Czy wiecie, że podczas wprowadzania do menu maluszka pokarmów stałych najlepiej sprawdzą się prawie płaskie łyżeczki, przypominające trochę lekarskie szpatułki? A wprowadzenie nowych smaków pomoże „oswoić” odrobina mleka dodawana do posiłków? Ekspert BoboVita podpowiada jak najbardziej komfortowo dla malucha i mamy rozszerzyć dietę malca.
Jak przekonać do nowych smaków prawdziwego niejadka, który odrzuca wszystko, poza mlekiem?
Głowa do góry. Niektóre niemowlęta potrzebują nawet kilkunastu prób nowych smaków by się do nich przekonać. Odczekaj kilka dni i spróbuj ponownie podać warzywa. Możesz je podać z dodatkiem mleka jakie pije Twoja pociecha – ten sposób sprawdził się u wielu mam. Zwróć uwagę by łyżeczkę z niewielką ilością pokarmu układać prostopadle do ust dziecka i delikatnie kłaść ją na dolnej wardze. Jeśli maluch nie otwiera buzi naciśnij delikatnie w dół – lepiej sprawdzają się łyżeczki typu szpatułki (prawie płaskie).Gdy maluch otworzy buzię wsuń łyżeczkę i czekaj aż dziecko samo zagarnie pokarm górną wargą.
W okresie ząbkowania niemowlęta chętnie piją mleko, ale często odmawiają zjadania posiłków stałych, dlatego to nie jest najlepszy czas na wprowadzanie posiłków stałych do diety.
Jaki wpływ ma rozszerzanie diety na późniejszy stan zdrowia malucha?
Mleko mamy dostarcza Maluszkowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Po tym okresie mleko jest nadal podstawą diety, ale nie zaspokaja wszystkich potrzeb żywieniowych rozwijającego się organizmu. Niemowlę potrzebuje większej ilości energii, składników mineralnych czy witamin, które otrzymuje wraz z wprowadzanymi do diety warzywami, owocami, mięsem czy zbożowymi kaszkami. Zbilansowana dieta wpływa na zdrowy rozwój maluszka i pozwala uchronić go przed niektórymi chorobami w przyszłości takimi jak np. otyłość, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Zmieniająca się konsystencja wprowadzanych posiłków wpływa na naukę żucia i gryzienia, a tym samym na rozwój mowy u dziecka. Im więcej różnorodnych smaków pozna dziecko na tym etapie będzie bardziej otwarte na nowości w przyszłości.
Co to jest alergia na białko mleka krowiego i jak wpływa na jadłospis dziecka?
Alergia to nietypowa reakcja organizmu z zaangażowaniem układu odpornościowego na czynniki, które u innych takiej reakcji nie wywołują. Podstawowym alergenem pokarmowym, w przypadku niemowląt, jest białko mleka. Najlepszym mlekiem dla alergika jest mleko mamy. W sytuacji kiedy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, lekarz pediatra przepisuje odpowiedni rodzaj mleka. Zwykle do ukończenia roczku lekarz zaleca dietę bezmleczną. Alergia na białka mleka najczęściej ustępuje w drugim/trzecim roku życia. Jednak każdy przypadek alergii należy traktować indywidualnie. Zwykle, w porozumieniu z lekarzem, przeprowadza się co kilka miesięcy tzw. próbę prowokacji a więc sprawdzenia tolerancji białek mleka. Jeśli próba wypadnie pomyślnie, dziecko może przejść (stopniowo) na standardowe mleko modyfikowane i „normalną” dietę.
Rozszerzanie diety u malucha z alergią na białko mleka najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dziecku ze skłonnością do odczynów alergicznych nowości wprowadza się bardzo ostrożnie, co kilka dni, zaczynając od małych ilości, testując tolerancję na poszczególne składniki
Kiedy podać pierwsze mięsko i jakie?
Posiłki z mięskiem wprowadzaj po miesiącu od czasu wprowadzenia do diety pierwszych warzyw. Najważniejsze by pochodziło ono z pewnego, bezpiecznego źródła. Na początek polecam mięso kurczaka, indyka, królika, kolejno wołowinę, cielęcinę i jagnięcinę.
Czy lepiej gotować czy karmić dziecko słoiczkami?
Wszystko zależy od tego czy mama ma dostęp do bezpiecznych surowców spożywczych (głównie warzyw, owoców i mięsa) oraz czy ma świadomość jak skomponować prawidłowo posiłek odpowiadający potrzebom żywieniowym dziecka. Posiłki gotowe w słoiczkach są zbilansowane pod względem zawartości składników odżywczych. Produkowane są z różnymi wskazaniami wiekowymi co oznacza, że ilość tychże składników, skład obiadku oraz jego konsystencja jest dobrana do wieku dziecka.
Ponadto bardzo ważną kwestią jest bezpieczeństwo używanych w produkcji składników. Kupując warzywa i owoce w sklepie lub na targu nie mamy pewności, że nie zawierają one dużych ilości pestycydów i nawozów sztucznych. Renomowani producenci żywności dla niemowląt i małych dzieci starannie dobierają swoich dostawców, kontrolując surowiec na każdym etapie.
Czy maluch może jeść to co reszta rodziny np. domowe zupy i od kiedy i jak je przygotować?
Dopiero po ukończeniu roczku Maluch może jeść potrawy zbliżone do „dorosłych” potraw. Pamiętaj, że nie może jeść wszystkiego ze stołu rodziców – nie podawaj mu potraw smażonych, tłustych i mocno przyprawionych. Dieta dla dziecka do ukończenia 3. roku życia powinna być lekkostrawna. Możesz przygotować posiłek dla całej rodziny i zanim go przyprawisz, odłożyć część dla Malucha. W potrawach dla dziecka możesz użyć naturalnych przypraw takich jak: natka pietruszki, koperek, bazylia, szczypiorek, mięta i oregano. Nie tylko poprawiają one smak potraw, ale również wspomagają trawienie i zaostrzają apetyt. Zamiast cukru można dodać odrobinę cynamonu czy wanilii.
Napisz komentarz