Ekologia w domu rodzinnym jest bardzo ważna, ponieważ pozwala uświadomić młodego człowieka, jak ważny i cenny jest świat wokół nas oraz w jaki sposób możemy o niego zadbać. Zmiany na lepsze najlepiej zacząć od najbliższego otoczenia, jakim jest nasz dom oraz panujące w nim zasady, bo to właśnie z domu dziecko wynosi najwięcej przyzwyczajeń i nawyków. Jak uczyć dziecko ekologii w codziennym życiu?
W tym artykule znajdziesz:
Zabierz dziecko na łono przyrody i pokaż mu, jaki świat jest piękny
W dzisiejszych czasach częściej zabieramy dzieci do kina, aquaparku, sali zabaw niż na przykład do lasu lub na łąkę. Dzieciom na pewno spodobałby się taki weekendowy wyjazd za miasto, z dala od zatłoczonych ulic, smogu i zabieganych ludzi. Może być to również okazja, by pokazać dziecku zupełnie inny świat i uświadomić młodemu człowiekowi, jak ważne jest dbanie o środowisko.
Pokaż dziecku ptaki żyjące w lesie, może uda wam się dostrzec sarnę, wiewiórkę lub zająca. Opowiedz dziecku, jak żyją zwierzęta z dala od miasta i jak ważny jest dla nich las, który jest ich domem. Wytłumacz maluchowi, dlaczego tak ważne jest, by nie zostawiać w lesie śmieci, nie rozpalać ognisk i nie niszczyć drzew. Dzieci powinny zobaczyć i poznać świat, o który powinny się troszczyć każdego dnia.
Podczas wycieczki do lasu można również pobawić się z dzieckiem w poszukiwaczy śmieci. To bardzo ważne, by sprzątać las z zanieczyszczeń, które zostawił człowiek i które niszczą nasze środowisko rozkładając się przez wiele lat. Ubierzcie rękawiczki i wspólnie pozbierajcie śmieci, które napotkacie na swojej drodze, tłumacząc jednocześnie dziecku, jakie znaczenie dla przyrody ma to, co robicie.
Nie tylko las będzie dobrym miejscem na taką lekcję ekologii. Możemy wybrać park, jezioro, morze, łąkę, góry… każde miejsce, gdzie naturalna przyroda jest domem dla zwierząt i roślin.
Naucz dziecko sortować śmieci
Sześcioletnie dziecko powinno już doskonale wiedzieć, na czym polega segregacja śmieci i czym jest recykling. Warto opowiedzieć dziecku, że niektóre tworzywa sztuczne, jak na przykład szkło można wielokrotnie wykorzystywać. Podobnie plastik i papier właściwie posegregowane i wrzucone do odpowiedniego kosza na śmieci zostaną poddane recyklingowi.
Plastik w zależności od jego rodzaju rozkłada się od 100 do 1000 lat. Przy zwykłych papierkach po cukierkach proces ten trwa około 450 lat. Podobna ilość czasu, bo około 400 lat potrzebna jest do rozłożenia się jednej reklamówki. Czy twoje dziecko o tym wie? To wiedza, która pozwoli młodemu człowiekowi zrozumieć, że wrzucając plastikową butelkę do odpowiedniego śmietnika robi bardzo wiele dla środowiska.
Przy segregowaniu śmieci można się również świetnie bawić. Aby zachęcić malucha do pomocy, pozwól mu przygotować obrazki na każdy kosz na śmieci. Na pojemniku na plastiki i tworzywa sztuczne może on powiesić obrazek z plastikową butelką, a na pojemniku na papier może zawiesić ilustrację z czasopismem lub papierowymi pudełkami. Podobnie możemy udekorować kosze na odpady zmieszane czy szkło. Taka zabawa pomoże dziecku podzielić śmieci na te, które poddajemy recyklingowi i ułatwić ich segregację.
Dzieci, które nauczymy segregować śmieci już od najmłodszych lat, będą dbały o środowisko również w dorosłym życiu, bo wrzucanie odpadów do właściwych pojemników wejdzie im w nawyk.
Każda kropla wody jest cenna
Ludzie, którzy mają dostęp do wody pitnej bardzo często zapominają, jak cenna jest każda kropla i marnują wodę, nie zakręcają kranu, zbyt długo się kąpią. A są przecież kraje, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony i brakuje jej nawet do picia.
Pokaż dziecku, że sam oszczędzasz wodę i zmywaj naczynia przy zatkanym odpływie wody lub korzystaj ze zmywarki, płucz owoce i warzywa nie pod bieżącą wodą, a w misce, korzystaj z prysznica, a nie z kąpieli w wannie, zainstaluj dwudzielną spłuczkę w wc, a także włączaj skrócone programy w pralce. Dziecko na pewno będzie chciało cię naśladować.
Zaproponuj dziecku wspólną zabawę w robienie prania, wybierzcie ekologiczny proszek do prania i posegregujcie brudne ubrania. Wytłumacz maluchowi, że pranie nastawiasz tylko wtedy, gdy uzbiera się tyle brudnych ubrań, aby pralka była pełna.
Możecie pobawić się również w zbieranie deszczówki. To może być naprawdę świetna zabawa, a zebraną deszczówką będzie można podlać kwiaty i inne rośliny w ogrodzie.
Ucz dziecko mądrych zakupów
Robiąc zakupy można również nauczyć dziecko kilku zasad ekologii. Przygotujcie wspólnie listę zakupów, tak, by nic niepotrzebnego nie znalazło się w waszym koszyku. W ten sposób pokażesz dziecku, że są rzeczy, które potrzebujecie i musicie kupić oraz te, które wam się podobają i kuszą z witryn sklepowych, ale tak naprawdę wcale nie są wam potrzebne. Lista zakupów jest w tej selekcji bardzo przydatna.
Pokaż maluchowi, jak ekologicznie robić zakupy. Zamiast kilku malutkich butelek z wodą mineralną, które dziecko zabiera codziennie do szkoły, kupcie jedną butelkę filtrującą, do której będzie można wlewać wodę z kranu. Warto również zamiast do supermarketu wybrać się na zakupy na bazar, gdzie kupimy więcej produktów bez opakowań i styropianowych tacek, a przy okazji wesprzemy lokalnych dostawców.
Wybierając się na zakupy zabierzcie ze sobą materiałową torbę na zakupione produkty – nie warto kupować foliowych reklamówek, które tak bardzo obciążają nasze środowisko i rozkładają się kilkaset lat.
Zamieńcie samochód na rower i wycieczki pieszo
Możecie również przyczynić się do lepszego powietrza w waszej okolicy i ograniczyć emisję spalin samochodowych poprzez częstsze wycieczki pieszo lub na rowerze.
Polecamy zdrowe i smaczne przekąski na wycieczkę rowerową
Jeśli wybieracie się gdzieś niedaleko, zaproponuj dziecku przejażdżkę rowerem, podkreślając jednocześnie, że w ten sposób dbacie nie tylko o swoje zdrowie, ale i o lepsze środowisko. Spacer również będzie dobrym rozwiązaniem, a także okazją do wspólnej rozmowy i spędzenia miło czasu.
Przy dalszych trasach warto wybierać komunikację miejską lub rower i zostawić swoje auto w garażu przynajmniej na kilka dni. Dziecko na pewno ucieszy się z wycieczki tramwajem czy autobusem. W ten sposób nie tylko unikamy korków, ale i pokazujemy dziecku, że robimy coś bardzo ważnego. Spaliny samochodowe są bardzo szkodliwe dla środowiska i dla naszego zdrowia, warto więc korzystać z każdej okazji, by ograniczać ich emisję.
Napisz komentarz