Dzieciaki na horyzoncie – to projekt edukacyjny dla dzieci. Akcja obejmuje dystrybucję najlepszych światowych produkcji dla najmłodszych, warsztaty dla rodziców i nauczycieli, festiwal filmowy „Kino Dzieci”, wykłady, wydarzenia i masę dodatkowych atrakcji, których nie sposób wymienić jednym tchem. Zrobimy to jednak w kilku krokach. Gotowi na spacer za horyzont?Pierwszy obudził się mały jeż. Potem ze sterty suchych liści wygrzebał się jeż senior. Rozejrzeli się zaspani, żując w pyszczkach pytanie – czy to już wiosna? Wiosna! – zakrzyknęli jednym głosem lama, borsuk i poważny łoś. Po chwili spóźniony jak zwykle leniwiec powtórzył – Wiosna!
Zastanawiacie się skąd w tekście o edukacyjnym projekcie tak liczny zwierzyniec?
Festiwal, a właściwie cała kampania społeczna „Dzieciaki na horyzoncie”, ma twarze tych sympatycznych zwierząt. Dochodzą do nich niedźwiadek, lew i dzik, a nawet grzyby, paprocie i… okulary 3D. Słowem – identyfikacja wizualna prosto z pola i lasu. A że wiosna, o której pisałem poprzednio, na dobre się u nas zadomowiła i podczas spacerów spotykacie zapewne budzące się z zimowego snu jeże, niech one staną się pretekstem do rozpoczęcia rozmów z dzieciakami o kinie. Krok pierwszy – kampania społeczna dla najmłodszych
Parasolem dla wszystkich wydarzeń jest kampania społeczna o nazwie „Dzieciaki na horyzoncie”. Ma ona na celu promocję i produkcję dobrego kina skierowanego do najmłodszych widzów, a w efekcie kształtowanie świadomych i wrażliwych odbiorców kultury.Swoje poparcie dla niej wyrazili ludzie ze świata sztuki i mediów, sami będący rodzicami, m.in.: jedna z naszych Super MAM Novika (wokalistka, autorka teksów), Maja Ostaszewska (aktorka), Katarzyna Stoparczyk (dziennikarka radiowej Trójki) i Adam Woronowicz (aktor), który podsumował:– Uwielbiam moment, gdy zaczyna się film i moje dzieci totalnie wchodzą w ekranowy świat: zapominają o wszystkich potrzebach, zachciankach, zabawach, siedzą z otwartymi buziami i to, co dzieje się dookoła nie ma znaczenia…W ramy projektu „Dzieciaki na horyzoncie” wpisuje się też prowadzony od kilkunastu lat projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej dla uczniów i nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w ponad 40 miastach Polski. Uczestnicy oglądają podczas zajęć szkolnych ciekawe filmy i po prostu o nich dyskutują. Do tego dochodzą spotkania z gośćmi, multimedialne prelekcje, dyskusje i warsztaty.Krok drugi – Festiwal Filmowy „Kino Dzieci”
Festiwal ma zasięg ogólnopolski jest jednym z najmłodszych dzieci Stowarzyszenia Nowe Horyzonty, które stoi za całą kampanią. Jak dotąd odbyła się pierwsza edycja wydarzenia, na kolejną – prawdopodobnie we wrześniu – niecierpliwie czekamy. Co w jego ramach czeka na Was i Wasze dzieciaki? Wyjątkowe filmy niepokazywane wcześniej u Polsce, w tym animacje i kino aktorskie, filmy premierowe i takie, które cieszyły się popularnością w innych krajach. Ponadto liczne warsztaty, zabawy i konkursy, nawiązujące do wyświetlanych filmów. Warto dodać, że festiwal ma charakter konkursu, gdzie widzowie mogą wybierać najciekawsze tytuły.Kontynuacją festiwalu jest cykl projekcji „Dzieciaki na horyzoncie – w kinach”. Po prostu część z repertuaru festiwalu trafi do kilkudziesięciu kin w całej Polsce. Premiery odbywają się co miesiąc, dlatego bądźcie czujni! Więcej informacji znajdziecie na stronie www.dzieciakinahoryzoncie.plKrok trzeci – ile igieł ma jeż?
Jeż się za głowę łapie, bo to nie koniec wędrówki. Projekt „Film Na Horyzoncie” jest internetowym szkoleniem, w ramach którego uczestnicy poznają warsztat scenarzysty, uczą się robić zdjęcia i je montować. Z kolei „Akademia Nowe Horyzonty” to zaawansowany kurs filmowy dla nauczycieli, którzy chcieliby nauczyć się kręcić filmy i wykorzystywać tę umiejętność w pracy w szkole. „Wychowanie w kinie” funkcjonuje natomiast jako klub filmowy, połączony z cyklem warsztatów psychologiczno-wychowawczych i odbywa się we tylko Wrocławiu i Warszawie. Ostatnią z gałęzi „Dzieciaków na horyzoncie” jest akcja „FILMS FOR KIDS.Pro”, czyli pierwszy w Europie program mający na celu rozwój produkcji filmowej dla młodej widowni (w wieku 5–12 lat). Mogą brać w nim udział scenarzyści, filmowcy, pisarze, producenci i reżyserzy z Polski i Norwegii. I… to chyba tyle!Krok ostatni – doszliśmy do horyzontu
Jak widać, oferta skierowana do najmłodszych widzów stale się poszerza. Zachęcamy do Was do aktywnego brania udziału razem z dzieciakami w projekcie „Dzieciaki na horyzoncie”.Bo w myśl słów Mai Ostaszewskiej, ambasadorki kampanii: „Kino może wpływać na życie”.A na koniec niespodzianka! Jeśli spodobały Wam się sympatyczne zwierzaki biorące udział w akcji, możecie zachęcić dzieci do stworzenia komiksu o ich przygodach. Komiks można wydrukować, wypełnić i pokolorować.
I do zobaczenia w kinie!
Napisz komentarz