprzez codzienne aktywności, możesz je kreatywnie wspierać w jej rozwijaniu i pielęgnowaniu konkretnych talentów.
Dzieci obdarzone inteligencją lingwistyczną z łatwością zapamiętują informacje czy symbole, a nauczenie się na pamięć wiersza nie będzie wymagało od nich większego wysiłku. Rymowanki i zagadki słowne to coś, co może zająć je na dłuższy czas. Lubią bawić się językiem, tworzyć barwne historie, ale także przekonywać starszych do swoich racji. Nie oznacza to jednak, że ci, u których dobrze rozwinięta jest inteligencja językowa, nie słuchają innych. Wręcz przeciwnie – lubią zadawać dużo pytań i są dobrymi słuchaczami.
Zabawa słowem, czyli jak rozwinąć inteligencję lingwistyczną u dzieci?
Dziecko dosyć szybko może się znudzić, ale równie szybko może nauczyć się nowych rzeczy. Wiedzę zdobywa głównie poprzez zabawę. Twoją rolą jako rodzica, jest zaangażowanie malucha tak, by nie czuł obowiązku, a w naturalny sposób rozwijał różne umiejętności – umiejętność czytania, pisania czy po prostu – porozumiewania się. Nie wiesz, w jaki sposób możesz rozwijać inteligencję językową u dziecka? W kształtowaniu inteligencji lingwistycznej pomoże przemycenie do codzienności kilku aktywności. Jakich?
- opowiadaj dziecku bajki i aktywizuj je do wspólnego wymyślania historii
- zachęcaj malucha do argumentowania i wyrażania własnej opinii,
- czytaj mu opowiadania i anegdoty,
- wspólnie szukajcie rymów do słów,
- powtarzaj to, co mówi dziecko, ale w poprawnej gramatycznie formie,
- zachęcaj je do gier słownych, np. “wymień 5 rzeczy na literę b”, “wymień 5 rzeczy, które widzisz”, “powiedz, co jest niebieskie”,
- zadawaj dziecku zagadki, np. “widzę coś, co jest małe, puszyste i robi miau!”,
- naucz się wspólnie z maluchem wierszyka lub wyliczanki,
- graj z dzieckiem w kalambury lub układaj puzzle.
Pamiętaj, że rozwijając inteligencję lingwistyczną, bardzo ważne jest dopasowanie poszczególnych aktywności do wieku dziecka. Ze starszymi pociechami możesz pokusić się o przygotowanie wystąpień czy scenek, w których odegracie konkretne role. Poświęć dziecku chwilę na grę w scrabble czy zabawę z pomocami edukacyjnymi. Zabawki kreatywne, zarówno dla mniejszych, jak i większych dzieci znajdziesz na limango.
Jak dbać o rozwój intelektualny dziecka?
Rozwój intelektualny dziecka jest kwestią bardzo indywidualną, jednak najbardziej dynamiczne zmiany zauważymy w pierwszych latach życia malucha. Na to, w jakim tempie będzie rozwijało się Twoje dziecko, wpływ ma kilka istotnych czynników – po części będą to oczywiście wrodzone zdolności i predyspozycje, ale w dużej mierze będzie zależało to także od organizacji środowiska, w której dorasta mała istota. Na rozwój intelektualny dziecka wpływa także wychowanie oraz jego własna aktywność. Pamiętajmy, że najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy wszystkimi czynnikami i porzucenie ambicji, by z małego człowieka zrobić od razu geniusza.
Ważne jest, by wspierać dziecko w jego intelektualnym rozwoju i pomóc mu rozwijać inteligencję na każdym etapie. Bardzo ważny jest tutaj okres niemowlęcy. Dlaczego? Po pierwsze – wówczas mózg jest najbardziej plastyczny, a po drugie – według badań istnieje ścisły związek pomiędzy tym, ile słów słyszy Twoje dziecko, a jak rozwija się jego inteligencja językowa. Zależność jest prosta – im więcej do dziecka mówisz, tym bogatsze będzie jego słownictwo w przyszłości. Mów więc do niego od pierwszych miesięcy. Nieco później ćwicz ze swoją pociechą logiczne myślenie i wyobraźnię. Pamiętaj, że rozwój intelektualny dziecka polega przede wszystkim na doskonaleniu myślenia i pamięci, ale także pielęgnowaniu spostrzegawczości. Na tym etapie do pomocy możesz wykorzystać na przykład gry i puzzle ćwiczące pamięć. Duży wybór takich pomocy znajdziesz na limango.
Inteligencja dziecka, czyli jaki jest klucz do sukcesu?
Pewien mądry człowiek, a konkretniej Howard Gardner – amerykański psycholog i neurolog, jest autorem koncepcji o tzw. inteligencji wielorakiej. Co to oznacza? Inteligencja werbalna, o której była mowa, jest jedynie jedną z ośmiu podstawowych rodzajów inteligencji. Obok niej wyróżnić możemy inteligencję logiczno-matematyczną, inteligencję przestrzenną, muzyczną, ruchową, przyrodniczą, interpersonalną czy intrapersonalną. Czy to oznacza, że w dbałości o inteligencję dziecka powinniśmy rozwijać każdą z nich? Niezupełnie. Dbając o rozwój intelektualny dziecka, pamiętaj o równowadze. Nie rób niczego na siłę. Umiejętnie wspieraj swoje dziecko w rozwijaniu jego mocnych stron i kształtowaniu tych słabszych.
Napisz komentarz